Sg.hu - Az informatikai ipar vezetői sorra fogadják meg hűségüket Trumpnak.


A Szilícium-völgy milliárdosai és vállalataik csekkekkel és elismerésekkel halmozzák el a frissen megválasztott elnököt. A Meta, az Amazon és Sam Altman, az OpenAI vezetője mind aktívan részt vesznek ebben a támogatási hullámban. A hét során a völgy prominens cégei és vezetői hét számjegyű összegeket ígértek, hogy hozzájáruljanak Donald J. Trump beiktatásához, sőt, többen Mar-a-Lagóba is ellátogattak, hogy tiszteletüket tegyék előtte.

A technológiai szektor vezetői, akik azért utaztak Washingtonba, hogy személyesen találkozzanak Donald Trumppal, közöttük volt Sundar Pichai, a Google vezérigazgatója, valamint Sergey Brin, a Google egyik alapítója – ők csütörtökön közösen vacsoráztak az elnökkel. Tim Cook, az Apple vezérigazgatója pénteken csatlakozott hozzájuk, míg Jeff Bezos, az Amazon alapítója, nem sokkal később tervezett látogatást. A technológiai vállalatok vezetői, bár kezdetben vonakodtak, végül belátták, hogy Trump Washingtonja így működik. Adományaikkal, látogatásaikkal és nyilatkozataikkal részt vettek abban a folyamatban, amely már egy hónapja zajlott, amikor a Szilícium-völgy befolyásos milliárdosai, élükön Elon Muskkal, akik a kampány során támogatták Trumpt, elkezdték formálni az elnöki átmenet különböző aspektusait.

Míg a vállalkozások általában igyekeznek a leendő elnök szimpátiáját elnyerni, a technológiai szektor kiemelkedett a többi iparág közül. Obama elnökségéig az IT világának többsége inkább távol maradt a politikai játszmáktól. Néhány cég csupán apróbb adományokkal támogatta Trump első beiktatását, de most a helyzet drámaian megváltozott. A Meta és az Amazon - amelyek vezetőit Trump korábban nyíltan kritizálta - nemrégiben bejelentették, hogy 1 millió dollárt adományoznak a Trump beiktatási alapnak. Sam Altman, az OpenAI mesterséges intelligencia cég vezérigazgatója pénteken bejelentette, hogy ő maga utalja át ezt az 1 millió dolláros összeget. "Trump elnök az MI új korszakába fogja vezetni az országot, és örömmel támogatom a céljait, hogy Amerika a technológiai élvonalban maradjon" - fogalmazott Altman.

A beiktatási rendezvényeknek nyújtott nonprofit hozzájárulások, amelyekből január 20-a körül hazafias témájú rendezvényeket tartanak, a vállalatok számára bevált és kockázatmentes módszerek arra, hogy a hazafiság álcája alatt kegyeket keressenek anélkül, hogy túlzottan pártos szereplőknek bélyegeznék őket.

Tim Cook és Trump meleg kapcsolatot ápolt Trump első ciklusa alatt - sokkal melegebbet, mint más technológiai vezetőkkel, például a Meta vezetőjével, Mark Zuckerberggel vagy a Google vezetőjével, Sundar Pichai-val. A találkozó lehetőséget kínált Cooknak arra, hogy a leendő elnök támogatását kérje több olyan kérdésben, amelyek az Apple üzletmenetét az elkövetkező években kihívások elé állíthatják, beleértve az európai szabályozó hatóságok által az App Store-ra gyakorolt nyomást és azt a lehetőséget, hogy az új vámok veszélyeztethetik a vállalat iPhone-üzletágát. Trump a múltban fogékony volt ezekre a kérésekre. Egy októberi podcastban Trump azt mondta, hogy megértően hallgatta, amikor Cook egy telefonhívás során panaszkodott neki az európai szabályozókról, akik 2 milliárd dolláros bírságot szabtak ki az Apple-re, mert az App Store versenytörvényeket sértett. "Nem fogom hagyni, hogy kihasználják a vállalatainkat" - emlékezett vissza Trump. "Ez nem fog megtörténni."

Cook egyfajta példaképpé vált azok számára, akik a vállalati vezetők közül szeretnék fenntartani a jó viszonyt Trumppal. Trump első ciklusa alatt gyakran dicsérte az Apple vezérigazgatóját, kiemelve, hogy különösen értékelte, amikor Cook közvetlenül felkereste őt üzleti és gazdasági ügyekben való diskurzusra. Ez a stratégia lehetővé tette Cook számára, hogy szorosabb személyes kapcsolatot alakítson ki Trumppal, ami segített az Apple-nek elkerülni a számos termékére kivetett vámokat, még akkor is, amikor a Trump-adminisztráció más, Kínában termelő vállalatokkal szemben szigorú intézkedéseket hozott. Ezzel szemben más technológiai óriások az elmúlt időszakot azzal töltötték, hogy próbálták helyreállítani a Trumppal való kapcsolataikban keletkezett feszültségeket.

Cook csupán egy a számos technológiai cégvezető közül, akik elnökválasztása után igyekeztek kedveskedni Trumpnak. Az X platformon gratulációkat osztott meg, hangsúlyozva: "Izgatottan várjuk az együttműködést Önnel és kormányával, hogy közösen biztosítsuk, hogy az Egyesült Államok továbbra is a leleményesség, innováció és kreativitás élvonalában maradjon, és hogy e tényezők táplálják nemzetünket." Más technológiai vezetők is kifejezték elismerésüket Trump iránt. Marc Benioff, a Salesforce vezérigazgatója és a Time magazin tulajdonosa az X-en megjegyezte, hogy "országa számára ez a nap a nagy ígéretek kora", miután a Time Trumpot kitüntette az áhított "Az év embere" címmel. "Örömmel várjuk, hogy közösen támogathassuk az amerikai sikert és a mindenki számára elérhető jólétet" - írta Benioff a Time Trumpot ábrázoló címlapján.

A fordulat különösen szembetűnő annak kapcsán, hogy néhány tech-vezető, aki adományozási ígéretet tett, vagy a héten találkozott Trumppal, eddig bevallottan liberális volt. Ezek közé tartozott Benioff és Altman is, akik Trump első ciklusa alatt a politikailag legaktívabb demokrata adományozók közé tartoztak. Az orosz származású Brin nyilvánosan tiltakozott Trump 2017-es bevándorlási rendelete ellen. Egy nyilatkozatban Karoline Leavitt, Trump szóvivője azt mondta: "Trump elnök a történelem legszélesebb politikai mozgalmát építette fel, amelyet a munkásosztálybeli amerikaiak táplálnak, akikhez a Szilícium-völgytől a Wall Streetig csatlakoznak a vezetők. Még be sem került a Fehér Házba, Trump elnök máris egyesíti az összes amerikait a siker révén".

* A legutóbbi lépésekkel a technológiai ágazatban Trump támogatása még nagyobb kritikus tömeget ért el, mivel a korai támogatói arról beszélnek, hogy el vannak ájulva az újonnan hivatalba lépő kormányzattól. Marc Andreessen - a Szilícium-völgy egyik befolyásos kockázati tőkése, aki a kampány során támogatta Trumpot - egy e heti podcast-interjúban elmondta, hogy a választások napja óta idejének körülbelül a felét az elnöki átállással töltötte. Trump győzelmét a "techno-optimista" ideológia kulturális pillanataként fogalmazta meg. "Új korszak virradt fel Amerikában, úgyhogy nagyon boldog vagyok" - mondta Andreessen. "Az emberek végre kidugják a fejüket a kultúrharc fagyos tundrájából, és rájönnek, hogy valójában rendben van, hogy dolgokat építsünk, hogy érdemben alkalmazzunk, hogy ünnepeljük a sikert, és alapvetően büszkék legyünk az országra és hazafiasak."

Marc Andreessen egy szűk körű technológiai elit tagjaként találkozott Mar-a-Lagóban olyan neves vezetőkkel, mint Mark Pincus, a Zynga alapítója, és David Marcus, a Meta korábbi irányítója. Céljuk az új kormányzat személyzetének kialakítása és a mesterséges intelligencia, valamint a kriptovaluták iparágának szabályozásának mérséklése volt. Peter Thiel, a neves technológiai befektető, aki aktívan részt vett Trump 2016-os átmeneti időszakában, mostani szerepét viszont kevésbé hangsúlyozta. Egy nemrégiben elhangzott interjúban Thiel megosztotta, hogy Trump teljesítményével kapcsolatos elvárásai "közepesek". Ennek ellenére a politikai váltást történelmi jelentőségű eseményként értékelte. Az "ancien régime, avagy a liberalizmus kimerült" – fogalmazott Thiel Piers Morgan-nak, ezzel a francia forradalom előtti Franciaország politikai és társadalmi rendszerére utalva.

Pontosan nyolc évvel ezelőtt Thiel egy emlékezetes vezetői zarándoklatot állított össze, amely során a technológiai óriások és Trump találkozói a Trump-torony falai között zajlottak. Akkoriban a résztvevők hasonló lelkesedésről számoltak be, ám ez a pozitív hangulat gyorsan elhalványult, amikor az elnök hivatali ideje elején olyan éghajlat- és bevándorláspolitikát kezdett alkalmazni, amely a technológiai vezetőket távol tartotta a döntéshozataltól. A Trump és a technológiai szektor közötti feszültség jelei most is egyre inkább napvilágra kerülnek: az elnök olyan személyeket nevezett ki a kormányzat kulcsfontosságú pozícióiba, mint David Sacks, aki a kriptovaluták és a mesterséges intelligencia "cárjaként" ismert befektető és podcaster.

Sacks feladata, hogy létrehozzon egy bizottságot, amely szakmai útmutatást nyújt a kriptohívő Trump számára a kriptovaluták és a mesterséges intelligencia világában. Azonban Trump tanácsadói és technológiai szószólói között megosztottság alakult ki arról, hogy érdemes-e két külön tanácsadó testületet létrehozni, vagy elegendő lenne egyetlen, átfogó csoport. A kripto és MI szakértői túlnyomórészt a különálló tanácsok mellett érveltek, miközben vita bontakozott ki arról is, hogy kiknek kellene meghatározniuk a csoportok tagjait. Valószínű, hogy azok, akik anyagilag támogatták Trumpot, előnyhöz juthatnak a pozíciók elnyerésében.

Több neves kriptovaluta- és mesterséges intelligencia szakértő is felkereste Mar-a-Lagót, vagy kapcsolatba lépett Donald Trumppal, illetve közeli munkatársaival. Michael Saylor, a MicroStrategy vezérigazgatója, akinek vállalata több tízmilliárd dollár értékű bitcoint birtokol, a minap egy interjú során jelezte, hogy "szívesen felajánlja tudását" a kripto tanácsadó testület számára. Brian Armstrong, a Coinbase, az Egyesült Államok legnagyobb kriptotőzsdéjének vezetője, a múlt hónapban személyesen találkozott Trumppal. Brad Garlinghouse, a Ripple kriptovaluta vállalat ügyvezetője szintén nemrégiben Mar-a-Lagóba látogatott, hogy diskuráljon a kriptovalutákról. Továbbá, Garlinghouse bejelentette, hogy a Ripple 5 millió dollárt kíván adományozni XRP-ben, saját digitális valutáján keresztül Trump beiktatási alapjához.

Related posts