Szijjártó: Az orosz gáz érkezése biztosra vehető, de nyilvánvalóan nem Tesco-szatyorban fog megérkezni.
Magyarország négy ponton érintett az orosz Gazprombank elleni amerikai szankciók ügyében, de ezek közül háromra már meg is van a megoldást jelentő jogi konstrukció, és így továbbra is biztosított hazánk energiaellátása - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden.
A tárcavezető az Országgyűlés Gazdasági Bizottságának ülésén, a képviselők kérdéseire reagálva, arról számolt be, hogy az Egyesült Államok a múlt héten szankciókat vezetett be az orosz Gazprombank ellen. Ez a pénzintézet kulcsszerepet játszik több európai ország energiahordozókért történő kifizetéseiben, amelyek Oroszországból származnak. Emellett megjegyezte, hogy ezek az országok egybeesnek azokkal, akiknek kormányai Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnökének politikai irányvonalát támogatják, és ez a tény a jelenlegi amerikai kormányzat számára is ismeretes.
Ezek kapcsán felidézte, hogy tavaly Oroszország volt az Egyesült Államok legnagyobb uránellátója, és az ellátásért orosz bankok révén történt a pénzügyi tranzakció. "Érdekes módon éppen ezek az orosz bankok mentesültek a szankciós intézkedések alól. Ezzel szemben a Gazprombankon keresztül történik a kifizetés a délkelet- és közép-európai országok számára. Furcsa, hogy éppen a Gazprombankot nem érintik a szankciók, de ne aggódjunk, megoldjuk" - fogalmazott a külügyi tárca vezetője.
Kifejtette, hogy hazánk négy kulcsfontosságú területen érintett a kérdésben, például a nukleáris fűtőanyagok és a földgáz beszerzésének vonatkozásában. Az előző napi moszkvai egyeztetéseken már három területen megszületett a jogi keretrendszer. "Az egyik esetben két alternatív jogi megoldás áll rendelkezésünkre, és a legjobbat fogjuk kiválasztani, miközben garantáljuk az ország energiaellátásának biztonságát" - emelte ki. Hozzátette, hogy a többi érintett állammal folyamatosan együttműködnek a tervezett intézkedések koordinálása érdekében.
Szijjártó kiemelte, hogy a jelenlegi földgázvásárlási szerződéseknél hazánk még nem kapott jobb ajánlatot, hiszen a helyzetet a meglévő infrastruktúra határozza meg, ugyanis az energiahordozók szállítása nem lehetséges egyelőre "Tesco szatyorban vagy Nike sporttáskában".
"Akik azt mondják, hogy ne orosz gázt vegyünk, vagy keresni akarnak rajta, mert drágább gázt akarnak eladni nekünk, vagy fogalmuk sincs arról, hogy az energiaszállítások térképe hogy néz ki a világnak ezen a táján" - vélekedett. Mindemellett fontos a diverzifikáció: idén először azeri és török földgáz is érkezett Magyarországra, valamint folyamatosak a tárgyalások a katari cseppfolyósított földgáz 2027 utáni vásárlásáról.
A miniszter az elektromos autók és akkumulátorok iránti kereslet fejlődéséről beszélve kifejtette, hogy a nagy technológiai áttörések során egy jellegzetes görbe figyelhető meg. Ennek a görbének az elején hatalmas fellendülés tapasztalható, amit egy visszaesés követ, majd ezt követi egy fázis, amelyet "masszív alkalmazkodásnak" nevezhetünk. Ebben a szakaszban a kereslet fokozatosan, de biztosan növekszik. "Ezért véleményem szerint helyes döntés volt, hogy már a kezdetekkor belevágtunk, hiszen mostanra egyértelművé vált, hogy azok a beruházási döntések, amelyeket az elektromos autóipar szereplői még nem indítottak el, visszavonásra vagy késlekedésre kerülnek. A magyarországi projektek viszont mind elindultak" - nyilatkozta.