Újabb fejlemények érkeztek Magyarországra, ahol megérkeztek az új mozdonyok. Habár ezek a járművek már harminc éves múltra tekintenek vissza, mégis komoly segítséget nyújthatnak a MÁV számára. - Világgazdaság

Tavaly októberben a MÁV olyan mozdonyokat tesztelt, amelyek várhatóan idén felbukkanhatnak a hazai vasútvonalakon. Lázár János, az építési és közlekedési miniszter, szerdai sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a szaktárca 55 "új" mozdony beszerzését tervezi a vasúti flotta megerősítésére. Ezek között szerepelnek a francia Alstom Astride típusú járművek is, melyek jelenleg az Akiem lízingvállalat komáromi telephelyén várakoznak a jövőjükre.
Az elmúlt harminc év legnagyobb mozdonyflotta-erősítését jelentette be Lázár János építési és közlekedési miniszter a Közlekedési infó című sajtótájékoztatóján szerdán, ahol a politikus 10 pontos vállalást tett. A tárcavezető azt ígérte, a következő egy évben az utasok számára is érzékelhető változásokon megy át a MÁV, így például felújítják az összes mosdót, visszatérítik a jegyár felét 20 perces késés esetén, lesz takarítóbrigád az IC-ken és új applikáció is.
Ezen felül végre elkezdik a mozdonyflotta korszerűsítését is. A miniszter ígérete alapján 2025-re 15 nagy teljesítményű dízelmozdony és 40 villanymozdony érkezik, ami összesen 55 új, modern mozdonyt jelent a járműpark számára. Ennek eredményeként az IC-k körülbelül 90%-át már korszerű mozdonyok fogják vontatni.
Tavaly októberben a MÁV egy különleges tesztprogram keretében, utasok nélküli üzemmódban próbálta ki ezt a mozdonyt Budapest és Hatvan között. A teszt során azt kommunikálták, hogy a mozdonyok csak akkor kerülnek üzemeltetésbe, ha a vizsgálatok eredményesek, és bizonyítják, hogy a mozdonyok biztonságosan, magas rendelkezésre állással üzemelhetnek, miközben megfelelnek minden hatósági és közlekedésbiztonsági előírásnak. Azonban felmerül a kérdés, hogy Lázár által említett 40 villanymozdony honnan fog a MÁV rendelkezésére állni. Az Astride-ok októberi tesztelése során ugyanis jelezték, hogy összesen 27 mozdonyra (15 azonnali és 12 opcionálisan lehívható) terveznek szerződést kötni, de csak a tesztidőszak sikeres lezárása után.
Évek óta hazánkban tartózkodnak.
Bár a konkrét tapasztalatok még nem állnak rendelkezésre, a mozdonyok mellett szóló érvek között említhetjük, hogy a hazai vasúti forgalomban már jól ismertek. A francia állami vasúttársaság 2010-ben bocsátotta őket a vontatójármű-bérbeadó vállalat, az Akiem rendelkezésére. Ezt követően a mozdonyokat főként Franciaország és Belgium közötti teherszállításra használták. 2019-ben azonban a lízingcég tíz mozdonyt hozott Magyarországra, ahol sikeresen megszerezték az üzemeltetéshez szükséges engedélyeket. A magyar vasúti rendszer 490-es sorozatában nyilvántartott gépek azóta is rendszeresen bérbe vételre kerülnek, hogy tehervonatokat szállítsanak. Érdemes megjegyezni, hogy több mozdony már átesett felújításon, és maximális sebességük elérheti a 200 kilométert óránként, ami rendkívül előnyös lenne a magyar vasút számára.