A tudományos közösség figyelmeztetést adott ki: soha nem látott magasságokba emelkedett a fosszilis tüzelőanyagokból származó szén-dioxid kibocsátása.

A szakértők állítása szerint a bolygónkat melegítő legfontosabb gáz koncentrációja tavaly soha nem látott ütemben nőtt a légkörben. Ez a globális klímaváltozás szempontjából kulcsfontosságú célkitűzésünk jövőjét egyre inkább veszélyezteti, és a helyzet továbbra is romlik. Ráadásul a szárazföldi természetes szén-dioxid-elnyelő rendszerek már nem képesek kompenzálni a növekvő kibocsátásokat.
A szén-dioxid (CO2) koncentrációja jelenleg több mint 50 százalékkal magasabb a légkörben, mint azelőtt, hogy az emberek nagy mennyiségű fosszilis tüzelőanyag elégetésébe kezdtek. 2024-ben így a fosszilis tüzelőanyagok kibocsátása rekordmagasságot ért el, miközben a természet nem győzött megfelelő mennyiségű szén-dioxidot termelni - többek között az erdőtüzek és a szárazság miatt - így a légkörben mind több halmozódott fel a gázból.
A BBC hírei szerint a szén-dioxid szintjének drámai emelkedése "összeegyeztethetetlen" a globális felmelegedés 1,5 Celsius-fokra való korlátozását célzó nemzetközi kötelezettségekkel. Ez a célkitűzés 2015-ben, az ENSZ párizsi csúcstalálkozóján született meg, ahol körülbelül 200 ország állapodott meg a klímaváltozás elleni fellépésről. A tudósok jégmagok és tengeri üledékek elemzéséből derítették ki, hogy a szén-dioxid koncentrációja az elmúlt kétmillió év során most a legmagasabb értékeket éri el.
A múlt héten hivatalosan is megerősítették, hogy 2024 eddig a legmelegebb évünk volt, és ez az első naptári év, amikor az éves átlaghőmérséklet 1,5 Celsius-fokkal túllépte az iparosodás előtti szintet.
A globális felmelegedés 1,5 Celsius-fokra való korlátozása megkövetelné, hogy a CO2-emelkedés lassuljon, de a valóságban ennek éppen az ellenkezője történik
- hangsúlyozza Richard Betts, a Met Office, vagyis az Egyesült Királyság Meteorológiai Hivatalának szakértője.
A hosszú távú széndioxid-növekedés kétségtelenül az emberi tevékenységek számlájára írható, főként a szén, az olaj és a gáz elégetése, valamint az erdők kivágása révén. Az emelkedés azonban évről évre változik, köszönhetően annak, hogy a természet eltérő módon nyeli el a szenet, és, hogy az emberiség széndioxid-kibocsátása is ingadozik.
Az El Nino jelenség, amely a Csendes-óceán keleti trópusi területein a felszíni vizek szokatlan felmelegedésével jár, jelentős hatással van az időjárási viszonyokra. A természet eddig az emberi tevékenységből származó szén-dioxid-kibocsátás körülbelül felét képes volt elnyelni, elsősorban a növények fokozott növekedése és az óceánban oldódó gáz révén. Azonban az El Nino által kiváltott extrém hőmérséklet-emelkedés következtében a szárazföldi szén-dioxid-elnyelők tavaly kevesebb szén-dioxidot tudtak megkötni a megszokott mennyiséghez képest. Továbbá, az intenzív erdőtüzek is jelentős mennyiségű szén-dioxidot bocsátottak ki, hozzájárulva a globális felmelegedéshez.
Ezek a friss megállapítások azt tükrözik, hogy soha nem tapasztalt sebességgel lépünk be az ismeretlenség birodalmába, hiszen a növekedés üteme folyamatosan fokozódik.
„Tedd egyedivé a szövegedet!” – figyelmeztetett Ralph Keeling professzor, aki az amerikai Scripps Oceanográfiai Intézet méréseinek programját irányítja.
A rekordszámú növekedés fokozza az aggodalmakat, hogy a természet hosszú távon egyre kevésbé lesz képes elnyelni a bolygó felmelegedését okozó gázokat. Az amerikai NOAA (Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal) tudósai arra figyelmeztetnek, hogy a sarkvidéki tundra, a globális felmelegedés és a gyakori tüzek következtében, fokozatosan szén-dioxid-forrássá válik.
Az amazóniai esőerdők széndioxid-elnyelőképességét szintén sújtja a szárazság, az erdőtüzek és a szándékos erdőirtás. A Met Office előrejelzése szerint a CO2-koncentráció növekedése 2025-ben ugyan kevésbé lesz szélsőséges, mint 2024-ben, de még így is jelentősen elmarad a 1,5 Celsius-fokos céltól és a felmelegedés folytatódni fog, mivel a szén-dioxid továbbra is felhalmozódik a légkörben.