Sajnálattal értesítjük, hogy elhunyt Békés Itala.


"Mély fájdalommal és megrendüléssel tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Békés Itala Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő életének 98. életévében január 13-án elhunyt" - áll az Örkény Színház közleményében.

Békés Itala 1927. március 23-án született Debrecenben. Művészcsaládban nőtt fel, az író Békés István és a színésznő Rita Furlani gyermekeként. Generációjának egyik legsokoldalúbb és legtehetségesebb művésze volt. Számos tévé- és mozifilmben, rádiójátékban szerepelt, de játszott pantomimet, készített egyszemélyes színházat, tánctanító lemezt, gyermekelőadást és sanzonestet is. Pályáját az Úttörő Színházban kezdte, 1958-tól négy évtizeden át a Madách Színház tagja volt, majd az Örkény Színházban dolgozott. 95 éves koráig játszott.

Emlékezetes késői szerepét az Örkény Színházban Csehov Meggyeskert című darabjában Firsz, az inas karaktereként valósította meg, míg a nagyvásznon Enyedi Ildikó Testről és lélekről című filmjében takarítónőként tűnt fel. A Színházi Adattár 101 bemutatóját dokumentálja. Itala szenvedélyes pedagógus volt, aki a kilencvenes években megalapította saját tehetséggondozó műhelyét. A Gondolatiskola, amelyet létrehozott, messze megelőzte a korát; reformpedagógiai megközelítése és az egész embert célzó nevelési filozófiája révén fiatalok százainak nyújtott életre szóló, meghatározó élményeket. Emellett a Színház- és Filmművészeti Egyetemen is tanított, hozzájárulva a következő generációk művészi fejlődéséhez.

Örkény István volt az, aki bátorította őt az írásra. Munkásságának nyomán három könyv látott napvilágot, melyek közül kiemelkedik az önéletrajzi ihletésű „Hogyan lettem senki?” című mű, amely már három kiadást is megélt. Karrierje során több elismerésben részesült: 1964-ben Jászai Mari-díjat, 2010-ben pedig Kossuth-díjat vehetett át. 2021-ben a Budapestért díjjal is megtisztelték.

Related posts