Magyar Péter: Minden egyes gyermek számára biztosítani kell a lehetőséget, hogy kibontakoztathassa tehetségét,...


25 százalékos béremelést ígért a gyermekvédelemben dolgozóknak Magyar Péter. A TISZA Párt konferenciáján Bódis Kriszta társadalompolitikai szaktanácsadó és a párt elnöke mondott beszédet, mellettük független szakértők, civil szereplők és tapasztalati szakértők keresték a választ a rendszer legsúlyosabb problémáira.

Gyermekvédelemről tartott konferenciát a TISZA Párt július 7-én Budapesten. A Lechner Rendezvényközpontban szervezett eseményen Bódis Kriszta társadalompolitikai szaktanácsadó és Magyar Péter pártelnök nyitotta meg a napot, amelyen független szakértők, civil szereplők és tapasztalati szakértők közösen keresték a választ a rendszer legsúlyosabb problémáira.

A rendezvény során öt tematikus területen tárgyalták a gyermekvédelem struktúrájával kapcsolatos problémákat. A résztvevők foglalkoztak többek között a rendszer szintű bántalmazás jelenségével, a gyermekkereskedelem súlyos következményeivel, a drogprevenció terén mutatkozó hiányosságokkal, valamint a társadalmi környezet hatásaival is. Az esemény különlegessége abban rejlett, hogy az érintett fiatalok, például gyermekotthonokban felnőtt fiatalok, közvetlenül részt vettek a diskurzusban. Személyes történeteik gazdagították a szakmai párbeszédeket, és valódi emberi dimenziót adtak a témákhoz.

A beszélgetés résztvevői hangsúlyozták, hogy a gyermekvédelem a mostani kormányzatnál csupán egy kommunikációs eszközként funkcionál, míg a TISZA számára ez egy valós és fontos társadalmi kérdés, amelyre prioritásként tekintenek.

Solti Lilla megnyitójában kiemelte, hogy az állam gyakran igyekszik gátat vetni az egyesületek támogató munkájának, és a "fura urak" nemcsak hogy nem segítenek, hanem éppen ellenkezőleg, akadályozzák a gyermekvédelmi intézkedéseket. Beszédében szó esett a tavaly februári kegyelmi botrányról, amelyet súlyos tévedésnek tart, és úgy véli, ez volt a Tisza eseményeinek kezdeti pontja.

"Ahhoz, hogy egy gyermek valóban megélhesse a gyerekkor csodáit, számos tényezőnek kell harmonikusan működnie. Szükség van a társadalom, a gazdaság, a szociális intézkedések és a család együttműködésére is. Amikor elhatároztuk, hogy szeretnénk javítani gyermekeink életkörülményein, tudtuk, hogy egy nagy és bonyolult feladat vár ránk." - fogalmazott Magyar Péter a gyerekvédelmi konferencia nyitóbeszédében.

Kiemelte, hogy az anyagi támogatás mellett elengedhetetlen a hozzáállásunk megváltoztatása is: "A gyermekvédelem alapja lehet, ha mi felnőttek mintát adunk. Például a konfliktusok megoldása érdekében érdemes a párbeszédet előtérbe helyezni..."

A kormány munkáját tűrhetetlennek, csupán tűzoltásnak értékelte. Ismételten felhívta a figyelmet, hogy komoly problémák vannak a magyar gyermekvédelemben, ami legfeljebb csak papíron működik. Átfogó megoldásokra van szükségünk, átfogó társadalmi problémákra, szerinte ha az uszító közbeszéd megszűnük, a gazdaság jobb állapotba kerül, már jobb helyzetbe kerülnek a családok.

Magyar a bicskei gyermekotthon ügyéről is megemlékezett, és ígéretet tett arra, hogy a teljes nyomozati anyagot a Tisza-kormányzás ideje alatt nyilvánosságra fogják hozni. Részletesen bemutatta a gyermekvédelem területén szükséges intézkedéseket és új megközelítéseket, beleértve a gyermekotthonok pénzügyi támogatását, az iskolák helyzetét, valamint a digitális oktatás jelentőségét. Továbbá bejelentette, hogy ha kormányra kerülnek, 25 százalékkal növelni fogják a gyermekvédelemben dolgozók bérét.

Bódis Kriszta, a Tisza társadalompolitikai szaktanácsadója, Sztupa Józseffel Burattino Általános és Középiskola, Gyermekotthon szakmai vezetőjével beszélgetett a színpadon Sztupa személyes és szakmai tapasztalatairól, majd a Tisza gyermekvédelmi stratégiájának jelentősebb elemeit ismertette. "Elkeserítő, hogy a gyermekvédelemben várólista van" - mondta a gyermekek elhelyezése kapcsán. A szaktanácsadó úgy fogalmazott, hogy a Tisza először egy átfogó helyzetképet mért fel az országban működő gyermekvédelemről és azalapján kezdték el a program kidolgozását. A jelenlegi rendszert a központosítás jellemzi és az erőszak vezérli. Bódis szerint egy parancsuralmi rendszer működik, ami rugalmas jogalkalmazást eredményez, ezért teljes jogszabályi felülvizsgálatra van szükség.

A konferencia során változatos formákban – előadások, személyes élmények, interaktív workshopok és filmvetítések révén – törekedtek arra, hogy a résztvevők jobban megértsék a gyerekvédelem kihívásait, valamint megismerkedjenek a Tisza gyerekvédelmi programjával.

Related posts