Az ingatlanpiac Szlovákiában teljesen leállt.


Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere és a Magyar Szövetség elnökségének tagja a mai nap folyamán a közösségi médiában közzétett posztjában az állam felelősségét emelte ki a kataszterportált érintő támadásokkal kapcsolatban. Hírportálunk érdeklődésére kifejtette:

"Abból a megközelítésből fogalmaztam meg a kritikát az állam felé, hogy az állam törvénnyel kötelezi mind a helyi, mind a megyei önkormányzatokat, hogy építsék ki, bizonyíthatóan tegyenek olyan intézkedéseket, amelyekkel technikailag és jogilag is elkerülhetők a kibertámadások az önkormányzati hivatalok és közigazgatási szervek, valamint azok elektronikus rendszerei ellen. Ezek az intézkedések több százezer euróba kerülnek az egyes önkormányzatoknak. Mi megteszünk mindent, amit a törvény előír, és az, aki előírja, az állam, a saját intézményeinek mégsem biztosítja a kibertámadás elleni védelmet.

Nincsenek biztosítva az állam saját központi nyilvántartásai sem, mint a kataszter, a járműnyilvántartás, a lakossági központi nyilvántartás vagy a cégbírósági nyilvántartás. Így történhetett meg az is, hogy a kataszteri hivatal informatikai rendszerét feltörték, ami azért lehetséges, mert nem volt megfelelő szinten a kiberbiztonság. Az államnak már rég el kellett volna különítenie pénzt, meg kellett volna valósítani a közbeszerzéseket, és olyan szakértőktől kellett volna rendszereket kérnie, amelyek gátat szabtak volna az ilyen jellegű hekkertámadásoknak. Én nem vagyok szakember, de a szakemberek tudják, mit kell ilyen esetben tenni. Az viszont tény, hogy az állam elhanyagolta a saját feladatait.

Felmerül a kérdés: miért ró az állam másokra terheket és állít fel kötelezettségeket, miközben saját feladatait nem teljesíti megfelelően?

Milyen kihívásokat rejt ez magában?

Egyértelmű, hogy hekkertámadás történt: egy külső fél behatolt az informatikai rendszerbe, és ezt a kiberbiztonság terén mutatkozó hiányosságok tették lehetővé. Valószínű, hogy a támadók váltságdíjat követeltek, amely általában bitcoinban történő utalást jelent, és cserébe ígérik a rendszerhez való hozzáférés visszaadását. A kataszteri portál működésképtelensége számos további problémát generál, mivel ezt a portált használják a bíróságok, közjegyzők, ügyvédek és végrehajtók is. Ezen kívül az új információk frissítése a kataszterben lehetetlenné vált, így a szerződések és zálogjogok regisztrálása is leállt.

Tehát megállt az élet az ingatlanügyek területén Szlovákiában annak következtében, hogy valaki vagy valakik nem teljesítették a törvényből fakadó kötelezettségeiket.

Milyen mértékben befolyásolja ez a helyzet az önkormányzat működését és a dunaszerdahelyi lakosok mindennapjait? Van-e ok aggodalomra a számukra?

Bizonyos európai uniós és egyéb projektek előkészítés alatt állnak, és vannak folyamatban lévő ügyeink is, amelyek akadályoztatva vannak, mert nincs betekintésünk az informatikai rendszerbe. Sem az alkalmazottak, sem a külsősök nem tudnak bejelentkezni erre a portálra, mert le van blokkolva.

A polgárokat illetően úgy vélem, van lehetőség arra, hogy megnyugtassuk őket:

a tulajdonuk, az informatikai rendszerben, illetve a kataszterben vezetett tulajdoni lapok nincsenek veszélyeztetve, biztonságban vannak.

A kataszter nemcsak elektronikus tulajdoni lapokkal bír, hanem papíralapú nyilvántartás is létezik. Ez azt jelenti, hogy ha valamilyen adat elveszne a digitális rendszerből, a papíralapú tulajdonlapok segítségével visszaállítható lenne. Bár ez a folyamat időigényes és költséges lehet, senkinek sem kell aggódnia amiatt, hogy a tulajdonjogát igazoló dokumentum végleg eltűnne.

Related posts