Karácsonykor elengedhetetlen, hogy legyen egy derűlátó férj, aki 25 ezer izzóval varázsolja ünnepivé a hangulatot.


Harmincöt évvel ezelőtt, 1989 decemberében debütált a mozikban a Karácsonyi vakáció, amely nélkül a Reszkessetek, betörők! valószínűleg nem születhetett volna meg. Chevy Chase, mint a családi ünnepek örök optimista képviselője, már akkor rávilágított arra, hogy a karácsonyozásnak rengeteg árnyoldala van, de mégis érdemes örülni a szeretteink társaságának. Akárhogy is, a kanapén égetett macska, a lángoló karácsonyfa, a ház előtt végzett ürítés, vagy a hívatlan vendégek hosszú látogatása sem veheti el az ünnep lényegét. Miért tartották sikeresnek a bemutatókor, miért tűnt el aztán hosszú évtizedekre a közönség elől, és hogyan vált a Griswold család kalandja klasszikussá a karácsonyi filmek világában?

- Hadd lángoljon a por, és szívják a gumit!

- Apa, úgy vélem, hogy engedd, hogy a gumi elégjen, és szívják a port.

- Nem számít, Russ, tényleg nem számít!

- zajlik le a párbeszéd az apa, Clark és a fia, Rusty között, miközben a családfő két pickupos tahót igyekszik leelőzni az országúton. Griswoldék végül a hóban kötnek ki a családi járgánnyal, de a kedvüket ez sem veszi el attól, hogy megtalálják a nagybetűs Családi Karácsonyfát, amiért mérföldeket utaztak az erdőig - nyilvánvalóan fűrész vagy balta nélkül.

Ez a vak optimizmus hajtja a Chevy Chase alakította Clark Griswoldot, aki nem szűnő kedvességével, hurráoptimizmusával és haszontalan törekvéseivel mindössze csak annyit szeretne, mint minden rendes apa: hogy az imádott családja boldog legyen. Persze csak káoszt és romokat hagy maga után.

Valamennyien felfedezhetjük magunkat Clarkban, főként az ünnepek varázsában: az a szürke figura, aki a multinacionális cég gépezetében robotol a hétköznapok sodrában, a főnöke szinte átlép rajta, és amikor végre felvillan az év végi bónusz lehetősége, csupán arra vágyik, hogy ezt a pénzt a családja örömére fordíthassa.

Nem meglepő, hogy az amerikai átlagemberek könnyedén azonosultak Griswolddal, hiszen a filmmel kapcsolatos élmények sokak számára ismerősek voltak. Ennek eredményeként 1989-ben a film felküzdötte magát az amerikai nézettségi lista második helyére. Csak a Vissza a jövőbe II. tudta megelőzni őt.

Mintha a kilencvenes évek mindent magával ragadott volna, még a Karácsonyi vakációt is – hasonlóan ahhoz, ahogy Chevy Chase karrierje is lassan eltűnt a köztudatból, de ez már egy másik történet. A film a videótékák polcain porosodik, részben azért, mert a nem sokkal később bemutatott Reszkessetek, betörők! és a Télapu monopolizálták a karácsonyi vígjátékok piacát, legalább egy évtizeden át. Chase és csapata persze a televízión keresztül továbbra is eljutott a nézőkhöz, de a franchise leáldozásának jeleként 1997-ben egy gyenge próbálkozásra került sor a Vegasi vakáció című negyedik rész formájában, amely minden szempontból szerencsétlen döntésnek bizonyult.

Manapság a jóleső nosztalgiahullám és a streamingoldalak felfutásával ismételten érdekessé vált a Karácsonyi vakáció, novemberben például a tizedik legnépszerűbb film volt minden szolgáltató tartalmát figyelembe véve, csupán olyan filmek kerültek elé, mint az Alien: Romulus vagy a Deadpool & Rozsomák. Ebben persze az is szerepet játszik, hogy rendes, nagyszabású karácsonyi filmek ma már elvétve készülnek, főleg nem a kor ünnepelt sztárjaival. A reklámfilmesből lett rendező, Jeremiah S. Chechik pedig akkor magasan rangsorolt szereplőgárdával dolgozhatott: Chase mellett Beverly D'Angelo számított húzónévnek, de William Hickey vagy Mae Questel neve is ismerős lehetett a régi Hollywoodot ismerőknek. A gyerekeket pedig Juliette Lewis és Johnny Galecki játszották, utóbbi később az Agymenők főszereplője lett.

Chevy Chase komikusi karrierje a hetvenes években kezdődött, filmsztárként is akkor robbant be az Óvakodj a törpétől főszerepével. Ettől kezdve menthetetlenül az amerikai vígjátékok prominens alakjává lépett elő Bill Murray és Dan Aykroyd mellett. 1983-ban főszerepet kapott a Családi vakáció című filmben, ahol Clark Griswold, a mindig jó szándékú, de kétbalkezes családfő figuráját játszhatta el - ez a film olyan sikeres lett, hogy négy folytatás készült hozzá. 1989-ben felvetődött, hogy karácsonyi környezetben is ki kellene próbálni egy Vakáció-mozit, így John Hughes forgatókönyvíró egyik korábbi, 1980-ban megjelent novelláját hívták segítségül.

Related posts