Érkeznek hozzánk a trópusok varázslatos ízei – legalábbis az ottani gyümölcsök már megjelentek a piacon!

Az időjárás egyre fokozódó kiszámíthatatlansága komoly próbatételeket állít elénk, legyen szó emberekről vagy a természet csodáiról. A globális felmelegedés következményeként környezetünk folyamatos metamorfózison megy keresztül: a klímazónák határai elmosódnak, az évszakok karaktere megváltozik, és az élővilág sokszínűsége is új formákat ölt.
Ennek következtében a mi vidékünkön is megjelennek olyan gyümölcsök, amelyek korábban csupán egzotikus különlegességként voltak ismertek. Manapság már nem csupán elérhetők, hanem bizonyos fajtáikat Európában is sikeresen termesztik.
A papaya, más néven dinnyefa (Carica papaya), eredetileg Mexikóból indult hódító útjára, és elsősorban a trópusi éghajlatú vidékeken találkozhatunk vele. Ez a melegkedvelő növény kifejezetten a 21-33 °C közötti hőmérsékleteket kedveli, éjszaka viszont fontos, hogy a hőmérséklet ne csökkenjen 15-16 °C alá. Pálmaszerű, ágazás nélküli törzse akár 8-10 méter magasra is felszökhet, míg levelei a növény csúcsán, csoportosan helyezkednek el, igazán látványos megjelenést kölcsönözve e különleges növénynek.
A papaya egy különleges gyümölcs, amely hosszúkás formájával és érett állapotában élénk narancssárga színével hódít. Mérete általában 20-30 cm, de nem ritka, hogy akár 4-6 kg-ra is megnő. A gyümölcshús színe rózsaszíntől narancssárgáig terjed, és a közepén fekete magok rejtőznek. Már az ókorban is népszerű volt Mexikóban, ahol a helyi konyha egyik alapkövévé vált. Fogyasztása sokféleképpen történhet: készíthetünk belőle ízletes salátát, édes süteményt, vagy akár frissítő italokat is.
A papaya emésztést segítő enzimeket tartalmaz, ezért jótékony hatással van az emésztőrendszerre. A Floridai Egyetem kutatásai szerint támogatja az egészséges bélflóra fenntartását és az 1-es típusú cukorbetegek vércukorszintjének szabályozását. Ugyanakkor a belőle készült termékek csak orvosi előírásra használhatók, mivel allergiás reakciókat válthatnak ki és befolyásolhatják a véralvadást.
A licsi (Litchi chinensis) több mint ezer éve termesztett trópusi gyümölcs, eredetileg Dél-Kínából származik. Napjainkban többek között Indiában, Vietnámban, Új-Zélandon és Latin-Amerikában is ültetik. Híres a Tang-dinasztia idején dokumentált történetéről, amikor Xuanzong császár futárokkal szállíttatta kedvenc gyümölcsét a fővárosba.
A licsi egy lenyűgöző, 15-30 méter magas, örökzöld fa, amelynek levelei párosan helyezkednek el. Virágai kicsik és sárgászöld árnyalatúak, míg a termése egy élénk vörös színű, érdes héjú gyümölcs, amely alatt egy üveges, fehér vagy enyhén rózsaszínes, lédús hús rejtőzik. Az érett licsi könnyedén meghámozható, és leginkább frissen, nyersen élvezhető, ízletes csemegeként.
A licsit frissen vagy cukorral főzve is fogyasztják, emellett salátákhoz, süteményekhez és keleti édességekhez használják. Szárított változata teához adható, levéből pedig bor vagy likőr is készül. Szubtrópusi körülmények között fejlődik jól, állandó nedvességet nem igényel, viszont a termése gyorsan romlik, így exportálás előtt kénes kezeléssel tartósítják.
A kókuszpálma (Cocos nucifera) különleges története az Indiai-óceán varázslatos világához vezet bennünket. E növény magjai rendkívüli képességgel bírnak: hosszú időn keresztül megőrzik csíraképességüket, ami lehetővé teszi számukra, hogy a tenger áramlatai segítségével akár több ezer kilométert is utazzanak, felfedezve új otthonokat az anyanövénytől távol.
Ez a fa akár 30 méter magasra is megnő, gyökérzete sekély, de járulékos gyökerei révén stabilan áll még a viharos szelekben is. Termése, a kókuszdió, többféle módon hasznosítható: rostjaiból kefesörték, szőnyegek és kötelek készülnek, míg a belsejében található kókusztejet és kókuszvizet az élelmiszeripar és a kozmetikai ipar egyaránt felhasználja.
A kókuszdióból kinyert zsír nemcsak az immunrendszert erősíti, hanem kedvezően hat az emésztésre is. Számos trópusi étkezési hagyományban népszerű összetevő, amelyet gyakran használnak sűrítésre és különféle ételek elkészítéséhez.
A közönséges datolyapálma (Phoenix dactylifera) már évezredek óta az emberi táplálkozás meghatározó alapját képezi. Ez a különleges növény, amely a Közel-Kelet és az Indus völgye területein honos, ősi idők óta kultúrák fontos élelmiszerforrásaként szolgál. Az emberek számára nem csupán tápláló gyümölcsöt, hanem a kultúra és a tradíció szimbólumát is jelenti.
A datolya három fő típusa létezik: a puha, a félszáraz és a száraz. Ez a csodás gyümölcs rendkívül gazdag szénhidrátokban, rostokban és értékes nyomelemekben, ami hozzájárul tápláló jellegéhez. Az arab és észak-afrikai konyhában szinte minden étkezés során találkozhatunk vele, legyen szó édességekről vagy főételekről. A datolyapálmát sokoldalúan használják: virágait salátákban élvezhetjük, leveleiből kunyhókat építenek, míg nedvéből ízletes szirupot, cukrot és ecetet készítenek.
A datolyatermesztés globális színtéren kiemelkedő szereplői közé tartozik Egyiptom, Szaúd-Arábia, Irán, Algéria és Pakisztán. Ezek az országok évente körülbelül 9 millió tonna datolyát termelnek, ami jelentős részesedést képvisel a világpiacon.
Az avokádó (Persea americana) Közép-Amerikából származik, és már ötezer éve termesztik. Az elmúlt évtizedekben gyorsan népszerűvé vált, és ma már világszerte megtalálható.
A fa örökzöldként emelkedik, akár 20 méteres magasságig is felnőve. Termése egy különleges, vajszerű állagú gyümölcs, amely gazdag zsírtartalmával sokféle ételben megállja a helyét: saláták, szendvicsek és ízletes mártások kedvelt hozzávalója. Az avokádó olaja különösen értékes kincs, hiszen telítetlen zsírsavakban bővelkedik, ezáltal hozzájárul a szív- és érrendszer egészségének megőrzéséhez.
A világ legnagyobb avokádótermesztői közé Mexikó, az Egyesült Államok, Brazília és Izrael tartozik. Az avokádó népszerűsége folyamatosan növekszik, mivel egészséges és sokoldalúan felhasználható gyümölcsnek számít.