Milliárdos ökoálom Mórahalmon: Íme, milyen átalakuláson megy keresztül a megújult Nagyszéksós-tó!

Sajtótájékoztató keretein belül, ünnepélyes hangulatban indult el a Nagyszéksós-tó ökoturisztikai fejlesztése. A projekt keretében új látogatóközpont, kilátók és tanösvények létesülnek a tó környékén. A beruházás fő célja, hogy a természet csodáit élményszerű módon mutassa be a helyi lakosoknak és a turistáknak egyaránt, így erősítve a környezettudatosságot és a természet megismerését.
Mérföldkőhöz érkezett Mórahalom és a környék természetvédelmi munkája: ünnepélyes keretek között vette kezdetét a Nagyszéksós-tó ökoturisztikai fejlesztése című projekt, amelynek célja a védett és közösségi jelentőségű természeti értékek élményszerű bemutatása, a helyiek és az idelátogatók számára egyaránt.
A Nagyszéksós-tó ökoturisztikai fejlesztése egy izgalmas lehetőséget kínál, amely nem csupán a természeti értékek megőrzését szolgálja, hanem a környezettudatos turizmus előmozdítását is. A tervek között szerepel a tó körüli területek revitalizálása, valamint a helyi élővilág védelmét célzó programok bevezetése. A látogatók számára fenntartható túrák, madármegfigyelő helyek és interaktív edukációs programok állnak majd rendelkezésre, amelyek révén még inkább megismerhetik a környezetet. Ezzel a fejlesztéssel nemcsak a természet csodáit élvezhetjük, hanem a közösség gazdasági fellendülését is segíthetjük, miközben felelősségteljesen járunk el a környezetünk iránt.
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága (KNPI) és Mórahalom Városi Önkormányzata közötti konzorciumi együttműködés keretében valósul meg a legújabb projekt, amely a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program Plusz által elnyert 1,4 milliárd forintos támogatásból táplálkozik. A projekt hivatalos megnyitóját az Aranyszöm Rendezvényházban tartották, ahol szerdán délelőtt indult el a program. A rendezvény során Nógrádi Zoltán, Mórahalom polgármestere üdvözölte a résztvevőket, ezt követően pedig Rácz András, a természetvédelemért felelős államtitkár, valamint Mihálffy Béla országgyűlési képviselő mondtak köszöntőbeszédet. A Kiskunsági Nemzeti Park részéről Ugró Sándor igazgató is kifejtette gondolatait a jelenlévők előtt.
Filmet is vetítettek
A megnyitó ünnepség során levetítettek egy látványos filmmontázst a készülő természetfilmekből, majd bemutatták a projekt során létrehozandó látogatóközpont kiállítását és magát a térséget is.
A fejlesztés célja
A fejlesztés célja, hogy a természet értékei ne csak megőrzésre kerüljenek, hanem közérthető és vonzó módon legyenek elérhetők a nagyközönség számára is. A projekt keretében egy 800 négyzetméteres gólyamenedékház és látogatóközpont épül, interaktív kiállításokkal és természetfilmek vetítésével. Az épületegyüttes környezetében parkoló, játszótér és gyógynövénykert is kialakításra kerül. Továbbá, több kilátó, tanösvény és egy vízbe süllyesztett madárles is épül, amely pontoncsónakkal lesz megközelíthető. Ezzel erősödhet a Natura 2000 hálózat ismertsége és társadalmi támogatottsága.
2026 tavaszán nyílik meg
Jelenleg már javában zajlanak a látogatóközpont és a sétány építési munkálatai, és a projekt előrehaladottsága elérte a 40 százalékot. Amennyiben a tervek a kívánt ütemben haladnak, 2026 tavaszán megnyithatja kapuit a térség egyik leginnovatívabb és legérdekesebb ökoturisztikai attrakciója.