Simon azt állítja: itt van a 10 legizgalmasabb rejtvény és találós kérdés, amelyeket kedvenc filmjeink ihlettek!

Ma ünnepeljük a rejtvényfejtők napját, ami egyben a Füles című folyóirat első megjelenésének évfordulója is. E jeles esemény kapcsán összeállítottunk egy válogatást azokról a filmes fejtörőkről, amelyek a legérdekesebb és legizgalmasabb kihívásokat kínálták az agyunknak.
Listánkat rögtön egy kakukktojással kezdjük, hiszen az Őrült Kalapos által feltett rejtvénynek pont az a megoldása, hogy nincs megoldása, mivel az Őrült Kalapos (vigyázat, spoiler) igazából őrült. A kérdés így hangzik: "Miben hasonlít egy holló és egy íróasztal?" Maximum abban, hogy ugyanazon mondatban említi őket a karakter.
A Jeremy Irons által életre keltett főgonosz nem a Füles rejtvényeivel foglalkozik, hanem inkább azzal múlatja az idejét, hogy idétlen találós kérdéseket zúg a telefonba Bruce Willis karakterének, John McClane-nek, valamint a szórakozásban szintén nem bővelkedő Zeus-nak, akit Samuel L. Jackson alakít. Az egyik legkáprázatosabb kérdése így hangzik:
A listánkból egyértelműen kiderül, hogy a találós kérdések iránti őrület 1995-ben teljesen elárasztotta Hollywoodot: a legváltozatosabb filmekben váltak kulcsfontosságú elemekké a rejtélyes rébuszok. Ezek közül talán a legkevésbé sikerült alkotás a Mindörökké Batman volt, amelyben Jim Carrey karaktere, a nevét tekintve is egyértelműen Rébusz, különféle talányokkal zavarba ejtette Val Kilmer elméjét.
Még mindig 1995-ben járunk, ahol a felnőttek mellett a gyerekek sem úszták meg a rejtvényeket. Igaz, a Jumanji főszereplői elég egyértelmű segítséget kaptak a forgatókönyvtől a rájuk jutó találós kérdés megoldására. "Ne hagyd magad becsapni; ez nem mennydörgés. A helyben maradás baklövés lenne" - játszadozik velük a tábla, majd a háttérből egyre hangosabb váló robogás megadja a választ: egy fejvesztve menekülő állatcsorda. Na futás.
Emlékszünk még arra az időre, amikor Kevin Costner egy fiatalos, izmos figura volt, aki hátrafordított baseballsapkával és izomtrikóban próbálta meghódítani Rene Russo szívét? Az a romantikus film, ami a golfozás világába kalauzolt minket, talán nem vált igazi klasszikussá, de egy emlékezetes jelenet mindenképpen megérdemel egy kis figyelmet: egy találós kérdéssel teli szituáció, ami ügyességet és szellemi kihívást igényel!
Gandalf, ez a bölcs és titokzatos figura, bizony nem annyira okos, mint azt elsőre gondolnánk. Több ezer évnyi élettapasztalat után is nehezen jön rá, hogy a "Mondd jó barát, és lépj be!" nem csupán egy megszólítás, hanem egy kulcsfontosságú üzenet is. A jelszó, amelyre szükség van a Moria bányák bejáratához, a "mellon", ami azt jelenti, hogy "jó barát". Végül Frodó, a kedves hobbit, világosítja fel az öreg varázslót, és így a Szövetségnek sikerül átlépnie a bejáratot. Úgy tűnik, a hobbitok pipafüve valóban elhomályosította Gandalf elméjét!
Nehéz manapság olyan ártatlanul blőd, mégis veszettül szórakoztató kincskeresős-vadászós filmet találni, mint a Nicolas Cage főszereplésével készült A nemzet aranya, amelyben mindenki kedvenc véramerikai német expresszionistája arra a becsületes, etikailag megkérdőjelezhetetlen döntésre jut, hogy el kell lopnia a Függetlenségi nyilatkozatot, mielőtt ellopja más. A dokumentum az alábbi fejtörőn keresztül kerül be a cselekménybe:
Dan Brown könyvei a művészettörténeti fun factek mellett különböző rejtvények és kódok bemutatásával tesznek úgy, mintha okos művek lennének, a belőlük készült filmek pedig hasonló utat választanak. Magyarra már meg sem próbálták lefordítani azt a talányt, mely szerint az "O, Draconian devil! / Oh, lame saint!" üzenet valójában a "Leonardo Da Vinci! Mona Lisa!" anagrammája.
Spike Lee nagyságát mutatja rendezőként, hogy még ez a többi filmjéhez képest lájtosabb, mainstreamebb munkája is sikerült olyan jól, hogy ki tudjon emelkedni a bankrablós thrillerek tömegéből. Clive Owen és Denzel Washington is remekelnek a főszerepekben, az pedig csak hab a tortán, hogy Jodie Foster is megtiszteli a nézőt egy roppant erősen megírt mellékszerepben. Na meg akad egy ügyes, eredeti fejtörő is:
Mivel a New York-i Grand Central nem csupán egy vasútállomás, és a dollárok sem fából készült papírra kerülnek, könnyen belátható, hogy a két dolog súlya tökéletesen megegyezik: sehol sincs.
A hobbit legendás rejtvénypárbaját Bilbo és Gollam között többé-kevésbé sikeresen fordította le Peter Jackson filmre, ám a jelenet a 2012-es adaptációban már messze nem volt olyan hatásos, mint a regényben. A Tolkien által valaha írt egyik legjobb fejezetben csak úgy röpködnek ide-oda az agycsavarós, ördögi rébuszok. A két agymenő párharca végül aztán akár posztmodernnek nevezhető módon ér véget: a hangosan gondolkodó Bilbo azt a kérdést mormolja el: "Mi van a zsebemben?" Gollam pedig oktondi módon azt hiszi, hogy ez is egy találós kérdés, és dühöngeni kezd, mert lövése sincs a válaszról. Ami persze az, hogy az ő imádott drágaszága lapul a hobbit zsebében - és még egy darabig ott is fog maradni.