MMA életútdíjjal tüntették ki Borcsa Jánost és Orient Enikőt.


A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Művészetelméleti Tagozata különleges eseményt tartott, ahol kitüntetéseket adományozott a kiemelkedő művészeknek. Az Életútdíjat Borcsa János irodalomkritikus és Orient Enikő textilművész, valamint művésztanár vehette át, elismerve ezzel sokéves munkásságukat. Emellett a művészetpedagógiai területen végzett kiemelkedő tevékenységet is honorálták, átadva az elismerő okleveleket a legjobb pedagógusoknak.

Borcsa János Kézdivásárhelyen, a Kárpát-medence legkeletibb városában látta meg a napvilágot. Bár a Babes-Bolyai Tudományegyetem kolozsvári tanári állásra invitálta, ő mégis úgy döntött, hogy hű marad szülőföldjéhez. Pécsi Györgyi irodalomtörténész, az MMA elnökségi tagja, laudációjában hangsúlyozta, hogy a kitüntetett négy évtizeden átívelő, kiváló minőségű szakmai pályafutása és etikai integritása révén jelentős mértékben hozzájárult a 20-21. századi egyetemes magyar irodalom értékeinek meghatározásához.

"Azt szoktuk hangoztatni, hogy kis nép vagyunk, én viszont úgy érzem, nagy ez a magyar glóbusz. Szülőhelyem ugyanis más időzónába esik, mint a fővárosomé... Nem tagadom, a mai napig kisebb-nagyobb áldozattal jár figyelni a fővárosból érkező hangokra és gondolatokra, de ott a keleti végeken, ahol az otthonom van, eligazításképpen mégiscsak napnyugatra tekintünk. Munkánk eredményességét is akkor mérhetjük le igazán, ha visszaigazolást is innen kapunk..." - mondta Borcsa János az elismerés átvételekor.

Prokopp Mária Széchenyi-díjas művészettörténész Orient Enikőt méltató laudációjában elmondta: egyre többen merítenek erőt Orient Enikő művészetéből, amely mély szimbólumokat jelenít meg, amely megszólítja az embereket a tisztaságukkal, az arányosságukkal, a nyugalmukkal, a kiegyensúlyozottságukkal, a fényükkel.

Az életútdíjjal kitüntetett textilművész kifejtette, hogy alkotásaiban a látható és láthatatlan világ különös összefonódását mutatja be. Művei révén a gondolatok mélységekbe és magasságokba emelkednek, függetlenül attól, hogy azok a természet és a lélek finom rezdüléseit tükrözik, vagy éppen szimbolikus üzeneteket alkotnak betűk segítségével.

"Az énektanár személye Kisvárdán messze fontosabb, mint az Opera igazgatójának kiléte" - ezzel a Kodály Zoltán által megfogalmazott bölcsességgel indította el az elismerő oklevelek átadásának ünnepségét Solymosi-Tari Emőke, a Széchenyi-díjas zenetörténész és a Művészetelméleti Tagozat vezetője.

- szögezte le a zenetörténész.

"Az MMA kiemelkedő célja, hogy a művészeteket elérhetővé tegye a közönség számára. Ennek szellemében alakítjuk ki a Művészettel Nevelés Hálózatot, amely egy gazdag adatbázist kínál tagjaink - már több mint százötven kiváló szakember - módszereiről és úgynevezett bevált gyakorlataikról" - hangsúlyozta az elismerő oklevelek átadásakor.

Benedek Krisztina Mária néptánc és népi ének művésztanár, táncelméleti szakíró, valamint a Fülöp Katalin könyvtáros tanár, Hock Bertalan orgonaművész és tanár, Simon Izabella zongoraművész, Szabó István ütőhangszeres művész és egyetemi tanár, Szászné Réger Judit hegedűtanár, a Weiner-Szász Kamarazenekar alapítója, Tölgyesi Katalin művészetpedagógus és kurátor, valamint Vona Éva drámapedagógus mindannyian művészetpedagógiai elismerő oklevelet kaptak. Ez a kitüntetés méltó elismerése az ő kiemelkedő munkájuknak és hozzájárulásuknak a művészet világához.

Related posts