A mezőgazdaság megmenekült!

Csatlakozz az Online Klasszis Klubhoz, ahol mostantól élőben találkozhatsz Győrffy Dórával! Fedezd fel velünk a tudás és közösség erejét, és merülj el a különleges tartalmakban, amelyeket Dóra személyesen oszt meg veled! Ne hagyd ki ezt a páratlan lehetőséget!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!
A hétfőn érkező hidegfront szinte az egész országot viharos széllökésekkel és záporokkal sújtotta, ám a gyorsan elvonuló csapadékból sok helyen még 5 millimétert sem regisztráltak. Kedden viszont már tartós, áztató esőkkel kellett szembenézni, sőt, néhány területen felhőszakadások is megjelentek. Szerdán a csapadékos időjárás tovább folytatódott, különösen a Duna keleti oldalán tapasztaltak jelentős csapadékot. A legfrissebb adatok szerint az elmúlt napokban jellemzően 10-50 milliméter eső hullott, de a nyugati és északnyugati részeken, valamint a heves felhőszakadásokat megélt helyeken akár 50-80 millimétert is mértek - tájékoztattak a meteorológusok.
Az elemzés szerint országszerte mérséklődött, többfelé, főként a Dunántúlon nagy területen meg is szűnt a mezőgazdasági aszály. Ahol 40-50 millimétert elérő vagy meghaladó mennyiség esett, ott alaposan átnedvesedett a talaj felső fél, néhol egy méteres rétege, a Dunántúl keleti felén és a délkeleti, keleti országrészben azonban többfelé továbbra is kritikusan száraz a talaj.
A hőmérséklet a Dunántúlon már hétfőn, míg a keleti határszélen csak szerdára esett vissza jelentősen, ekkor napközben is csak 18-23 Celsius-fokig melegedett a levegő.
Az őszi vetések a csapadékhiány következtében a megszokott időpontnál korábban értek be. Jelenleg zajlik az aratás, de a még le nem aratott területeken a heves zivatarok jelentős károkat okoztak.
A nyári növényeket súlyosan érintette a csapadékhiány, így a zöld állományok tömege jelentősen elmarad az ilyenkor megszokott szinttől, és már a levelek alsó része is elkezdett kiszáradni. A kukorica több helyen már a címerhányás fázisánál tart, míg a napraforgó teljes virágzásban pompázik. A hét elején lehullott esőcseppek életmentőként hatottak e kultúrákra, de az ország jelentős részén ez csupán átmeneti megoldást nyújtott. Ahhoz, hogy a növények megfelelően fejlődhessenek, további rendszeres esőkre és záporokra lenne szükség - áll a HungaroMet legfrissebb elemzésében.