Anikó, a női helikoptermérnök, mesterien bontja le és építi újra a helikoptert! Az ő keze alatt minden alkatrész a helyére kerül, és a gép életre kel.
J vagy ly? Ki tudja tölteni hibátlanra ezt a pofonegyszerű helyesírási kvízt?
Ma már egyre kevésbé meglepő, ha női kamionsofőrt vagy női oktatót látunk a volán mögött. Azonban Anikóhoz hasonló szakemberekből még mindig csak néhány akad az országban: ő helikoptermérnökként dolgozik, és felelőssége, hogy a rotoros repülőgépek biztonságosan közlekedjenek az égen.
Dolmány Anikó a Budapesti Műszaki Egyetem közlekedésmérnöki szakának repülőgépész szakirányán diplomázott. Amikor elkezdte az egyetemet, a 300 évfolyamtársa közt mindössze tízen voltak lányok: mire elvégezte, egyedül maradt a szakirányon. Az egyetem után tíz éven át a nagygépes iparban dolgozott, ezután szállt át a helikopterekre. Hat évig a légirendészetnél ügyelt a forgószárnyas szerkezetekre, aztán idén nyáron egy magáncéghez igazolt.
Jelenleg két helikopterünk van karbantartás alatt, amelyeket Anikó mutatott be nekünk. Az egyik a 72 havi, míg a másik, nagyobb méretű, a 144 havi átvizsgálásra várakozik. Az egyik gép szinte teljesen szétszerelve áll előttünk, mintha a roncstelepre készült volna, holott éppen ellenkezőleg: ez a felkészülés része, hogy rövidesen újra a levegőbe emelkedhessen. - Ez a helikopter most a 144 havi karbantartás folyamatában van – magyarázta Anikó. – Ilyenkor szinte minden egyes alkatrészét alaposan átvizsgáljuk, ahogy azt a gyártó előírja. Az üléseket kiszedjük, a burkolatokat leszereljük, és mindent újrazsírozunk, újraolajozunk. Olyan ez, mint egy autó műszaki vizsgája, de sokkal részletesebb és alaposabb eljárás.
Anikó feladatai közé tartozik, hogy támogassa a karbantartók tevékenységét: figyelemmel kíséri a munkalapokat, és ha a helyzet megkívánja, felkeresi a gyártó céget a különböző munkafázisok lebonyolítása érdekében. Érdekes módon azonban a helikopterek iránti lelkesedés sosem volt jellemző rá a múltban.
- Vitorlázórepültem egy ideig, de sajnos a költségek egyre magasabbra szöktek, és mivel anya lettem, hirtelen sem pénzem, sem időm nem maradt erre a csodás szenvedélyre - mesélte Anikó. - Soha nem hittem volna, hogy helikopterekkel fogok foglalkozni, hiszen mindig is a merevszárnyú gépek bűvöltek el, de itt, ahol most vagyok, az idő múlásával megszerettem őket.
Anikó számára a férfiak dominálta szakma sosem jelentett akadályt. Ő mindig is úgy gondolta, hogy a saját képességei és elhivatottsága a lényeg, nem pedig a nemi megoszlás. Számára a tehetség és a kitartás a mérvadó, és ezt sosem nézte hátrányként.
- Ráadásul igazán szívélyesen fogadtak, hiszen friss színt vittem a közegbe - idézte fel. - Persze, amikor már egyre inkább átlátod a helyzeteket, és megszerzed a bátorságot, hogy néha beleszólj, akkor előfordulhatnak ellenállások.
Oletics Péter ügyvezető elmondta, hogy egyre több nő jelentkezik hozzájuk és nem titok, hogy van, amiben jobbak, mint a férfiak.
- Az igazgató elismerte, hogy a munkatársak jobban értik a rendszerek működését, és ennek köszönhetően pontosabban végzik el feladataikat.