Az ukrán álláspont fokozatosan átalakul, miközben egyre inkább figyelembe veszik Orbán Viktor ellenállását is.

Andrij Melnyik, Ukrajna új állandó ENSZ-képviselője hangsúlyozta, hogy az ország számára a biztonsági garanciák prioritást élveznek az azonnali NATO-tagsággal szemben.
Ukrajna NATO-hoz való csatlakozása továbbra is aktuális téma, ám a diplomáciai erőfeszítések középpontjában nem ez áll - fejtette ki Melnyik a Berliner Morgenpostnak pénteki interjújában.
Ukrán tisztviselők folyamatosan hangsúlyozták, hogy a NATO-tagság az egyetlen igazán hatékony módja a tartós és igazságos béke megteremtésének Ukrajnában. Ugyanakkor elismerték, hogy a tűzszünet előtt a szövetséghez való csatlakozásra nem valószínű, hogy sor kerülne – számol be a Kyiv Independent.
Melnyik hangsúlyozta, hogy Ukrajna jelenlegi célja a védelmi garanciák megszilárdítása, nem pedig a NATO-tagság azonnali elnyerése.
Ez nyilvánvaló változás a retorikában, miután a külügyminisztérium a hónap elején elutasított minden olyan biztonsági garanciát, amely a szövetség teljes jogú tagságát helyettesíthetné.
"Partnereinknek pontosan meg kell határozniuk, milyen katonai eszközökkel védik meg Ukrajnát, ha Oroszország ismét támadna" - mondta Melnyik, kiemelve, hogy a Budapesti Memorandumhoz hasonló "puszta politikai ígéreteken" túlmutató garanciákra van szükség.
Melnyik, aki korábban Németországban és Brazíliában képviselte hazáját nagykövetként, megjegyezte, hogy ezek a garanciák az Európai Unióval és a NATO-tagállamokkal létrejövő két- vagy akár többoldalú megállapodások keretein belül is megvalósulhatnak. Emellett arra is rámutatott, hogy ezek a megállapodások egy átfogóbb békeszerződés részévé is válhatnak, amely Oroszországgal történik.
Ukrajna 1994-ben a budapesti memorandumban határainak elismerésére és biztonságának biztosítására ígéretet kapott többek között az Egyesült Államoktól és Oroszországtól is.