Pozsony Ferenc néprajzkutató érdemeit a Háromszék Kultúrájáért díjjal ismerték el.


Dr. Pozsony Ferenc, elismert néprajzkutató, egyetemi professzor és múzeumalapító, szerdán Zabolán vette át a Háromszék Kultúrájáért díjat Tamás Sándor megyei tanácselnöktől. A kitüntetett a köszönőbeszédében hangsúlyozta, hogy Zabola számára mindig is az otthon, a szülőföld szimbóluma volt, és ez a díj számára élete legnagyobb elismerésének számít.

"Vannak olyan egyének, akik nem törekednek a reflektorfényre, mégis a figyelem rátalál, mivel az általuk alkotott dolgok messze túlmutatnak saját magukon" - hangsúlyozta Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a szerdai díjátadó ünnepségen, amelyen Pozsony Ferenc néprajzkutató, a Háromszék Kultúrájáért idei kitüntetettje kapta az elismerést.

A szövetségi elnök Pozsony Ferencet kapuőrzőként méltatta, akinek léte egyszerre biztosít védelmet, határokat és összeköttetéseket, valamint összekapcsolja a múltat a jövővel. Ő a belépési kapu az óvilágba és egyúttal a kijárat más világokba és kultúrákba, egy igazi transzilván kapuőrként, aki nem akadályozza meg a belépőket, hanem inkább kalauzként üdvözli őket - emelte ki az RMDSZ elnöke. Hangsúlyozta, hogy a Háromszék Kultúrájáért díjat olyan egyének kapják, akik nem csupán dolgoznak, hanem képesek arra is, hogy tevékenységük a közönség számára érthetővé és megszerethetővé váljon.

Hetvenedik születésnapját is megünnepelték a Háromszék Kultúrájáért idei díjazottjának. Mint Fejér Levente zabolai polgármester elmondta, kettős ünnepről van szó, hiszen születésnapján tüntetik ki a néprajzkutatót, aki esetében a hetven év nem csak egy számot, hanem egy életutat is jelent, amelynek minden eddigi napja egy érték volt, abból születtek történetek, találkozások, felfedezések és tanítások. Fejér Levente a díjazott mentőmunkájának fontosságát hangsúlyozta.

Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke a kitüntetettel kapcsolatos személyes történeteit is megosztotta a hallgatósággal, ugyanakkor kidomborította azt a hatalmas munkát, ami nem csak szellemi, hanem fizikai határokat is feszegetett. "Pozsony Ferenc hosszú utat járt be. Nem csak a szó fizikai értelmében, nem csak a Kárpátok mindkét oldalán, hanem a tudomány világában is. Volt egykori általános, majd ipari-szakiskolai magyar szakos tanár, egyetemi adjunktus, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem dékánhelyettese, majd a Magyar Tudományos Akadémia tagja lett. Sok néprajzi munkát végzett, sok kiadvány és más publikáció szerzője. A Kriza János Néprajzi Társaság és a zabolai csángó múzeum alapítója, hogy csak két intézményt említsek, amely a nevéhez kötődik" - sorolta a megyei önkormányzat vezetője.

Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója szintén személyes történetet mesélt el, és azt is elmondta, hogy az évek során miként találkozott az életútja a néprajzossal, aki már 18 évesen múzeumot alapított szülőfalujában.

Pozsony Ferenc gazdag és sokrétű életművét dr. Kinda István, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum néprajzkutató muzeológusa méltatta, kifejezve örömét, hogy az ötvenedik és a hatvanadik születésnapját közösen ünnepelhették. Most, a díjazott hetvenedik tavaszán, egy még szélesebb közösség előtt adhatják át számára a megérdemelt elismerést.

A díjat Tamás Sándor adta át, majd Pozsony Ferenc lépett a mikrofonhoz, hogy kifejezze háláját az elismerésért. Szavai szerint Zabola mindig is az otthona, a szülőföldje volt. "Mint ahogy az előttem felszólalók is említették, életem során folyamatosan a néprajzi kutatás foglalkoztatott. Szülőfalum és a tágabb szülőföldem iránti elkötelezettséggel próbáltam becsületesen dolgozni. Szüleim mindig azt tanították nekem: fiam, az életet becsületes munkával és tudatossággal kell végigjárni. Mindig arra bíztattak, hogy bárhová sodor az élet, soha ne felejtsem el a szülőfalumat" - mondta elérzékenyülve a zabolai Csángó Néprajzi Múzeum alapítója, hangsúlyozva, hogy ez a díj élete egyik legszebb elismerése.

A Mikes-birtokon rendezett eseményen közéleti személyiségek, muzeológusok és néprajzkutatók mellett számos barát és a falu lakói is megtisztelték jelenlétükkel a rendezvényt.

Az anyaországot Gyombolai Péter Vince, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának konzulja képviselte. A házigazda szerepét Roy Chowdhury Mikes Katalin grófnő és fia, Gregor Roy Chowdhury töltötte be. A nyitányt a zabolai Kicsi Gyöngyharmat néptáncegyüttes szolgáltatta.

Az eseményt különleges színfoltokkal gazdagította a klézsei Küs Klézse Szárnya és a Somoskai Hagyományőrző csoport, akik csángó dalokat varázsoltak a közönség elé. A rendezvényen fellépett a Nyisztor Tinka vezette pusztinai Szent István gyermekei imacsoport is, akik szívből jövő előadásukkal emelték az alkalom fényét. Az ünnepség fénypontjaként levetítették azt a kisfilmet, amely Pozsony Ferenc vallási munkásságát mutatta be, mélyen megérintve a résztvevőket.

Related posts