Kecskemét városában jött létre a Közép-Európai Szenior Egyetemek Hálózata, amely új lehetőségeket teremt az idősebb korosztály számára a tanulás és a tudásmegosztás terén.


A társadalom elöregedése napjaink egyik legégetőbb globális kihívása. E problémakör megoldásainak keresésére gyűltek össze ma (pénteken) az érdeklődők a kecskeméti Városháza impozáns dísztermében, ahol a „Az Egyetemek szerepvállalása az aktív idősödés támogatásában” című nemzetközi konferenciát rendezték meg. Ez az esemény jelentette az első lépést a Közép-Európai Szenior Egyetemek Hálózatának megalakítása felé, mely kezdeményezést a Neumann János Egyetem indította el a Kecskeméti Kreatív Tudásközpont Közalapítványával való együttműködés keretében.

Ma délelőtt a kecskeméti Városháza dísztermében gyűltek össze a szenior oktatás iránt elkötelezett egyetemek és az aktív idősödés területén tevékenykedő szervezetek képviselői. A közel száz fős szakmai közönség a Neumann János Egyetem meghívására érkezett városunkba, hogy megalapítsák a Közép-Európai Szenior Egyetemek Hálózatát. Az esemény célja a közös eszmecsere, a tudásmegosztás, valamint a legjobb gyakorlatok bemutatása volt, mindezek mellett pedig a tapasztalatok cseréje, hogy közösen kereshessenek hatékony válaszokat az idősödő társadalom előtt álló kihívásokra.

Az egyetem külföldi partnerei is kifejezték örömüket a hálózat megalakulásával kapcsolatban, az Arizonai Egyetem és a kínai Shandong Egyetem kollégái videóüzenetben jelentkeztek be a konferencián.

Az esemény során dr. Sági Norbert, az egyetem oktatási rektorhelyettese köszöntötte a megjelent vendégeket. Kiemelte, hogy 2017 óta kétheti rendszerességgel szervezik meg a Hírös Szenior Egyetem előadásait, amelyek mára rendkívül népszerű programokká váltak a 60 év feletti korosztály körében. Az intézmény számára kiemelten fontos a generációk közötti párbeszéd és tanulás elősegítése, ezért a kurzusaik egy részét kifejezetten az idősebb hallgatók számára is elérhetővé tették. Az érdeklődők együtt vehetnek részt az órákon, sőt, lehetőségük van vizsgázni is. A mai konferencián a résztvevők megosztották tapasztalataikat és élményeiket ezzel a különleges tanulási formával kapcsolatban.

A délelőtti program három fő előadója a felsőoktatási intézmények aktív idősödésben játszott szerepét mutatta be, foglalkoztak a szuperidős társadalmak fenntarthatóságával, valamint az idősek munkaerőpiaci helyzetével is.

A konferencia plenáris ülésének megnyitóját Engert Jakabné, a szociális ügyekért felelős alpolgármester vezette, aki emellett aktívan részt vesz az Idősügyi Tanács tevékenységeiben is.

Kifejtette azt is, hogy a CédrusNet és az egyetem példaértékű együttműködésének köszönhetően az NJE az országban elsőként nyerte el a Korbarát címet.

Az alpolgármester szólt a CédrusNet rangos elismeréseiről, amelyek nemcsak a helyi elkötelezettségüket, hanem a szakmai kiválóságukat is igazolják.

- Büszkék vagyunk arra, hogy városunkban egy ilyen innovatív modell született. A CédrusNet különlegessége abban rejlik, hogy egyszerre épít a tudományos alapokra, a helyi közösség aktív részvételére és a generációk közötti együttműködésre - fogalmazott az alpolgármester.

Molnár Szilárd, a CédrusNet szakmai vezetője, a konferencián a szuperidős társadalmak fenntarthatóságáról osztotta meg gondolatait. Rámutatott, hogy Kecskemét már több mint öt éve sikeresen működteti helyi idősödésügyi programját, amely ezzel egyedülálló szerepet játszik a város életében. E kezdeményezés révén Kecskemét felkészült arra, hogy hatékonyan reagáljon az idősödő társadalom által támasztott kihívásokra.

A CédrusNet szakmai vezetője beszélt hírportálunknak a Szenior Egyetem népszerűségéről is. Mint elmondta, évente körülbelül 14-15 előadást tartanak kéthetente szerdánként, idén mintegy 1.500 szenior hallgató vett részt ezeken az eseményeken. Rögzítik is ezeket az előadásokat. A KTV jóvoltából az első félév eladásait már több mint 14 ezren nézték meg.

A konferencia délután szekció-előadásokkal folytatódott az egyetem CAMPUS-án. Három téma köré csoportosították az előadásokat. Az egyik szekcióban a hazai és külhoni jó gyakorlatokat mutatták be. A következő szekció előadásai az egyetemi környezetben zajló rekreáció témáját járták körül. A harmadik szekció pedig az állampolgári tudományokról és az intergenerációs együttműködésekről szólt.

A mai tanácskozás izgalmas alapot teremtett a Közép-Európai Szenior Egyetemek Hálózatának közös kezdeményezéséhez. A résztvevők jövő tavasszal szeretnék megalapítani a hálózat munkacsoportjait, amelyek feladata a különböző területek aktivitásainak koordinálása lesz.

Related posts