Ötletek karácsonyi ajándékra: Kilenc lenyűgöző könyv, amelyeket a fiatalok imádni fognak!

Miután bemutattuk a kisebbeknek szóló KÖNYVLISTÁT, most a nagyobbaknak szánt olvasmányokat is összegyűjtöttünk. Ezek a könyvek nem mindig vidám történeteket kínálnak, de sok fontos tanulságot osztanak meg a világunkról, amelyben élünk. A válogatásban találhatók viccesebb könyvek is, valamint olyanok, amelyek felélesztik a kiskamaszok olvasási kedvét. Emellett ismeretterjesztő művek is helyet kaptak a listán, de Both Gabi szerint a legtöbbük az egész család számára élvezetes olvasmányt jelent.
A hozzáférés korlátozása az információkhoz fokozatosan, lépésről lépésre került bevezetésre. A törvényjavaslat fő célja, mint általában, a gyermekek védelme volt, és az ő biztonságuk érdekében alakították ki a karszalagokkal történő hozzáférési rendszert.
Legutóbbi kötetét a fiatal felnőtteknek, azaz a Y.A. korosztálynak szánta a szerző, ám meggyőződésem, hogy ez a történet a szülők szívéhez is eljut majd, éppúgy, mint a gyermekeikhez. Három, éppen ebbe a korosztályba tartozó gyerekem van, és mi együtt, egymás kezéből szedtük ki Kalapos Évi könyvét. Bár a műfaja disztópikus, és Magyarországon játszódik, a körülöttünk lévő valóság egyre inkább hasonlít a disztópiák világára, így minden egyes mondata borzongatóan ismerős és közel áll hozzánk.
A történet főhőse, Rami, aki barátaival és szüleivel együtt átéli azt a folyamatot, amiben lassan, de biztosan minden fölött átveszi az irányítást a Hivatal. A haza immár egyre kevésbé hasonlít a valódi honra, az oktatás pedig kizárólag az álszent és hazug propagandát próbálja a fiatalok fejébe sulykolni. A látszólagos választási lehetőségek között sincs esélyük a lakosoknak arra, hogy úgy éljenek, ahogyan szeretnének, hiszen épp a legfontosabb elv, a szabadság hiányzik az életükből. Aki mégis lázadozik, azt ellehetetlenítik, és nem bánják a Hivatal propagandistái, ha valaki belepusztul a lázadásba. Legalább eggyel kevesebb gond nyomja a vállukat. A totális elnyomó diktatúra alól nincs menekvés, az országot sem lehet elhagyni, mindenütt besúgók vannak, a szabad alkotást is megtiltják. Nincs kiút.
"A múltunkat eltüntették, a jelenünk nehezen megragadható, a jövőnkről pedig teljesen homályos elképzeléseink vannak."
A mindennapok szürke rutinjába beleivódik az állandó szorongás, míg a lázadók sorsa megpecsételődik, ahogy a Hivatal emberei elhurcolják őket. Akik esetleg visszatérnek, már sosem lesznek azok, akik egykor voltak; a változás, amit átéreztek, örökre nyomot hagy rajtuk.
Rami nem éppen a klasszikus értelemben véve hős, inkább egy átlagos kamasz, akit az igazságérzet hajt. Azt látja, hogy az akarnokok elrabolták az életüket, és nem tudja elfogadni ezt a helyzetet. Valójában nem is saját magáért aggódik annyira, hanem a kisöccse, Kele félelme ébreszti fel benne a rejtett erőt, s ösztönzi arra, hogy harcba szálljon. Rami küzdelme nem csupán a fizikai erőfölénnyel szemben zajlik, hanem azzal a hatalmas gépezettel, ami a tudást próbálja elrejteni az emberek elől. Mert aki nem tud gondolkodni, az nem is képes szembeszállni az elnyomással, és ez az, ami Rami számára a legnagyobb kihívás.
A saját valóságunk és Kalapos Éva Veronika disztópiájának világában számos párhuzam fedezhető fel, különös figyelmet érdemelnek például a lefóliázott és betiltott könyvek. Rami éppen ezekből a titkos tudásokból merít, hogy átadhassa a fiatalabb generációnak. A Bonobó, vagyis a titkos iskola, végre új reménysugarat kínál az elnyomott gyermekek számára, lehetőséget teremtve arra, hogy szüleik fásult példájával szemben valódi eszközöket kapjanak a hatalommal való küzdelemhez.
Tudom, hogy manapság rengeteg világmegváltó könyv lát napvilágot, de ez a történet, amely a mi mindennapjainkban ismerős motívumokat vonultat fel, biztosan nem maradhat ki a gondolkodó családok könyvespolcáról. Izgatottan várom a folytatást, és reménykedem abban, hogy amikor a sorozat végére érünk, Ramiék küzdelme már nem lesz aktuális. (Borító: Coverist Studio, Bakos Fanni, Faniszló Ádám, Lampion Könyvek)
Misi szívét szomorúság tölti el, mert anyukája már egy ideje nem ébreszti őt a szokásos puszival, ahogyan korábban tette. Ez a kis változás sokkal nehezebbé teszi számára az új napokhoz való hozzáállást, hiszen a reggelek varázslatosabbak voltak, amikor a mama érintése és szeretete a nap kezdetét jelezte.
Ha a gyerekeid lelkesedtek az Egy ropi naplója című (szinte végtelen) sorozatért, akkor van egy remek hírem! Megjelent egy olyan könyv, amely véleményem szerint jóval gazdagabb és értékesebb irodalmi szempontból. Ez a kötet kifejezetten a magyar kultúrára épít, és a kilenc-tizenkét éves korosztály számára készült. Érdemes felfedezniük!
A Misinek ma rossz napja van nem csupán szellemes és fantáziadús történet, hanem igen hasznos kulcs is az épp magába forduló kiskamasz fiad lelkéhez. Misi kicsit más, mint a kortársai, épp aktuális és elég súlyos bánata is van, mert az édesapa váratlanul eltűnik az életükből, ő pedig felelősséget érez szomorú és mindig űzött édesanyja, valamint két fiatalabb testvére iránt. Ráadásul az épp csak megszokott iskolai közegből is el kell mozdulniuk, hisz új lakásba költöztek.
Valódi kutyaszorítóba kerül, hiszen nemcsak a régóta vágyott és gondosan látogatott kutyamenhelyen élő Bundás válik számára elérhetetlenné, hanem az új, számára ellenségesnek tűnő környezettel is meg kell küzdenie.
Tehát ezen a baljós kedden, amit Csepregi János oly találóan festett le, MINDEN elromlik. Misi, aki teljesen ártatlan, egy bolti zűrzavar közepébe csöppen, és úgy érzi, hogy már csak egy kiút maradt: futni a világ végére. Eddig én meséltem nektek ezt a történetet, most pedig rajtatok a sor, hogy felfedezzétek, mi következik!
Na, jól van, még egy titkot megosztok veletek: Misinek olyan nagymamája van, aki mind közül a legjobban megérti a világot!
Felvidéki Miklós lenyűgöző és szellemes rajzai Gráf Dóra mesteri keze alatt életre kelnek. A kötet nemcsak olvasmányos, hanem igazi vizuális élményt is nyújt, ami garantáltan magával ragadja az olvasót és nézőt egyaránt.
Szerintem abszolút mérföldkő lehet Misi kalandos keddje ennek a korosztálynak, hisz különösen a fiúk veszítik el az épp csak megszerzett olvasási kedvüket ebben a korban, mert nagyon kevés olyan történet születik, ami valóban róluk szól. Ha ilyet kerestek, megtaláltátok!
Amúgy pedig szülőknek is kiváltképp hasznos és szórakoztató olvasmány lehet. Tényleg segít abban, hogy újra elinduljon a megszakadt kommunikáció a kiskamasz fiaitokkal! (Abszolút könyvek, Pagony)
"Mama, akit Zuzi Nyuszinak szólított (egykor Anyuszi volt, de így rövidebb), rámosolygott a papára, aki előtte rámosolygott Zuzira, majd kiválasztotta a konyhaasztalon fekvő hat sárgarépa közül a legnagyobbat."
Már az előző alkalommal, a kicsiknek szánt LISTÁMBAN is hangsúlyoztam, mennyire lényeges, hogy megismerkedjünk a környezetünk kortárs művészeivel. Most, hogy elmerültem Malina Prześluga lenyűgöző meséjében, amelyet Pászt Patrícia briliáns fordítása tett még élvezetesebbé, ezt a gondolatot ismételten megerősíthetem. A történet főszereplője, Zuzi, egy különleges kislány, akinek az egyik szeme zöld, míg a másik szürke. Nem meglepő tehát, hogy más szemmel nézi a világot, mint a többi gyerek, ami izgalmas és egyedi perspektívát ad a mesének.
A hatéves Zuzi egy igazi kis varázsló, aki mindent, ami körülötte van, életre hív. Fantáziája határtalan: a répát például színes szemekkel díszíti, mintha csak a legjobb barátja lenne, míg a síró csillagokat megöleli és megnyugtatja, hogy ne szomorkodjanak. Minden nap új kalandokat talál ki, ahol a közönséges dolgok különleges jelentőséget nyernek.
Bár lehet, hogy már a négyévesek is megértik ezt a komplex világot, hisz a kiadó ezt az életkort javasolja alsó korhatárként, én a nagyobbaknak is bátran is ajánlom.
Nem kívánom felfedni a kifejezetten egyedi történetek részleteit, de azt hiszem, már az is elegendő, ha rápillantasz Robert Romanowitz lenyűgöző illusztrációira. Garantáltan ösztönözni fog arra, hogy azonnal beszerezd ezt a meglepően nagyméretű könyvet, hiszen valódi kincset jelent a közös mesélés és a látványos képek világában. (Wonderland Alapítvány)
Nem tévedés, ez a Szinbád nem a "dé betűs" Szindbád, hanem Harcos Bálint gyerekkori kedvenc olvasmányának egyik hőse, akinek megszületését "Az Ezeregyéjszaka meséi" ihlették.
Ahogy Harcos Bálint egy interjúban megosztotta velünk: "Mindig is dédelgetett álmom volt, hogy megírjak egy tengerparti, hajózási témájú történetet. E vágy mellé társult a törekvésem, hogy egy terjedelmes, verses alkotást hozzak létre, tele nagyszabású, bonyolult versszakokkal, merész tördeléssel, változatos hosszúságú sorokkal és akár egészen szokatlan rímekkel. Azt kívántam, hogy a főszereplőm folyamatosan küzdjön, hányódjon vagy éppen ugráljon a szöveg hullámzó szikláival és zátonyaival, vagy ússzon, sodródjon a folyó áramlatában: legyen ő maga is szinte egyetlen betű, és jelen legyen ott, ahol és ahogyan a szöveg éppen formálódik, alakul. [...] E tervemet így jegyeztem le:"
"Szinbád: Odüsszeusz és Menő Manó, egyben"."
Nos, Harcos Bálint emlékezetes Szofi-sorozata után (amelyből Thuróczy Szabolcs öt évvel ezelőtt advent idején mesélt egy KLASSZ videóban), a Szinbád valóban elbűvölő karakter: egy igazi életművész, akinek mindig sikerül kikecmeregnie a legnehezebb helyzetekből. A nagylelkű alkotó keze folyamatosan utána nyúl, hogy segítsen neki, amit Fodor Kata csodásan dinamikus tintatollas festményei is tökéletesen megragadnak. Szinbád link alakként él, de a kalandjai és a barátai mindig újra és újra megmentik a bajból.
Kedvenc és kissé bolondos Szinbádunk a szöveg világában gyakran lebeg az ég és a föld határvonalán, de még inkább hánykolódik a végtelen tengeren. Az árnyak, a karakterek, a színek és a "hajóvonták" összefonódása a szellemes verssorokkal... igazán mindent elmondhatunk erről a kötetből. Egy rendkívül szórakoztató mű született, amelyet a felnőttek is élvezettel olvasnak, hiszen a célzott, még olvasási szokásaikat kialakító korosztály biztosan gyakran fogja kérni ezt a különleges könyvet a polcról! (Pagony)
Milyen lehetett az első vízöblítéses vécé? Milyen érdekes módon fedezett fel egy kutya egy tépőzárat? És miért használtak az ókori görögök egy tányért a hátsó részük tisztítására?
A körülöttünk lévő, látszólag magától értetődő tárgyak végtelen sokasága egykoron nem létezett, és jellemzően csak a történelem folyamán alakultak ki. Gondoljunk csak a légzsákra! Tudod, mikor és hogyan született meg ez a biztonsági innováció? Mi motiválta a feltalálókat, hogy kifejlesszék ezt a fontos eszközt, amely napjainkban már elengedhetetlen része az autók biztonsági rendszerének?
Adam Kay sziporkázó és szórakoztató stílusban tárja elénk a világ legkülönfélébb találmányainak történetét, mintegy 48 762 851 208 dologról mesélve (bár a hátsó borítón megjegyzi, hogy "Lehet, hogy nem pont ennyi"). A könyv lapjain színes anekdoták és érdekes tények váltakoznak, miközben Kay lebilincselően mutatja be a találmányok születésének körülményeit és azok feltalálóit. Az olvasó szeme előtt megelevenedik a kreativitás és a véletlen találkozása, miközben Kay kedvesen ironikus megjegyzései és humoros megközelítései szórakoztatják a közönséget. A "maszlagok" és a lényegre törő információk egyensúlya pedig garantálja, hogy senkinek sem fog fárasztóan telni az olvasás. Készüljünk fel egy szórakoztató utazásra a találmányok világában, ahol a tudás mellett a nevetés is garantált!
Henry Parker humoros illusztrációi igazán feldobják a szöveges tartalmat, és még színesebbé teszik az üzenetet.
"Szórakoztató, furcsa vagy akár vészesen ijesztő" találmányok gyűjteménye egy terjedelmes könyvben, amelyet bátran a szórakozásra vágyó gyerekek kezébe nyomhatunk.
A látszat ellenére tudományos alapossággal készült a szöveg N. Kiss Zsuzsa átgondolt fordításában, a szerző pedig eredetileg orvos, úgyhogy minden információnak komolyan utánajárt. Tényleg hasznos kiadvány, és még mókás is. Tudományos ismeretterjesztés minden korosztálynak! (Manó Könyvek)
"Én se akarok ebben élni, nem akarom, hogy ügyeskedésről, kiskapuzásról szóljon az életem, és nem akarom, hogy a gyerekem, már ha egyáltalán lesz gyerekem, már ha egyáltalán érdemes gyereket szülni... szóval hogy ő is ebben nőjön fel, ez tanulja. Hogy azt higgye, ez a normális." (Aradi Péter: Magunkra maradtunk)
Fiatal alkotóink történetei megerősítettek bennem egy különös érzést: most, hogy már nem vagyok fiatal, egyáltalán nem vágyom vissza arra az időszakra. Cseppet sem irigylem azokat a tizen- és huszonéveseket, akik éppen most lépnek ki az önálló élet küszöbén. A kötetben található 19 novella mélyen érzékeny témákra világít rá, mint például a:
A világunkat jelenleg sújtó éghajlati válság, a háborús fenyegetettség, a migráció kérdése, a nemi identitások és szerepek, valamint a nemzeti önrendelkezés mind komoly kihívások elé állítanak minket. Az elmúlt nyolc év eseményei, a globális pandémia, a Soros György által képviselt értékek, és Brüsszel politikai döntései mind hatással vannak mindennapjainkra. Olyan politikai helyzetben élünk, ahol már a holdról is látható, hogy a kétharmados többség milyen mélyreható változásokat hozott, és egy újfajta politikai ébredés is formálódik a fülkeforradalom nyomán.
A mindennapokban megjelenő történetekben az a legmegdöbbentőbb, hogy mára ezek a szokványos események váltak a normává.
A közérzeti novellákat mégis érdemes elolvasni, és pláne a fiatal felnőtt gyerekeink kezébe adni, már az is valami, ha tudják: nincsenek egyedül!
A szerzők névsora valóban impozáns, így különösen nehéz lenne kiemelni bárkit is, hiszen mind a 19 név hozzájárul a szöveg értékéhez. Ezzel együtt szeretném elkerülni, hogy a már amúgy sem rövid írás túl hosszúra nyúljon.
Grancsa Gergely irányítása alatt készült el ez a különleges kötet, akinek a nevét mindenképpen érdemes megemlíteni. Emellett Biacsics Renáta, vagy ahogyan sokan ismerik, Renyagyár, szintén kulcsszereplője ennek a lenyűgöző antológiának, hiszen az ő illusztrációi adnak különleges színt és életet a műnek. (Tilos az Á)
Nemes Nagy Ágnes versei és meséi a Ferencz Győző által összeállított kivételesen gyönyörű kötetben a nálunk is gyakran publikáló Szabó Imola Julianna illusztrációival jelentek meg. Ez a kötet kvázi a folytatása A titkos útnak, amiről korábban is ÍRTAM már.
Nemes Nagy László különleges írásai egy elbűvölő, mesebeli univerzumba kalauzolják a tíz év feletti olvasókat. Ezen a varázslatos helyen a befogadók érettsége kiemelkedően fontos, hiszen olyan bonyolult és gazdag szövegvilág vár rájuk, amely a fiatalabbak számára még túl nehezen érthető. Itt a gyerekek nem csupán történeteket olvasnak, hanem mélyebb gondolatokat és érzelmeket is felfedeznek, amelyek segítik őket a világ megértésében.
Nemes Nagy Ágnesnél a képzelet és valóság összeér, a nyelv pedig, ami csak az övé, néha egészen kifinomult, máskor meg váratlanul humoros. Rímei és ritmusváltásai, történetszövésének meglepő csavarjai biztosan rabul ejtik a kiskamaszokat, akik saját titkos világukat is kinyithatják a költészet kulcsával.
Szabó Imola Julianna valóban szárnyakat kapott Nemes Nagy inspiráló szellemének köszönhetően, így szabadon szőhette álmait. Az egész mű egyetlen kifejezésben összefoglalható: varázslatos! (Móra)
Maija Hurme finn író-illusztrátor könyvét az idei Nemzetközi Bolognai Children's Book Fair zsűrije a világ 100 legcsodálatosabb könyve közé válogatta be (The Braw Amazing Bookshelf 2024).
Belegondoltál már abba, hogy mennyi "utolsó" dolgot kellett az eddigi életedben elfogadnod? Ami mindannyiunkkal megtörtént már, ha felnőttünk, például: az utolsó nap az óvodában, az iskolában, a régi lakásunkban, a volt párunkkal... A sor végtelen, és rengeteg fájdalom, emlék vagy nevetés kapcsolódhat mindegyikhez. Bennem sok elfeledettnek hitt dolgot felidézett, de egyben arra is emlékeztetett, hogy az időm bizony véges.
Maija főként a gyerekek szempontjait jelenítette meg ebben a rendhagyó kötetben, amelyben nincsenek klasszikusnak mondható mesék, viszont számtalan olyan hívószó szerepel benne, melyeknek súlyát már a kicsik is felfogják, sőt, olykor cipelik is.
A szerző kategóriákba rendezte az "utolsókat", vannak, "cidriző utolsók, várva vártak, ráérősek és hiányzók, ahogy közös és végső utolsók" is.
Ez a könyv egy igazi kincsesláda, amely minden olyan fontos eseményt és érzést magában foglal, ami életünk során megtörténhet velünk. Olyan, mint egy végtelenül sokszor forgatható, újra és újra felfedezhető mesekönyv, amely mindig képes meglepetést okozni. Képzeld el, hogy kinyitsz egy ajtót, amely az életed történetébe vezet, és minden alkalommal, amikor a kezedbe veszed, újra rácsodálkozhatsz az élet varázslatos pillanataira, még akkor is, ha néha szomorúságot éreznél. Ez a klasszikus családi kötet Brunczel Andrásné Balogh Mária gyönyörű fordításában készült, és mindenki számára értékes olvasmány lehet.
A képek szellemes világa gyakran segít enyhíteni a nehezebb érzelmeket, és ezeket a pillanatokat magaddal viheted, még akkor is, amikor a könyv lapjait bezárod. (Kisgombos Kiadó)
Az én sárkányom a legmélyebb barlangomban pihen, sosem láttam még, csupán a mozgását érzem elalvás előtt a sötétben. A pikkelyei halkan súrlódnak a tüdőmre, a gyomromra, a szívemre. Megnyugtató tudni, hogy ott van, hogy bennem dobog a szíve, e-rő, e-rő ütemével. Kellemes érzés, hogy van valaki, aki belső világomban vigyáz rám.
A népszerű sorozat korábbi kötetéről már írtunk, mivel véleményünk szerint ez a mesegyűjtemény valóban rendkívül hasznos. A gyerekek számára igencsak örvendetes, hogy akkor is megélhetnek közös élményeket, amikor a szülőknek alig marad idejük, energiájuk vagy türelmük a mesélésre. Ráadásul a szülőknek is jót tesz, ha aznap nem maradnak mesék nélkül, hiszen tudják, hogy mindig rendelkezésre áll néhány perces történet, legyen az akár 3, 5 vagy 8 perc. Így mindenki elégedetten hajthatja álomra a fejét.
A válogatott mesék között a tehetséges szerzők által megálmodott sárkányok kalandjai mellett a boszorkák, lovagok és tündérek sem maradhatnak ki. Sőt, egy-két ügyes kobold is felbukkan a történetekben! A kötet tizenkilenc szórakoztató, vidám, néha kicsit ijesztő, de mindenképpen gazdag tartalmú mesét kínál olvasóinak.
Láng Anna tényleg mindent tud a sárkányokról, rajzain félelmetes, vicces, kicsi, nagy, félős és rettenthetetlen sárkányok is szerepelnek. Órákig lehet böngészni részletgazdag képeit. (Pagony)