Putyin: Kérdések merülnek fel a tűzszünettel kapcsolatban, miközben az orosz erők éppen hadműveleteket folytatnak.


A kurszki kiszögellésben körbezárt ukránok sorsa kétféle lehet: vagy megadják magukat, vagy életüket vesztik – nyilatkozta az orosz elnök.

A kurszki kiszögellésben körülzárt ukrán katonák vagy megadják magukat, vagy életüket vesztik – hangoztatta Vlagyimir Putyin az Aljakszandr Lukasenkával közösen tartott sajtótájékoztatón.

Az orosz elnök hangsúlyozta, hogy bár a tűzszünet gondolatával egyetértenek, számos kérdés merül fel, miközben az orosz haderő a front minden részén aktívan támad.

Kérdés, hogy mire fogják használni az ukránok ezt a 30 napot? Hogyan lehet ezt ellenőrizni, ki garantálja, hogy az ukránok közben nem fognak fegyverkezni - kérdezte Putyin.

Elengedhetetlen, hogy a felek alaposan megvitassák ezeket a kérdéseket, és külön figyelmet kell fordítani arra is, hogy meghatározzák, ki lesz a felelős a 2000 kilométeres szakasz felügyeletéért. Ez biztosítja, hogy világos legyen, kihez lehet fordulni, amennyiben a tűzszünet megsértésére kerülne sor.

Ez a helyzet arra enged következtetni, hogy Putyin a kedvező katonai körülményeket kihasználva igyekszik halogatni a döntéseket, miközben nyilvánosan nem zárkózik el a tűzszünet lehetőségétől, hiszen nem szeretné, hogy az ukránok amerikai támogatása felerősödjön. Érdekes azonban, hogy a saját tanácsadója, Jurij Usakov néhány órával korábban sokkal határozottabb álláspontot képviselt a tűzszünet ellen, így ellentmondásos jelenség figyelhető meg a hivatalos kommunikációban.

A sajtótájékoztató apropóját a két állam, Oroszország és Belarusz közötti együttműködés fejlesztését szolgáló dokumentumok aláírása adta. Ez annyiban érdekes, hogy még a 90-es évek végén indult el egy integrációs folyamat a két ország között, aminek a végső célja az egybeolvadás lenne. Ezt Moszkva presszionálta inkább az utóbbi évtizedekben, míg Lukasenka meg igyekezett késleltetni, de azzal, hogy az oroszok pozíciói javulnak Ukrajnában, úgy szűkül az ő mozgástere is.

Egy figyelemre méltó fejlemény történt csütörtökön, amikor Putyin bejelentette, hogy a legújabb megállapodások között szerepel egy különleges intézkedés: mostantól orosz állampolgárok is részt vehetnek a választásokon Belaruszban.

A sajtótájékoztató során szóba került az is, hogy a két ország közösen védelmi zónát alakít ki nyugati határain. Ezt követően egy közös nyilatkozatot adtak ki, amelyben a NATO-t és az Európai Uniót azzal vádolták meg, hogy destabilizáló tényezőkként lépnek fel az ukrajnai konfliktus kapcsán. Továbbá hangsúlyozták, hogy készen állnak diplomáciai és katonai intézkedésekre is a NATO által jelentett fenyegetésekkel szemben.

Related posts