A klímaváltozás hatásai a pezsgőspohárban – mire számíthatunk a jövőben? – Agro Napló Egyre inkább úgy tűnik, hogy a klímaváltozás nem csupán egy távoli, elvont fogalom, hanem a mindennapjaink része. Képzeljük el, hogy a pezsgőspohárban a buborékok a glo

Az elmúlt években egyre többször érezhettük, hogy a klímaváltozás már nem csupán távoli fenyegetés, hanem szó szerint berúgta az ajtót. A súlyos aszályok, az elhúzódó hőhullámok és a napokig tartó esőzések egyre nehezebb helyzetbe hozzák a gazdálkodókat és egyre több jel mutat arra, hogy ezek a változások nem kímélik a borászokat sem. De vajon hogyan változhat meg a szilveszteri koccintáskor oly fontos pezsgő íze? És miként alakulhatnak át a tradicionális szőlőtermesztő vidékek a klímaváltozás miatt? Erről beszélt az Alapvetés podcastban Baranyai Péter, a Garamvári Szőlőbirtok borásza és Ifj. Bujdosó Ferenc, a Bujdosó Pincészet borásza.
Az év vége lassan a küszöbünkre lép, és elérkezik az idő, amikor pezsgő buborékokkal teli poharainkat emeljük a magasba, hogy megünnepeljük az új év előtt álló lehetőségeket. Míg sok magyar hagyományosan csak ilyenkor élvezi a pezsgőt, örömmel tapasztaljuk, hogy egyre többen merészkednek felfedezni ezt a különleges italt az év többi napján is.
De vajon meddig őrizhetjük meg a pezsgő jól ismert, friss ízjegyeit? Milyen hatással van a hőmérséklet növekedése és a szélsőséges csapadék eloszlása a szőlő érésére és ízprofiljára? Továbbá, hogyan alakulnak át a szőlőtermesztő régiók a klímaváltozás következtében? Ezeket a fontos kérdéseket járta körbe az Alapvetés podcast legutóbbi epizódjában Baranyai Péter, a Garamvári Szőlőbirtok borásza, valamint Ifj. Bujdosó Ferenc, a Bujdosó Pincészet borásza.