A magyar internet világában új korszak köszönt ránk: a kommentszabadság vége. Minden átalakul, és a vélemények kifejezése már nem olyan szabadon áramlik, mint korábban.

Április 1-től az internetes sajtótermékek kiadóinak el kell készíteniük azt a szabályzatot, melyben közérthetően leírják a felhasználók számára, hogy miként kívánják betartatni és ellenőrizni az idén januártól hatályba lépett, jogellenes kommentek visszaszorítására létrehozott törvényben foglaltakat.
A törvényben meghatározott kötelezettségének eleget téve az ilyen jellegű szabályzatok megalkotásához adott ki ajánlást a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósághoz tartozó Médiatanács.
A jogszabály szigorú következményeket helyez kilátásba azokkal szemben, akik jogellenes kommenteket osztanak meg. Az ilyen cselekmények miatt akár egy évig terjedő szabadságvesztéssel is sújtható az a személy, aki nyilvánosan, komment formájában olyan kifejezéseket, ábrázolásokat, vagy kép- és hangfelvételeket publikál, amelyek erőszakos szándékot, halálos fenyegetést, vagy különösen brutális cselekedetekre utaló kívánságokat fejeznek ki beazonosítható egyénekkel szemben.
A köznyugalom ellen elkövetett bűncselekmények kategóriájába tartozó cselekmények esetén fontos megjegyezni, hogy ha egy személy csupán egy problémás posztot lájkol, az még nem minősül bűncselekménynek. Azonban, ha valaki kifejezetten egyetértő megjegyzést fűz hozzá, vagy megosztja azt, akkor már számolnia kell a hatóságok reakciójával és a jogi következményekkel.
A Médiatanács ajánlása többek között egyértelműsíti, hogy a tartalmakhoz kapcsolódó jogellenes hozzászólások eltávolításáért akkor is a kiadó felel, ha azok más által üzemeltetett platformon jelennek meg, illetve a kiadó által kezelt közösségi médiafelületekre (pl. Facebook-oldal) ugyanez a főszabály vonatkozik.
Az ajánlás értelmében a kiadónak lehetősége van arra, hogy saját belátása szerint válassza ki a jogellenes hozzászólások ellen alkalmazott technológiát. Fontos, hogy ez a technológia összhangban legyen a kiadó által közzétett tartalom jellemzőivel, valamint a hozzászólások paramétereivel (mint például forma és mennyiség), és szükség esetén rugalmasan módosítható legyen. A törvény előírja, hogy az eljárás során gondoskodni kell arról, hogy a jogellenes hozzászólások észszerű időn belül, de legfeljebb 24 órán belül kiszűrésre és eltávolításra kerüljenek.