Miért diadalmaskodott Romániában egy trumpista politikai figura, miközben mögötte egy vallásos liberális jelölt is népszerűséget szerzett?


A román elnökválasztás első fordulója olyan váratlan fordulatot hozott, mint egy földrengés - nyilatkozta az Indexnek Szakáli István Lóránd, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója. Szakáli szerint még a politikai elemzők és szakértők számára is meglepő volt a nyertes személye, annyira hiányos információk álltak rendelkezésre róla a választás előtt.

Szakáli István Lóránd a tegnapi román televíziós műsorok izgalmas pillanatait idézte fel, ahol a nézők lázasan próbálták megfejteni, mit is tudhatunk a választások győzteséről. Az esemény minden kétséget kizáróan a rendszerváltás óta eltelt időszak legnagyobb politikai meglepetésének bizonyult. De vajon mi motiválta az embereket arra, hogy a korábbi évtizedek meghatározó pártjainak képviselőivel szemben most egy teljesen új arcra bízzák a jövőjüket?

Szakáli megjegyezte, hogy a 2021 óta működő szociáldemokrata-liberális nagykoalíció tagjai a júniusi európai parlamenti választások során közös listával indultak, és közel 50 százalékos szavazati arányt értek el. Érdekes, hogy ugyanaz a két párt az elnökválasztáskor és a következő parlamenti választáson, amely vasárnap esedékes, már versenytársakként léptek színre, miközben a koalíció továbbra is aktívan működik.

A pártok elnökjelöltjei folyamatosan egymásra támadtak, ami miatt az emberekben joggal merült fel a gyanú, hogy csupán egy színjáték zajlik, amelynek egyetlen célja a szavazatok megnyerése. A vereség mögött talán ott rejtőzik a liberális pártból indult, most távozó államfő, Klaus Johannis mögött álló tíz évnyi sikertelenség is.

A szakértő kiemelte, hogy az első helyezett, független jelölt, Calin Georgescu, a jobboldal legszélsőbb zugából érkezett, míg a második helyen végző, vallásos beállítottságú Elena Lasconi politikai nézeteit a szélsőséges liberalizmus határozza meg. Az egykori tévés műsorvezető kampányának központi üzenete az volt, hogy "Több tiszteletet az embereknek!"

Úgy tűnik, Georgescu intenzív TikTok-kampányának sikerült elérnie a célját, ami az utóbbi hetekben nem kapott figyelmet az elemzők részéről. A videókban főként elitellenes és békepárti üzeneteket közvetített, amelyek célzottan a potenciális szavazókhoz szóltak. A nyugati mainstream média gyakran emlegette Georgescu oroszbarát nézeteit, sőt, felvetették, hogy ő lehet az orosz manipuláció eszköze is - emelte ki Szakáli István Lóránd.

Egy másik szempontból nézve, ha Georgescu valóban diadalmaskodik a második körben,

A szöveg nyelvezete egyértelmű párhuzamokat von a II. világháborús időszak legionárius és szélsőjobboldali eszmerendszerével. Az általa használt szimbolika emlékeztet a nácikkal együttműködő, Condreanu által irányított Vasgárda ideológiájára, amely a múlt sötét árnyait idézi fel. Továbbá, a politikus hősként tekint Ion Antonescu marsallra, akit háborús bűnösként elítéltek és kivégeztek, ezzel egyértelműen utalva a történelmi trauma és a szélsőséges nacionalizmus összefonódására.

Szakáli a felvetésekre reagálva megosztotta, hogy Georgescu néhány évvel ezelőtt egy megújulási mozgalmat indított Ősi föld néven. Ezen kívül könyvet is publikált Románia válaszúton címmel, amelyben azt hangsúlyozza, hogy a jelenlegi globális válság idején egyedül magunkra számíthatunk. Ebből kifolyólag kiemelten fontosnak tartja a hazai föld védelmét és a kisbirtokosok támogatását.

A szakértők véleménye szerint jelenleg nehéz megjósolni Calin Georgescu elnökségének alakulását, mivel őt a nagyközönség szinte teljesen ismeretlenként könyveli el. Eddig nem játszott meghatározó szerepet a román belpolitikában, így nem tudjuk, milyen irányvonalat képvisel majd az elnöki poszton. Az egyetlen lehetséges közös nevező talán a békepártiság, amely egybeesik a magyar kormány narratívájával is.

Azon kevés román politikus közé tartozik, aki már hosszabb ideje trumpistának vallja magát. Viszont ismert egy vele készült interjú, amelyben azt hangsúlyozza, hogy Romániának elemi érdeke jóban lenni valamennyi szomszédjával és erősíteni a gazdasági kapcsolatokat. Viszont mindezt elfedik azok a fasisztoid megnyilvánulásai, amelyek miatt nagyon komolyan meg kell gondolni, hogy milyen kapcsolatokat lehet kialakítani.

Elena Lasconival sem lenne könnyű a magyar vezetésnek, viszont a szakértő megjegyezte, jelen állás szerint őt látja esélyesebbnek a második fordulóban az államfői posztra. Ugyanakkor mivel egyértelműen elkötelezett uniópárti, így nagy kérdés lehet az, hogy miképpen találjuk meg vele a közös nevezőt ismerve az erősen megterhelt Budapest-Brüsszel viszonyt.

A magyar párt elnökjelöltje 4,51 százalékos eredményt ért el, ami alulmúlja Kelemen Hunor által kitűzött célt, amely a szavazatok 5-6 százalékának megszerzésére irányult. Az is megfigyelhető volt, hogy a magyar választók aktivitása nem érte el a román szavazókét, ennek ellenére 410 ezer támogatója akadt az RMDSZ jelöltjének - tájékoztatott az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója.

Ha június hónapját vesszük alapul, akkor az európai parlamenti választások során 580 ezer magyar állampolgár nyilvánította ki véleményét a szavazóurnák előtt. Szakáli István Lóránd véleménye szerint ez azt jelzi, hogy van még mozgástér a részvétel növelésére. Kérdéses azonban, hogy ezt a potenciált hogyan tudják kihasználni, és hogy a közelgő parlamenti választások során milyen arányban fognak részt venni a választók. Elképzelhető, hogy az elnökválasztás első fordulójának váratlan fordulatai még több embert ösztönöznek majd arra, hogy éljen szavazati jogával a hétvégén.

Related posts