Megérkeztek az első eredmények a téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzésről!

Az élelmiszerbiztonság és a fogyasztók védelme 2024 téli ünnepi időszakában kiemelt szerepet kap: december 9-e óta dr. Nobilis Márton, az élelmiszergazdaságért és agrárszakképzésért felelős államtitkár irányításával folyik a téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés. Ez a kezdeményezés a vásárlók biztonságát és a minőségi élelmiszerek biztosítását célozza meg, különös figyelmet fordítva az ünnepi időszakra jellemző termékekre.
Az év végéig tartó különleges kezdeményezés keretében a szakértők hagyományosan a karácsony és a téli ünnepi időszakhoz kapcsolódó termékeket és célterületeket vizsgálják. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) az ellenőrzés első szakasza után már elkészítette az eddigi eredmények összegzését, amely betekintést nyújt a vizsgálatok során feltárt tapasztalatokba és megállapításokba.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a vármegyei és járási kormányhivatalok munkatársai a Nébih szakértőivel együttműködve, irányításuk alatt folytatják le az országos akciót, amely több mint három héten át tart.
Dr. Nobilis Márton beszámolója szerint az élelmiszer-előállítás területén a szakértők különösen a hús- és húskészítmények gyártására összpontosítanak, amikor létesítmény- és élelmiszer-ellenőrzést végeznek. Az üzletekben, piacokon, ideiglenes árusítóhelyeken, valamint az adventi és karácsonyi vásárokban lebonyolított forgalmazás ellenőrzésének fókuszában a friss húsok, illetve a karácsony környékén népszerű élőhal értékesítése áll.
A vendéglátás területén az adventi és karácsonyi események idején kiemelt figyelmet kap az ellenőrzés. Az ellenőrzések során a legfontosabb szempontok közé tartozik a higiéniai előírások szigorú betartása, a személyi és technikai körülmények megfelelősége, valamint az eladásra szánt élelmiszerek lejárati idejének, jelölésének és nyomon követhetőségének alapos ellenőrzése. A téli időszakban a szezonális zöldségek és gyümölcsök forrásának és nyomon követhetőségének vizsgálata is prioritást élvez. Emellett a Nébih szakemberei a téli vadmadárelemek minőségét és biztonságát is ellenőrzik, hogy minden szempontból megfeleljenek a fogyasztói elvárásoknak.
Az államtitkár hangsúlyozta, az ellenőrzés-sorozat december 15-én lezárult első szakaszában országosan összesen 779 ellenőrzésre került sor. Ebből 135 vizsgálat élelmiszer-előállító helyen, 542 az élelmiszer-forgalmazásban és 77 kitelepült vendéglátóhelyen, valamint 25 kitelepült jövedéki engedélyes árusítónál történt. Az ellenőrök leggyakrabban (35 esetben) higiéniai hiányosságokat tapasztaltak, a dolgozók egészségügyi alkalmasságával kapcsolatban 26 esetben tártak fel hiányosságot.
Az ellenőrzések keretében összesen 149 különböző élelmiszerterméket kellett kivonni a forgalomból, amelyek kevesebb mint 1 tonnát tettek ki. A problémák legfőbb forrása a jelölési hibák voltak, különösen a külföldről származó édességek tekintetében. A tapasztalt hiányosságok miatt egy üzlet tevékenységét korlátozni kellett, és az ellenőrök három alkalommal figyelmeztetést adtak, míg 59 esetben bírságot szabtak ki. Az eddig kiszabott bírságok összértéke 4 millió forint körül mozog, azonban több eljárás még folyamatban van.
Az első héten összesen 43 élőhalat árusító hely állatvédelmi ellenőrzésén vettek részt a szakemberek. Az állattartás körülményei és az állategészségügyi dokumentációk áttekintése során nem derült fény súlyos jogszabálysértésekre. A tároló medencék megfelelően voltak kialakítva, nem voltak túlzsúfoltak, és a vízminőség, valamint a levegőztetési feltételek is megfeleltek a vonatkozó előírásoknak. Sérült halakra sem bukkantak a vizsgálat során, és biztosították, hogy a halakat értékesítés előtt kötelezően kábítsák.
Dr. Nobilis Márton hangsúlyozta, hogy a vendéglátás területén végzett ellenőrzések során szerzett tapasztalatok alapján a rendezvényekre, illetve az adventi és karácsonyi vásárokra kitelepült vendéglátók általában jól felkészültek. A vállalkozók gondoskodtak az élelmiszer-higiéniai és -biztonsági előírások maradéktalan betartásáról, és eleget tettek a bejelentési kötelezettségeiknek is. A legtöbb esetben a forgalmazott termékek és alapanyagok eredetét számlák és szállítólevelek bemutatásával tudták igazolni. Ugyanakkor néhány esetben problémák adódtak a dolgozók egészségügyi kiskönyvének bemutatásával, valamint az allergén összetevők vonatkozásában nyújtott tájékoztatással.
Rendkívüli esetek közé tartozik, amikor egy vendéglátóhelyen lejárt minőségmegőrzési idejű fűszereket vetettek be az ételek elkészítése során, míg egy másik helyszínen a mosogatás és a kézfertőtlenítés alapvető feltételei nem voltak biztosítva. A feltárt problémák jelentős részét a vállalkozók már az ellenőrzés alatt orvosolták, és azóta a hosszabb időt igénylő korrekciókat és pótlásokat is sikeresen végrehajtották.
A karácsonyi vásárokban tevékenykedő jövedéki engedéllyel rendelkező árusok és forralt bor értékesítők körében végzett ellenőrzés során a 25 kitelepült egység közül 4 esetben nem volt elérhető a gyártmánylap, míg 5 alkalommal az alapanyag származását igazoló dokumentumot nem tudták bemutatni. A Nébih szakemberei emellett a téli szezonális ellenőrzés keretében a vadmadáreledeleket is megvizsgálták. Az eddig ellenőrzött 38 termék esetében több esetben kisebb jelölési hibák és hiányosságok kerültek napvilágra az ellenőrök által.