A fekete sereg hatalmas károkat okoz a gazdáknak, elérve a milliós nagyságrendet | Sokszínű vidék

Hitchcock filmjében érzi magát az ember, ha az égen összeáll a fekete sereg.
Még a vetés sem bontogatta szárnyait, de a gazdák máris aggodalommal tekintenek a jövőbe. Amikor az elszaporodott, falánk varjak rátámadnak egy táblára, ott bizony nem sok magocska fog kikelni – ez már biztos, ahogyan azt a Csongrád-Csanád vármegyei hírportál is megjegyezte.
Hosszú évek óta komoly gondot jelentenek a varjak a Székkutason és környékén élők számára. Különösen a napraforgó és kukorica betakarítása után válnak igazi kártevővé, mivel hatalmas gazdasági veszteségeket okoznak. A gazdák mindent megtesznek a riasztás érdekében: hangágyúkat használnak, motoroznak kipufogó nélkül, és a fényvisszaverő CD-lemezeket is bevetik. Az éhség azonban erősebb, és a varjak már a frissen vetett területekre is betörnek, tovább fokozva a problémát.
A vetési varjak 2001 óta védettek, 2009-ben az év madarává is választották őket Magyarországon, mivel a rendszerváltozás előtt, a nagyüzemi mezőgazdasági művelés, majd az éghajlatváltozás miatt jelentősen lecsökkent a populációjuk.
A Körös-Maros Nemzeti Parkban, az Európai Unió támogatásával, már egy évtizednél is régebben működik a kék vércse program. A fokozottan védett kék vércsék száma vészesen lecsökkent. Hogy növeljék a populációt, a vetési varjak hatékony védelmére is szükség volt. Így, miközben a program hatására a kék vércsék örvendetesen szaporodtak, a gazdák már nem annyira örvendeztek, hogy a varjak is rettenetesen elszaporodtak.
A kék vércsék nem raknak saját fészket, hanem előszeretettel költöznek be a varjak fészkébe, amik addigra már üressé válnak, mert a varjúfiókák kirepülnek. A szakemberek mű fészkeket helyeztek ki. Így lett összefüggés a varjak és a kék vércsék között.
Mint arról beszámoltunk Tolna ékszerdoboza az alig 40 fős falu. A történelem viharai megtizedelték az egykor népes falu lakóit, ma a vármegye legkisebb lélekszámú települése az övék. Valamint arról is hírt adunk, hogy olyan kincse van a hevesi falunak, mint senki másnak.