A pénteki jogásznap középpontjában az online csalások témája állt, ahol szakértők osztották meg tapasztalataikat és tudásukat e növekvő problémával kapcsolatban.

Az online csalások kérdése került a középpontba a pénteken megrendezett 55. jogásznapon, amelyet a Magyar Jogász Egylet vármegyei szervezete szervezett a Kecskeméti Törvényszéken. Az esemény célja, hogy a jogásztársadalom közösen tapasztalatokat cseréljen az egyre gyakoribbá váló, kibertérben elkövetett pénzforgalmi csalásokkal kapcsolatban, ezzel is hozzájárulva a hatékonyabb védekezéshez és a jogi szakmai tudás bővítéséhez.
Kecskeméti Törvényszék immáron ismét megrendezte jogásznapját, ahol a jogi szakma képviselői – ügyvédek, bírák, ügyészek és jogtanácsosok – gyűltek össze. A rendezvény középpontjában egy olyan téma állt, amely napjainkban egyre inkább aggasztó társadalmi kihívásokat generál. A résztvevők alaposan megvizsgálták az adott kérdéskör legfontosabb tudnivalóit és a jogi kereteket, amelyek segíthetnek a problémák kezelésében.
„Kérdésünkre válaszolva dr. Bicskei Ferenc, a Magyar Jogász Egylet Bács-Kiskun Vármegyei Szervezetének elnöke így fogalmazott: 'Tedd egyedivé a szövegedet!'”
A jogásznap során több szakértő osztotta meg a résztvevőkkel a téma legfontosabb tanulságait és jogi aspektusait. Különösen érdekes volt a diskurzus arról, hogy a nemzeti bank és a bankszövetség milyen lépéseket tesz a pénzügyi biztonság növelése érdekében. Dr. Bicskei Ferenc előadása során konkrét példákat hozott arra, miként és mikor van lehetősége a károsultaknak visszaszerezniük a pénzüket, ha a bank önként nem téríti meg azt. Az elnök hangsúlyozta, hogy a jogszabályok szerint a bank nem köteles megtéríteni az ügyfél kárát, amennyiben az ügyfél szándékosan vagy súlyosan gondatlanul járt el, és ez vezetett a bankszámla kiürüléséhez. Kiemelte, hogy ha valaki egy megtévesztő, például hamis szolgáltatói számlatartozásról szóló e-mailnek dől be, az nem feltétlenül minősül súlyos gondatlanságnak. "Remélem, hogy a bírósági gyakorlat is ebbe az irányba fog haladni" - zárta gondolatát.
Dr. Bicskei Ferenc a Digitális állampolgárság témáját is érintette. Kiemelte, hogy sokan aggodalommal tekintenek erre az új kormányzati megoldásra, pedig rengeteg lehetőséget tartogat. A digitális állampolgárság egyszerűsíti az ügyintézést, lehetővé téve, hogy az emberek ne legyenek kénytelenek személyesen felkeresni a hivatalokat vagy akár a bíróságokat. Az ügyfelek így otthonról, vagy éppen bárhonnan intézhetik ügyeiket, kihasználva a digitális eszközök nyújtotta előnyöket.
Új kihívások a büntetőeljárások világában: Online csalások címmel tartott előadást Steigler Lászlóné dr. Rédei Rita, a Kecskeméti Főügyészség osztályvezető ügyésze a jogásznap keretein belül. Az eseményről dr. Négyessyné dr. Bodó Marianna sajtószóvivő tájékoztatta a Kecskeméti Médiacentrumnak adott nyilatkozatában, hogy az online csalások módszerei rendkívül kifinomultak, ami megnehezíti az elkövetők azonosítását. Az áldozatok gyakran csak jóval később, késlekedve veszik észre, hogy manipuláció áldozatává váltak. A hatóságok azonban folyamatosan igyekeznek lépést tartani a bűnözőkkel, és több platformon is tájékoztatják a közönséget a potenciális veszélyekről.
- fogalmazott dr. Négyessyné dr. Bodó Marianna, a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség sajtószóvivője.
Rávilágított, hogy az utóbbi években drámai mértékben megnövekedett az online csalásokkal kapcsolatos bűncselekmények száma, amely több mint négyszeresére emelkedett. Míg 2020-ban körülbelül ötezer ügyet indítottak ilyen jellegű csalások miatt, addig 2024-re ez a szám már 23 ezerre nőtt.
Ezek a számok azonban csak a hatóságok előtt ismertté vált esetekre vonatkoznak, ennél azonban jóval nagyobb lehet a csalások teljes mennyisége. A sajtószóvivő hozzátette, létezik megoldás az elcsalt pénz visszaszerzésére. Ehhez azonban arra van szükség, hogy a károsult időben jelezze a hatóságok felé a csalás tényét.