Lavrov: Moszkva, Teherán és Ankara sürgeti a szíriai harcok azonnali befejezését.

Szergej Lavrov kiemelte, hogy fontosnak tartja a párbeszédet a szíriai kormány és az általa "legitim ellenzéknek" titulált csoportok között.
Hasonló nézetet képviselt Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter is, aki kijelentette, hogy "őszinte és nyílt" beszélgetést folytatott török partnerével, Hakan Fidannal.
Oroszország, Törökország és Irán 2017 óta partnerek az úgynevezett asztanai formátum keretében, erőfeszítéseik a szíriai konfliktus befejezését célozzák.
A HTS bejelentése, amely lehetőséget teremt több vallás harmonikus együttélésére Szíriában, Lavrov szavaival élve: „a puding próbája az evés”.
Lavrov határozottan elítélte, hogy egy terrorista szervezet megsértse az érvényben lévő megállapodásokat, beleértve az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2015. évi 2245. számú határozatát, amely megerősíti a Szíriai Arab Köztársaság szuverenitását, területi integritását és egységét. Kiemelte, hogy ilyen cselekedetek elfogadhatatlanok és aláássák a nemzetközi jogot.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy hogyan alakul a szíriai helyzet, és mi történik az ottani orosz katonai támaszpontokkal, Lavrov kijelentette: "az előrejelzés nem a feladatuk".
Lavrov kiemelte, hogy mély aggodalommal figyelik a szíriai nép jövőjét, és elkerülnék, hogy az ország lakói az iraki vagy a líbiai helyzethez hasonló sorsra jussanak.
Kiemelte, hogy Oroszország a Szíriában kialakult helyzetben folytatja katonai támogatásának nyújtását Damaszkusznak, amelyet a Hmejmimben található légitámaszpont biztosít. Továbbá, Moszkva haditengerészeti támaszpontot is fenntart Szíriában.
Moszkva 2015-ös katonai segítsége kulcsfontosságú volt a szíriai polgárháború menetének megfordításában, és lehetővé tette Bassár el-Aszad elnök számára az ország területe nagy részének a visszafoglalását.
A katari fővárosban, 2003 óta megrendezett Dohai Fórum keretein belül, az orosz külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a politikai diskurzusok előmozdítása érdekében fontos a szélsőségesség kérdése. Beszédében figyelmeztetett arra, hogy amennyiben nem alakítanak ki egy palesztin államot, a szélsőséges nézetek elterjedése a Közel-Keleten elkerülhetetlenné válik. Az idei rendezvény, amely szombaton és vasárnap zajlott, különösen a szíriai helyzetre összpontosított.
Abból a megfontolásból kiindulva, hogy a Közép-Kelet stabilitása komoly kihívásokkal néz szembe, Abbász Aragcsi pénteken a lázadók offenzíváját "terroristának" minősítette, amely szerinte komoly fenyegetést jelent a térség számára. A terrorizmus veszélye nem csupán Szíriára korlátozódik, hanem az összes szomszédos országra és a régió egészére kiterjed – fogalmazott véleményében.
A tanácskozáson Katar miniszterelnöke, Mohammed bin Abderrahman Al Száni hangsúlyozta, hogy Bassár el-Aszad nem élt a lehetőséggel, hogy a lázadók váratlan offenzívája előtt párbeszédet kezdeményezzen, így nem tudta helyreállítani a bizalmat népe és a kormány között.
Amos Hochstein amerikai küldött arra figyelmeztetett, hogy a szíriai lázadók előretörése kedvezőtlen hatással van a Hezbollah libanoni fegyveres csoport helyzetére. Az Izrael és Hezbollah között november 27-én bevezetett tűzszünet közvetítőjeként Hochstein kiemelte, hogy bár a Hezbollahot még nem számolták fel, jelentős gyengülésen ment keresztül. Hangsúlyozta, hogy a szíriai helyzet miatt Irán számára nehezebbé válik a Hezbollah fegyverekkel való ellátása.
November 27-én a Hajat Tahrír as-Sám és szövetségeseik jelentős offenzívát indítottak Szíria második legnagyobb városa, Aleppó ellen. Ezt követően, december 5-én a szíriai hadsereg vezetősége arról számolt be, hogy a lázadók betörtek Hama városába, amely az ország nyugati részén található, és hogy a kormányerők kivonultak a területről.
Szombaton a lázadók bejelentették, hogy megkezdték a szíriai főváros ostromgyűrűbe vonását, miután sikerült elfoglalniuk a közép-szíriai Deraát, és már Homsz, az ország harmadik legnagyobb városának kapujában állnak. A város környékén az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH), egy emigráns megfigyelő szervezet, arról számolt be, hogy legalább hét civil áldozatot követeltek az orosz és a szíriai kormányerők légicsapásai a közelben.
A harcok során november 27. óta legalább 826 ember vesztette életét az OSDH adatai szerint, míg az ENSZ tájékoztatása alapján minimum 370 ezer ember kényszerült belső menekült státuszba.