Szergej Lavrov kijelentette, hogy az atomfegyverrel rendelkező országok közötti párbeszéd elengedhetetlen a globális biztonság megőrzése érdekében.


A cikk emailben történő elküldéséhez kattintson ide, vagy másolja le és küldje el ezt a linket: https://demokrata.hu/vilag/szergej-lavrov-az-atomhatalmaknak-kommunikalniuk-kell-egymassal-963800/

Lavrov kifejezte Moszkva nyitottságát bármilyen, a tiszteletre épülő formátumra Donald Trump amerikai elnök azon felvetésével kapcsolatban, hogy az atomfegyverekről amerikai-orosz-kínai találkozót kellene tartani. Emlékeztetett arra, hogy az Egyesült Államok többször kifejezte érdeklődését a stratégiai stabilitásról való párbeszéd folytatására Oroszországgal.

Az Egyesült Államok és Oroszország két olyan nemzet, amelyek nemzeti érdekei sosem fognak teljes mértékben egybeesni. Még 50%-os átfedés sem várható közöttük. Azonban amikor mégis találkoznak az érdekek, felelős politikusoként kötelességünk, hogy maximálisan kihasználjuk ezeket a közös pontokat. Fontos, hogy ezeket a hasonlóságokat fejlesszük és a gyakorlatba ültessük, hogy a két fél számára előnyös helyzeteket teremtsünk, akár gazdasági, akár infrastrukturális projektekről van szó, vagy bármilyen más területről - nyilatkozta a miniszter egy orosz sajtónak adott részletes interjúban.

Ugyanakkor megjegyezte, hogy amikor az érdekek nem egyeznek vagy ellentmondanak egymásnak, a felelős országoknak mindent meg kell tenniük annak érdekében, hogy ez ne fajuljon konfrontációvá, főleg katonai konfrontációvá, amely más országok számára katasztrofális következményekkel járna. Mint mondta, az orosz fél jelezte az amerikainak, hogy ezt a logikát követi.

"Engedj meg egy példát. A Kínai Népköztársaság hosszú évtizedek óta a korábban említett keretrendszer szerint formálja kapcsolatát az Egyesült Államokkal. Időnként előfordul, hogy kritizálják egymást, ami ellen mi nem emelünk kifogást. A modern diplomáciában egy új nyelvezet kezd teret nyerni. Azonban a két ország közötti párbeszéd soha nem állt meg" - tette hozzá.

Lavrov véleménye szerint Európa és Nagy-Britannia azt a célt tűzte ki, hogy az ukrajnai konfliktus továbbra is fennmaradjon, és úgy tűnik, hogy növelni kívánják a feszültséget, mindeközben pedig valamilyen stratégiát készítenek elő, hogy Washingtont Oroszországgal szembeni agresszív lépések meghozatalára ösztönözzék. A orosz külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a NATO csapatainak bármilyen formában, akár békefenntartóként is, való ukrajnai jelenléte komoly fenyegetést jelentene Oroszország számára, ezért határozottan elutasítja a NATO-tagországok ukrajnai jelenlétét, függetlenül a körülményektől.

Kifogásolta, hogy a nyugati országok, miközben azt hangoztatják, hogy Ukrajna nélkül Ukrajnáról semmit sem mondanak, Oroszország kizárásával mindent megtesznek Oroszország ellen.

Határozottan kijelentette, hogy az ukrajnai helyzet kapcsán nem szabad olyan megállapodásokat kötni, amelyek az emberek jövőjét veszélybe sodornák. Kiemelte, hogy Moszkva számára elsődleges fontosságú az olyan emberek védelme, akiket "a kijevi hatalom" a saját törvényeivel "megfosztott a múltjuktól".

Lavrov véleménye szerint Ukrajna 1991-es határait megőrizhette volna, ám a Krím és a Donyec-medence egyes területei nélkül, ha a minszki megállapodásokat tiszteletben tartotta volna.

"Minden alkalommal, amikor csalnak, veszítenek. Ez a folyamat folytatódik" - hangoztatta.

Európáról beszélve kifejezte véleményét, hogy az Európai Unió már nem rendelkezik a szükséges önállósággal, gazdasági szerepe csökkent, és úgy tűnik, hogy ipara is a leépülés felé halad.

"Mindez egy ideológiai célt szolgál, amely Oroszország csatatéri győzelmének elérésére irányul, és ennek érdekében hajlandók áldozatokat hozni" - fogalmazott.

Felidézte a német kormány hivatalos állásfoglalásait, amelyek egyértelműen kifejezték, hogy Németország nem tervezi a gázszállítások helyreállítását az Északi Áramlat-2 vezetékén. Az indoklás szerint elengedhetetlen, hogy az ország megszabaduljon az orosz gázfüggőségétől.

"A német gazdaság virágzásának alapja éppen ez volt. Jelenleg a németek négyszer-ötször annyit fizetnek a gázért, mint az Egyesült Államok hasonló iparágai. Ennek következtében sok német vállalat áthelyezi tevékenységét" - emelte ki a miniszter.

Rávilágított arra, hogy míg az Európai Unióban korábban a "stratégiai vereség" fogalma körül forogtak a diskurzusok Oroszország kapcsán, mostanra a hangsúly arra helyeződött, hogy Ukrajna megadását nem fogják elfogadni.

"Az EU nem békés gazdasági projekt többé. Saját hadsereget akarnak. (...) Egyes nyilatkozatok célja a terepfelmérés, hogy lássák a reakciót az óceán túloldaláról" - mondta Lavrov.

Moszkva és Peking kapcsolatára kitérve azt hangoztatta, hogy Oroszországnak soha nem voltak ilyen jó és bizalomteljes kapcsolatai Kínával. Leszögezte, hogy Moszkva soha nem fogja megszegni jogi és politikai kötelezettségeit Peking iránt.

Az orosz kapcsolatok problémái és nehézségei nagyrészt a szankcióknak köszönhetőek, mert a vállalatok el akarják kerülni az ilyen büntetéseket.

Szergej Lavrov nyilatkozata szerint: "Több ígéretes szibériai logisztikai és infrastrukturális projektet elhalasztottak. Mi azonban nem kapkodunk. A kínaiak számára az idő más dimenzióban mozog; ők mindig +a horizonton túlra+ fókuszálnak. Ez a nemzeti mentalitásuk része. Mi ezt a szemléletet tiszteletteljesen fogadjuk."

Related posts