A színművészet világában a rang és a hírnév másodlagos, hiszen Fülöp Péter mostantól a Nemzeti Színház színpadán mutathatja meg tehetségét, miután Kaposvár szívéből érkezik.


A kaposvári színház művészi színvonala sosem tapasztalt mélységekbe merült Fülöp Péter irányítása alatt, aki korábban a vendéglátóipar világában tevékenykedett.

Távozik a Kaposvári Csiky Gergely Színház igazgatói posztjáról Fülöp Péter - erősítette meg a Sonline portálnak az április elején megjelent cikkünkre utalva. Ahogy már korábban is beszámoltunk róla, Fülöp a Nemzeti Színházban fog vezetői szerepet betölteni a gazdasági szektorban. "Az új pozícióm minden olyan aspektust magában foglal, amely a Nemzeti Színház működésével kapcsolatos, és nem a művészetekhez kötődik" - tette hozzá a nyilatkozatában.

Rátóti Zoltán irányítása alatt állt a Kaposvári Csiky Gergely Színház, mielőtt Fülöp Péter átvette a vezetést. Rátóti 2016-ban, személyes okok miatt lemondott posztjáról, mindössze két évvel azután, hogy második ciklusára is kinevezték. Ezt követően a kormánypárti többséggel rendelkező kaposvári közgyűlés, élén Szita Károly fideszes polgármesterrel, Fülöp Pétert bízta meg a színház irányításával. Fülöp egy évvel korábban csatlakozott a kaposvári teátrumhoz, ám korábban nem volt semmiféle tapasztalata a színházi világban.

Az akkor 30 éves, pécsi illetőségű - addig jobbára a vendéglátóiparban tevékenykedő - Fülöp a Maláta Bisztróból tette át a székhelyét a kaposvári színházhoz.

A jogász-közgazdász megbízatását aztán 2018-ig rendre - minisztériumi engedéllyel - meghosszabbították, így ezek után meglett az igazgatói pályázathoz szükséges, minimálisan 3 éves színházi-kulturális munkaviszonya.

Az új direktor működése során a színház nívója sosem látott szakmai mélységekbe süllyedt, regnálását több, komoly visszhangot kiváltó ügy kísérte. Mondvacsinált okokból kirúgott a társulatból több, idősebb színészt, a helyükre a helyi színészképzésből frissen kikerült fiatalokat vett fel. Utóbb emiatt - az egyenlő bánásmód megsértését megállapítva - el is marasztalta a bíróság. A kaposvári hírblog, a Kapos-t robbantotta ki az országos sajtót is bejárt történetet, amely szerint a színházfelújítás során keletkezett bontási hulladékot egy szomszédos kistelepülés melletti vízmosásba hordták. A nevéhez fűződik a színházépület rekonstrukciójának több mint egyéves csúszása is. Bár a meghirdetett nyitó díszelőadást három héttel el kellett csúsztatni, a munkáknak a megnyitó után csak hónapokkal később lett vége.

Fülöp Péter, a kaposvári tehetség, most lehetőséget kapott arra, hogy a Nemzeti csapat színeiben bizonyíthassa tehetségét.

Ahogyan ez a NER-ben mindennapos: Fülöp renoméjának mindez semmit sem ártott. Előbb Fekete Péter kulturális államtitkár főtanácsadója, majd 2019-től kulturális helyettes államtitkár lett. Utóbbi pozíciójában köze volt a színházak állami támogatásának elosztásához is... Munkájával minden szinten elégedettek lehettek, 2023-ban a kaposvári közgyűlés újabb igazgatói ciklusra szavazott neki bizalmat, tavaly március 15-én pedig megkapta a kultúra és a közművelődés érdekében hosszabb időn át, kiemelkedő munkát végző minisztériumi és intézményi dolgozók részére adományozható Bánffy Miklós-díjat.

Fülöp Péter kormányzati kapcsolatai jól érzékelhetők, hiszen tavaly, öt év szünet után, a Nemzeti Színház főigazgatója, Vidnyánszky Attila hathatós támogatásával, Kaposváron újraéledt a hajdani Pécsi Országos Színházi Találkozó, most már re:oszt néven. Fülöp emellett a Vidnyánszky által vezetett Magyar Teátrumi Társaság titkári posztját is betölti. A színházi esemény azonban nem mentes a vitáktól: a független társulatok előadásai nem kaptak helyet a programban, melyre Fülöp így reagált: „Csináljanak maguknak külön fesztivált, hiszen ők amúgy is a mindennapi létükért küzdenek.”

Related posts