Folyamatosan aggódik, és ez szinte sosem hagyja el. A szívének ez a sok feszültség nem tesz jót.
Az intenzív érzelmi élmények akár a szívizomra is némi fizikai hatást gyakorolhatnak.
Egy nemrégiben készült kutatás alapján a magyar résztvevők a szív- és érrendszeri problémák kezelésében továbbra is a gyógyszerek alkalmazását részesítik előnyben.
A legfrissebb kutatás, amelyet a Huawei Technologies megbízásából végeztek el tíz különböző országban, rámutatott, hogy a magyar válaszadók a szív egészségével kapcsolatos tudásban felülmúlják az európai átlagot. A megkérdezettek 91%-a tisztában van az EKG szerepével, míg a válaszadók kétharmada rendszeresen használna okoseszközt, amely EKG-mérést végez, hogy elősegítse a prevenciót. Emellett a résztvevők egyharmada úgy véli, hogy már a húszas éveinkben el kellene kezdenünk foglalkozni szívünk egészségével. Érdekes módon, a legtöbben azt is hangsúlyozták, hogy a mentális egészség szoros kapcsolatban áll a szívműködéssel; az erős érzelmi hatások pedig akár fizikai sérüléseket is okozhatnak a szívizomban.
A szív- és érrendszeri betegségek Európai Unióban, és különösen Magyarországon, a legfőbb halálokok közé tartoznak. Az Eurostat adatai szerint 2019-ben az EU-ban regisztrált halálesetek 37%-a, míg Magyarországon ez az arány 49% volt, ezekért a betegségekért volt felelős. Szakértők egybehangzó véleménye, hogy a prevenció és az egészséges életmód kiemelkedően fontos szerepet játszik a szív egészségének megőrzésében, hiszen a betegségek megelőzése sokkal egyszerűbb feladat, mint a gyógyításuk.
Egy nemrégiben végzett felmérés során tíz európai országot vizsgáltak, köztük Magyarországot, Bulgáriát, Csehországot, Horvátországot, Görögországot, Lengyelországot, Romániát, Szerbiát, Szlovákiát és Törökországot, hogy felmérjék az emberek tájékozottságát a szív egészségével kapcsolatos kérdésekben. Örömmel értesítjük, hogy a magyar résztvevők tudása jelentősen meghaladja az európai átlagot, ami biztató jel a szívbarát életmód terjedésében hazánkban.
A magyar válaszadók 91%-a ismeri az EKG (elektrokardiogram) fogalmát, ami kiemelkedő eredmény a vizsgált országok statisztikái között. Ebből a szempontból csak a szerb válaszadók teljesítettek jobban, 93%-os arányukkal. A magyarok a prevenció terén is figyelemre méltóan teljesítenek: az elmúlt fél évben a megkérdezettek négyötöde (80%) mért vérnyomást, ami a bolgárok 81%-a után a második legmagasabb arányt jelenti a vizsgálat során elemzett országok között.
A válaszadók több mint fele (64 százalék) ismerni is véli a vérnyomáscsökkentés különböző módszereit is, azonban ez sokak számára leginkább (49 százalék) gyógyszeres megoldást jelent. A megelőzést segítő módszerek, mint például az egészséges táplálkozás (13 százalék), a pihenés (11 százalék), mozgás (6 százalék) vagy a stressz kerülése (5 százalék) már lejjebb kerültek a prioritáslistán. A felmérésben szereplő országok közül egyedül a görögök és a horvátok jelölték nagyobb arányban az egészséges táplálkozást a gyógyszeres megoldásoknál. A fizikai aktivitás fontosságának felismerése azonban még a legmagasabb arányt elérő cseheknél sem érte el a 20 százalékot.
A legfrissebb felmérés rávilágított, hogy a magyar válaszadók körében erős az érdeklődés az okoseszközök által kínált egészségügyi szolgáltatások iránt. A válaszadók 78%-a kifejezte, hogy szívesen használná az EKG funkciót egy okosórán, amennyiben az elérhetővé válna. Érdekes módon a női résztvevők 82%-a mutatott nyitottságot, míg a férfiak körében ez az arány 73% volt. Az okoseszközök egészségmegőrző funkcióinak népszerűsége összhangban áll egy korábbi, a Huawei megbízásából 2022 tavaszán végzett hazai kutatással, amely szerint az okosóra vásárlás során a válaszadók 47%-ának az ár mellett a második legfontosabb szempont az egészségügyi adatok nyomon követésének lehetősége (39%) volt.
A szív egészségével kapcsolatos tudatosságunk folyamatosan növekszik, és a magyar válaszadók véleménye szerint sosem korai elkezdeni a témával való foglalkozást. Közel egyharmaduk a húszas éveik elejét, míg 36 százalékuk a harmincadik életév környékét jelölte meg mint a szívvédő szokások bevezetésének ideális időpontját. Különösen a 18-29 éves fiatalok körében figyelhető meg egy erős elköteleződés a kardiológiai prevenció iránt: több mint a válaszadók fele úgy véli, hogy ebben a korban már érdemes komolyan venni a szívbetegségekkel kapcsolatos kockázatokat.
Ugyanakkor a felmérés rámutatott arra is, hogy a 20-30 évesek kevésbé tudatos tagjai figyelmen kívül hagyják az esetleges negatív szív-egészségügyi tüneteket. A fiatalabbak sok tekintetben hajlamosak elhanyagolni egészségüket - sokuk fizikai aktivitása alacsony, nagyobb valószínűséggel használnak stimulánsokat, és kevésbé figyelnek a kiegyensúlyozott táplálkozásra.
A magyarországi válaszadók 91%-a úgy véli, hogy a mentális egészség szoros összefüggésben áll a szív működésével. Érdekes, hogy a megkérdezettek egyharmada azt nyilatkozta, hogy nem ismerik az "összetört szív" orvosi terminusát, ugyanakkor körülbelül a válaszadók fele egyetért azzal, hogy az intenzív érzelmek akár fizikai sérüléseket is okozhatnak a szívizomban.
Ezzel némileg összhangban vannak azok a tényezők is, amelyektől szó szerint hevesebben ver a magyar válaszadók szíve: a döntő többség ugyanis a stresszt és az izgatottságot (30-30 százalék), valamint az idegességet (21 százalék) jelölte meg kiváltó okként, és csak ezek után következett a sport tevékenységek köre (13 százalék). Az érzelmek pedig, mint a szeretet, szerelem a válaszadók 10 százalékának dobogtatja meg a szívét és ebben úgy tűnik, Görögország (26 százalék) és Szlovákia (6 százalék) kivételével nagyjából hasonlóan vélekedünk a kutatásban részt vevő többi európai országgal.
A betegségek megelőzése sokkal egyszerűbb feladat, mint a gyógyításuk; ezért elengedhetetlen, hogy hangsúlyt fektessünk az egészséges életmódra és a megelőzés fontosságának tudatosítására.
Hívatkozások:
A 2022. szeptemberében végzett felmérés a Huawei megbízásából készült, tíz különböző ország részvételével: Bulgária, Csehország, Horvátország, Görögország, Lengyelország, Magyarország, Románia, Szerbia, Szlovákia és Törökország. A kutatás során összesen 5242 ember válaszait gyűjtötték össze, közülük 508-an Magyarországról származnak.
Sajnos nem tudom megnyitni a megadott linket, de szívesen segítek az információk egyedi megfogalmazásában, ha elmondod, milyen adatokra vagy témákra van szükséged a szív- és érrendszeri betegségekkel kapcsolatban! Milyen aspektusaira szeretnél fókuszálni?