Mit tanulhat Donald Trump a hidegháború tapasztalataiból? A hidegháború időszaka számos tanulságot tartogat, amelyek a mai politikai vezetők, köztük Donald Trump számára is értékesek lehetnek. Az alábbiakban néhány kulcsfontosságú aspektust emelünk ki, a


Ha Trump a második elnöki ciklusában Reagant követné, újra határozott lépéseket tehetne a Kína elleni nyomásgyakorlás érdekében - áll a Foreign Affairs véleménycikkében.

Donald Trump 2024-es elnökválasztási kampányának stratégiája szándékosan idézi fel Ronald Reagan 1980-as évekbeli kampányának hangulatát. Olyan jelmondatok, mint a "Béke az erőn keresztül" vagy a provokatív "Jobb helyzetben van ma, mint négy évvel ezelőtt?", már Reagan politikai örökségéhez tartoznak. Érdekes, hogy a híres "Tegyük Amerikát ismét naggyá" szlogen is Reagan kampányából származik, amelyet Trump azóta ikonikus módon használt fel - állítja a Foreign Affairs véleménycikkében.

Bár a két elnök személyisége jelentősen eltér, Trumpnak érdemes lenne tanulnia Reagan stratégiájából, különösen abból, amit a "béke az erőn keresztül" a gyakorlatban jelentett az 1980-as években - véli a cikk szerzője, Niall Ferguson. A hidegháború végéhez vezető út alapját Reagan ereje és diplomáciai fordulatai jelentették. Reagan kezdetben határozottan fellépett a kommunizmus ellen, masszívan növelte az amerikai védelmi költségvetést, majd a megfelelő pillanatban tárgyalóasztalhoz ült Mihail Gorbacsovval, ami áttöréseket hozott a leszerelésben és az európai biztonság terén. Trump, ahogy azt könyvében, Az üzlet művészetében írja, az alkudozás mestere.

Trump elnöki időszakában ráébredt arra, hogy Kína felemelkedésének megfékezése elengedhetetlen, ezért kereskedelmi háborút és technológiai összecsapásokat kezdeményezett.

Ha Trump második ciklusában Reagan nyomdokain haladna, újra lendületes fellépéssel kezdhetné meg Kína felé irányuló nyomásgyakorlást. Azonban nem csupán az erő fitogtatása a cél, hanem egy olyan megállapodás létrehozása, amely mérsékeli a harmadik világháború kockázatát – hiszen ez mindig jelen van, ha két nukleáris nagyhatalom összecsap. Reagan tapasztalatai azt mutatják, hogy a határozott fellépés és a stratégiai tárgyalások ötvözése valódi előrelépésekhez vezethet. Ezzel zárul a publicisztika.

Related posts