Kunhalmi Ágnes: Gyakorlatilag keresztre feszítettek Az események során, amelyeket átéltem, úgy éreztem, hogy a helyzetem hasonló ahhoz, mintha keresztre feszítettek volna. Az átélt nyomás és megpróbáltatások olyan mértékűek voltak, hogy szinte elviselhet
"Ma reggel arra ébredtem, hogy egy csapásra négy különböző körzet képviselőjeként találom magam" - nyilatkozta az Indexnek Kunhalmi Ágnes, aki 2018 óta a XVIII. kerületet képviseli a parlamentben, a budapesti 15. számú országgyűlési egyéni választókerület keretein belül. Ez a terület most egy olyan módosító javaslatot kapott, amely az Igazságügyi Bizottság elé került, és teljes átalakítást irányoz elő.
A választókerületek átalakítása kapcsán elsőként Sebián-Petrovszki László, a DK politikusa hívta fel a figyelmet a problémákra közösségi oldalán, ahol részletes információkat is megosztott a 65 oldalas módosító javaslatról.
Kunhalmi Ágnes, az MSZP országgyűlési képviselője úgy véli, hogy Budapesten nyílt választási csalás zajlik.
Kevesebb mint másfél évvel a következő választások előtt egyértelmű szándékkal nekilátnak az ország választókerületeinek átalakításához. A budapesti választókerületek teljes átszervezése folyamatban van, céljuk pedig nem más, mint a fővárosi szavazók megbüntetése, akik nem a kormánypárt jelöltjeire voksoltak. Kerületek szétszedésével és újrarajzolásával manipulálják a választási térképet, a választókat pusztán statisztikai adatokként kezelve, akár sakkfigurákat. Egy példa nélküli választási manipulációra készülnek, mindezt nyilvános keretek között. A benyújtott módosítások minden eleme, a végrehajtás módja és a titkos előkészítés mind elfogadhatatlan.
Az országgyűlési képviselő közölte:
Ez nem a politikusok belügye, ez arról szól, hogy a tisztességes megélhetésért, a normális fizetésekért, a tanárokért, az orvosokért, az ápolókért, a közlekedésben dolgozókért, a tisztességes magyarokért dolgozó képviselőket kiszorítsák az Országgyűlésből. Ez nem csak választási matek, ez a valódi képviselet ellehetetlenítése. Azt üzeni, "magyar polgár, mindegy kire szavazol, bármikor átrajzoljuk feletted a választási szabályokat, hogy ne érvényesüljön a szavazatod". Szégyen, hogy ez ma egyáltalán felvetődhet Magyarországon.
Lapunkhoz eljuttatott nyilatkozatában kifejtette, hogy ezzel a módosítással őt egyéni országgyűlési képviselőként „gyakorlatilag keresztre feszítették”.
Az eddigiek fényében úgy tűnik, hogy a budapesti 15. számú országgyűlési egyéni választókerület, más néven a XVIII. kerület, négy különálló részre osztható. Ez a változás azt jelenti, hogy amennyiben 2026-ban az MSZP korábbi társelnöke ismét ringbe lép, akkor választania kell, hogy a kerület melyik szegmensében szeretné megmérettetni magát.
Kunhalmi Ágnes már 2014-ben megvetette a lábát a budapesti 15. számú egyéni választókerületben (Pestszentlőrinc-Pestszentimre), ahol kezdetben listás képviselőként került be a parlamentbe. Az ezt követő választásokon, 2018-ban és 2022-ben, azonban már egyéni jelöltként szerzett többséget, biztosítva ezzel a választók bizalmát.
A választókerületek átrajzolása mögött álló indokok már korábban is napvilágot láttak. Nagy Attila, a Nemzeti Választási Iroda elnöke szeptemberi jelentésében hangsúlyozta, hogy a lakosságszám alakulása miatt Pest vármegyében és Budapesten az év végéig szükség van az országos egyéni választókerületek határainak újrarajzolására. Ennek következtében Pest vármegyében 12-ről 14-re nőhet az egyéni választókerületek száma, míg Budapesten 18-ról 16-ra csökkenhet.
A cikkünkben részletesen foglalkoztunk az ellenzéki reakciókkal és a választókerületeket érintő módosításokkal. A Demokratikus Koalíció a "választási atombomba" kifejezéssel illette a helyzetet, míg Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: "Manipulációval és csalással lehet próbálkozni, de a Fidesz sorsa Budapesten már meg van pecsételve."
Karácsony Gergely főpolgármester véleménye szerint "bosszúhadjáratról" beszélhetünk, míg a Momentum politikai formáció úgy értékeli, hogy a kormány "retteg a valódi rendszerváltás lehetőségétől". Szabó Tímea, a Párbeszéd képviselője, többek között a közösségi oldalán hangsúlyozta, hogy "a Fidesz ismételten alattomos és alattomos módon módosítja a választási törvényt".
Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője és a Megafon kormánypárti aktivistája úgy véli, hogy a legújabb módosítás nem okozott váratlan fordulatot sem a sajtó, sem a politikai színtér képviselői számára.
A balliberális média és politikai szereplők most szenzációként tálalják, hogy Budapesten csökken a választókerületek száma a következő választásokra. Pedig már hosszú évek óta ismert, hogy erre szükség van. Az országgyűlési képviselők választására vonatkozó törvény értelmében, ha egy választókerületben a választásra jogosultak száma 20%-kal eltér bármelyik irányba, a határok módosítása elkerülhetetlen. Budapesten és Pest vármegyében ez a helyzet: Pest vármegyében 2010 és 2022 között közel 90 ezer fővel nőtt a választópolgárok száma, és a népességnövekedés továbbra is várható. Ezzel szemben Budapesten jelentős lakosságcsökkenés zajlik – a korábban 2 milliós főváros 2024. január 1-jén alig több mint 1,62 millió lakosú lesz. Ezért a választópolgárok száma is csökkent, így értelemszerűen a főváros választókerületeinek számát 18-ról 16-ra kell csökkenteni – fogalmazott a kormánypárti elemző a Facebookon.
Kiemelte, hogy ennek az intézkedésnek az a célja, hogy a 106 egyéni választókerületben a választópolgárok száma hasonló legyen, így biztosítva, hogy minden szavazó szavazata egyenértékű súlyt képviseljen.
"Hasonló a helyzet Somogy, Tolna és Fejér vármegyében is, ahol egy-egy országgyűlési egyéni választókerületben várható, hogy a választópolgárok számának eltérése az országos átlagtól a közeljövőben meghaladja a mínusz 20 százalékot, így ott is rendezni kell a helyzetet" - közölte Deák Dániel.