Mezőgépet féláron? Nyilvánvaló, hogy itt valami nem stimmel, de mégis könnyen áldozatul eshetünk a csalásnak – Agrárágazat.

Az internetes csalások sajnos egyre inkább elharapódznak a mezőgazdasági gépek piacán, ahol a költségek folyamatosan emelkednek. Olykor olyan rafinált módszerekkel találkozhatunk, hogy még a tapasztalt online vásárlók is nehezen észlelik a csapdákat. Magyarországon a károsultak veszteségei milliárdos nagyságrendűek, ami komoly aggodalomra ad okot.
Vadonatúj, 200+ lóerős nyugati traktor, 30-as kombájn, homlokrakodó - mindez mindössze 4,5 millió forintért? Az ilyen vonzó mezőgazdasági gépes hirdetésekre könnyen rákattintunk, és sokszor még a tapasztalt internetfelhasználók is nehezen észlelik a figyelmeztető jeleket. Néhány éve Magyarországon egy egész csalási hálózat bukott le, amely mezőgazdasági gépeket hirdetett - utólag már nyilvánvaló, hogy irreálisan alacsony áron. Az elutalt összegért cserébe nemcsak hogy a megígért gép nem érkezett meg, de a "kereskedők" is hamar eltűntek, miközben luxusautókat és -ingatlanokat vásároltak a megkárosított gazdák pénzéből. Az egyik Heves megyei csoport például 75 millió forint kárt okozott, és az országos szinten is megdöbbentő, hogy tavaly összesen 9 milliárd forintra rúgott a csalások által elcsalt összeg, ami szinte 10 ezer forintot jelentett minden egyes magyar polgárra vetítve.
A hamis hirdetések a digitális világban sajnos egyre gyakoribbá válnak, és nem csupán népszerű autós oldalakon, hanem nemzetközi járműplatformokon és apróhirdetési portálokon is felbukkannak - ezt az Európai Fogyasztói Központ (EVZ) tavalyi jelentése is megerősítette. Az érintett termékek között nemcsak autók és mobilházak szerepelnek, hanem építőipari és mezőgazdasági járművek is, mint például minikotrók, traktorok és egyéb mezőgépek. Nemrégiben egy figyelemreméltó eset történt Ausztriában, Salzburg közelében, ahol egy 42 éves gazda egy homlokrakodót szeretett volna vásárolni mezőgazdasági gépéhez egy traktoros weboldalon. Az előleg kifizetése egy német bankszámlára megtörtént, ám a várva várt gép sosem érkezett meg a gazdaságába. Hasonlóan tragikus történet történt egy másik német ügyfél esetében is, aki traktorvásárlásra adta a fejét, és szintén átverte egy csaló. Ezek az esetek rávilágítanak arra, hogy a vásárlóknak ébernek kell lenniük, és alaposan meg kell vizsgálniuk a hirdetéseket, mielőtt bármilyen pénzügyi tranzakciót lebonyolítanak.
A csalások elve alapvetően hasonló. A fogyasztó lát egy vonzó hirdetményt, sok esetben valós vagy valósnak tetsző címet, adó- vagy más cégregisztrációs, továbbá számlaszámot, vagy jármű-nyilvántartási okmány másolatát. így sokan megbíznak a hirdetésben/hirdetőben. Sokan még ma is, temérdek rendőrségi és sajtófelhívás ellenére könnyedén megadják a bankkártya- és számlaszámukat. Ráadásul sokan engedik rögzíteni, menteni a bejelentkezéshez szükséges saját jelszavakat, beállításokat is.
Az egyik legrosszabb trükk, ami még a tapasztalt online vásárlókat is képes megzavarni, az a rejtett, apróbetűs "klubtagsági" vagy akciós részvételi lehetőség, amire a vásárló észrevétlenül feliratkozik. Az utóbbi időben egyre gyakoribbá váltak az ilyen típusú csalások. Amikor valaki tudtán kívül regisztrál, valójában nemcsak az adott vásárlás megerősítésébe egyezik bele, hanem automatikusan hozzájárul ahhoz is, hogy később, kéretlen szolgáltatások díját levonják a számlájáról.
Fontos, hogy legyünk óvatosak.
- ha az ár jelentősen elmarad a hasonló járművek vagy gépek általában elérhető piaci áraitól,
- amennyiben a fizetés kizárólag vissza nem fordítható módszerekkel lehetséges (például banki átutalások révén),
- amennyiben olyan irreális garanciákat, például pénzvisszafizetési ígéreteket kínálnak, amelyek túl szépnek tűnnek ahhoz, hogy igazak legyenek,
- amennyiben nincs lehetőség személyes helyszíni szemlére,
Amikor a hirdető szembetűnően hibás helyesírással kommunikál, az nemcsak zavaró, hanem komolyan befolyásolhatja a potenciális vásárlók bizalmát is. A helyesírási hibák azt az érzést kelthetik, hogy a hirdető nem fordít elegendő figyelmet a részletekre, vagy hogy nem szánja rá magát a professzionális megjelenésre. Ezért érdemes alaposan átnézni a szöveget, mielőtt nyilvánosságra hoznánk, hogy elkerüljük a kellemetlen meglepetéseket és fenntartsuk a komolyságot a kommunikációban.
- amennyiben a jármű nem található az adott ország területén.
Akik gyanakvóak vagy kétségeik támadnak, bátran kereshetik az említett európai EVZ-t, vagy természetesen a rendőrséget, illetve a fogyasztóvédelmet. Ha már kifizettük az összeget, akkor csupán bonyolult procedúrák és néha hosszú jogi harc után juthatunk vissza a pénzünkhöz – ha egyáltalán sikerrel járunk.
Nem érdemes továbbá megadni a kártyaszámunkat ismeretlen, nem megbízható portálokon. Illetve érdemes előzőleg kicsit körbejárni a hirdetőt: milyen régóta van a piacon, milyen referenciái vannak, szakmailag mennyire megalapozott a termékköre.
Az OTP egy tavalyi, közérdekű fogyasztóvédelmi célú felhívása nyomán érdemes figyelembe venni a következőket:
Kérjük, ne nyisd meg a kéretlen e-maileket, csatolmányokat vagy linkeket, mivel ezek potenciálisan káros szoftvereket rejthetnek!
Érdemes elkerülni a nyilvános Wi-Fi hálózatokat, de ha elkerülhetetlen, akkor mindenképpen tartsd távol a bankkártya-adatokat a vásárlásoktól.
Javasolt, hogy megbízható és biztonságos szoftvert installálj. A kiberbiztonságról bővebben olvashatsz az Agrárágazat weboldalán, ahol részletesebb információkat találsz!
- célszerű továbbá kétfaktoros hitelesítést használni, ezzel csökken az esélye, hogy lopott jelszavakkal hackerek hozzáférjenek bizalmas fiókjainkhoz;
- csak https-protokollt alkalmazó weboldalakon érdemes vásárolni, amelyek URL-címe mellett lakat ikon található a böngésző címsorában!