A kutyák fejének földhöz dörzsölése egy érdekes viselkedés, amely számos okra vezethető vissza. Először is, ez lehet egy módja annak, hogy a kutyák megszabaduljanak a felesleges szagoktól vagy irritáló anyagoktól, amelyek a bundájukra tapadtak. Emellett a


A te kutyád is valószínűleg csinálja ezt, hiszen minden kutya hajlamos rá – és úgy tűnik, hogy óriási örömmel teszi!

A viselkedés általában nem ad okot aggodalomra, azonban vannak helyzetek, amikor érdemes kérni egy időpontot az állatorvoshoz. Lássuk máris, miért dörzsöli a kutya az arcát a földhöz!

Ha egy kutya rendszeresen dörzsöli az arcát valamihez, akkor lehet, hogy valamilyen problémája van. Ha viszont csak időnként fordul elő, akkor valószínűleg nincs miért aggódni.

A kutyák rendkívül fogékonyak a különféle anyagok és textúrák iránt – sokszor egyszerűen csak azt élvezik, hogy az arcukat hozzádörzsölhetik valamihez. Amennyiben kizárod a következőben említett, zavaró tényezőket, valószínű, hogy csupán ez az élvezet áll a viselkedésük hátterében.

A kutyák szaglása igazán lenyűgöző, hiszen rendkívül érzékeny orrukkal képesek felfedezni a világ legfinomabb vagy éppen legrosszabb illatát. Ha egy aroma különösen vonzó számukra, sokszor az egész testüket belevetik az élménybe, és akár az arcukat is dörgölik az adott helyhez. Ezért nem ritka, hogy még egy kellemetlen szagú dologra is rátalálnak. Ha észreveszed, hogy kutyád rendszeresen egy bizonyos helyen hempereg a kertben, érdemes alaposan átnézned azt a területet, mert lehet, hogy valami egészségre káros, mint például állati ürülék vagy tetem, rejtőzik ott.

Amikor étel, szennyeződés vagy akár víz kerül a kutya arcára, gyakran előfordul, hogy dörzsölni kezdi azt, hogy megszabaduljon a feleslegtől. Ez különösen jellemző lehet étkezések, játékok, fürdés vagy úszás után. Ilyen esetekben nem szükséges aggódni, de a kutyusod valószínűleg örülne egy kis segítségnek az arca megtisztításában.

A kutyák területmegjelölési szokásai meglehetősen sokrétűek. Nem csupán vizeletükkel vagy bélsarukkal hívják fel magukra a figyelmet, hanem azzal is, hogy arcukat vagy testüket dörgölik különféle felületekhez. Ezzel a módszerrel feromonokat juttatnak a környezetükbe, amelyek információt hordoznak más kutyák számára. Míg ezek az illatok a kutyák számára érthető üzeneteket közvetítenek, számunkra, emberek számára ezek az érzések láthatatlanok maradnak.

Amikor allergiás reakciókról van szó, az emberek gyakran tüsszögéssel reagálnak, míg a kutyák esetében a probléma inkább viszketés formájában nyilvánul meg. Ezt a viszketést gyakran arcdörzsöléssel próbálják enyhíteni. Az allergiát kiválthatja számos tényező, beleértve az étkezést, a jutalomfalatokat, vagy akár a háztartásban előforduló allergén anyagokat is, mint például a poratka, a különböző fűfélék vagy a pollen. Az allergiás reakciók lehetnek folyamatosak vagy szezonális jellegűek. A kutyák esetében egyéb figyelmeztető jelek is megjelenhetnek, mint például a viszkető vagy kellemetlen szagú fülek, a viszkető mancsok, vagy a bőrpír, csalánkiütés és a szőrhullás.

Az új vagy túl szoros nyakörv miatt a kutya dörzsölheti az arcát és nyakát a földhöz, bútorokhoz vagy falakhoz, hogy enyhítse a kényelmetlenséget. Ha nemrégiben új nyakörvet kapott, fontos, hogy ellenőrizd, nem túl szoros-e, és nem irritálja-e a nyakát. Ha a nyakörvet már régóta nem vettétek le, vagy ha a kutya növekedett vagy hízott, ezek is okozhatják a problémát. Az ideális állapot az, ha kényelmesen be tudsz csúsztatni két ujjat a nyakörv alá, így biztosítva, hogy ne legyen se túl laza, se túl szoros.

A külső paraziták, mint a bolhák, kullancsok és atkák, gyakran okoznak kellemetlenséget a kutyák számára. A bolhák és atkák különösen hajlamosak viszketést kiváltani, amely nemcsak az arcot, hanem a kutya teljes testét érintheti. A rendszeres parazitamentesítési módszerek alkalmazásával azonban megelőzhetjük ezen élősködők megjelenését. Ha azt tapasztaljuk, hogy a kutyánk intenzíven vakarózik, még akkor is, ha már kapott kezelést, fontos, hogy azonnal állatorvoshoz forduljunk, hiszen a probléma mögött súlyosabb okok is állhatnak.

Egy rossz fog, a száj sérülése, orr- vagy fülfájás is okozhatja az arcdörzsölést, amivel az állat a fájdalmán szeretne enyhíteni. A fogfájós kutyák kevesebbet esznek, inkább puha ételt kérnek, vagy csak az egyik oldalon rágnak. Rossz lehelet, véres nyál vagy az étel kiköpése is jelezhet fogproblémát. A laza, törött vagy gyulladt fogak fájdalmat és fertőzést okozhatnak, sőt, még a szívet is érinthetik hosszú távon, ezért nem szabad félvállról venni az állapotot!

A fülgyulladás is gyakori kiváltó oka lehet a fejdörzsölésnek a kutyák esetében. A fülgyulladás jelei közé tartozik a kellemetlen szag, esetlegesen genny vagy folyadék jelenléte a fülben, valamint a fülkagyló pirossága. Amennyiben fájdalmat észlelsz, ne habozz, és azonnal keresd fel az állatorvost, hogy a kutyád mielőbb megkaphassa a szükséges kezelést!

A kutyák szemeibe különféle idegen anyagok kerülhetnek, amelyek szaruhártya-sérülést, száraz szem szindrómát vagy akár környezeti allergiát is okozhatnak. Ezek a problémák viszketést és fájdalmat idézhetnek elő, ami miatt a kutya dörzsölheti az arcát, a szemét vagy a mancsával próbálhatja enyhíteni a kellemetlenséget. Előfordulhat, hogy hunyorogni kezd a fény elkerülése érdekében. Ha ilyet tapasztalsz, fontos, hogy minél előbb állatorvoshoz fordulj, hogy a kutyád megkapja a szükséges segítséget.

Az alacsony kalciumszint (hipokalcémia) is okozhat viszketést és arcdörzsölést. Ezt az állapotot többféle egészségügyi probléma is kiválthatja, és olyan más tünetekkel járhat együtt, mint például az izomrángások, görcsök, a nyugtalanság, az agresszió, vagy a túlzott ivás és vizelés. Ez az állapot csak állatorvos által diagnosztizálható és kezelhető, ezért ha ilyen tüneteket észlelsz, azonnal kérj egy időpontot.

Ritka esetben agytumor is okozhatja az arcdörzsölést. Az agytumor nyomást gyakorolhat az agyra, ezzel fájdalmat vagy kellemetlenséget okozva. A fejdörzsölés mellett gyakran más tünetek is megjelennek ilyenkor: görcsök, viselkedésbeli változások, látás- vagy hallásproblémák. Ha ilyesmit tapasztalsz, fordulj állatorvoshoz.

Related posts