Az energiamegtakarítási kötelezettségek mértéke valószínűleg növekedni fog.

Társadalmi konzultációra készül az energiahatékonyságról szóló törvény tervezett módosítása. A javaslat célja, hogy a beruházásokat ösztönözze, ezért 2027 végéig meg kívánja emelni az energiaszolgáltatók és -kereskedők energiamegtakarítási kötelezettségeit. Fontos megjegyezni, hogy az üzemanyag-forgalmazók esetében ez a kötelezettség változatlan maradna.
Az EKR 2021 óta írja elő az energiaszolgáltatók és -kereskedők számára, hogy intézkedéseikkel energiamegtakarítást érjenek el a végső felhasználóknál. A beruházások a családok rezsiterheinek mérséklésén túl hozzájárulnak Magyarország energiafüggetlenségének megerősítéséhez, az ágazat környezetterhelésének csökkentéséhez is. A kormány a tavaly felülvizsgált Nemzeti energia- és klímatervben 2030-ra megcélzott 336 petajoule energiamegtakarítás negyedét az energiahatékonysági kötelezetti rendszerrel tervezi elérni.
A tervezett módosítás célja, hogy az EKR segítse a hosszabb élettartamú intézkedésekből származó megtakarítások előállítását. A kereslet élénkítése érdekében a kötelezettség aránya 2025 júliusától 1,4 százalékra emelkedhet, majd 2028-tól 2035-ig visszatérhet a jelenlegi 0,5 százalékos szinthez. A javaslat értelmében az üzemanyag-forgalmazók kötelezettsége nem fog növekedni, a teljes időszak alatt a mostani, 0,5 százalékos szinten maradhat.
A kormányzati tervek alapján a jövőben csak azok a beavatkozások lesznek elfogadottak a lakó- és középületek energiahatékonyságának növelésében, illetve a közlekedés környezetbarátabbá tételében, amelyek legalább 6 éves élettartammal rendelkeznek. Az új szabályozás 2026-tól világosan el fogja zárni a lehetőséget a rövid távú, főként szemléletformáló intézkedések alkalmazására.
A hitelesített energiamegtakarítás olyan vagyoni értékű jog, amely korlátozottan forgalomképes. A potenciális vevők köre kiterjedhet az állami szektor szereplőire is, így új lehetőségek nyílhatnak meg a piacon.
Az EKR átalakításának javaslata lehetőséget teremt arra, hogy még hatékonyabban támogassuk a tartós megtakarítást biztosító beruházásokat. Célzottan segíthet a magyar családoknak otthonaik felújításában, valamint a rezsiköltségek csökkentésében. Az új keretek révén az energiahatékonysági fejlesztések piaci alapokra helyezve még inkább hozzájárulhatnak a hazai építőipar fellendítéséhez és a magyar gazdaság dinamizálásához.