Szijjártó Péter kijelentette, hogy a liberális mainstream képviselői káros hatással vannak a nemzetközi politikai környezetre, és ezzel komoly akadályokat gördítenek a béke megteremtése elé.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) nyílt vitája előtt elmondta, hogy Donald Trump amerikai elnök beiktatásával teljesen új világpolitikai korszak kezdődött. A nyugati világ ugyanis olyan vezetőt kapott, "aki az eddigivel homlokegyenest ellentétes stratégiát követ".
- sorolta a miniszter, miközben alaposan átgondolta a következő lépéseket.
Hangsúlyozta, hogy a jelenlegi helyzetben a liberális fősodor képviselői tanácstalanok, és nem látják tisztán, milyen irányba kellene lépniük. Emiatt gyakran csak frusztráltan reagálnak, vagy próbálnak valamilyen alternatív megoldásokat kidolgozni, ami azonban nem igazán zökkenőmentes, és ez egyértelműen megfigyelhető.
Szijjártó Péter kiemelte, hogy Magyarország már tizenöt éve azt a politikai stratégiát követi, amelyet most a nyugati világ vezetője is meghirdetett - még ha emiatt elképesztő támadások kereszttüzében is áll.
"Jelenleg egy olyan helyzet állt elő, amelyben mi magunk lettünk a mainstream. Ez egy teljesen új dimenziót nyitott meg a világ politikai színpadán. A nemzetközi liberális mainstream és a woke ideológia hívei szinte megmérgezték a globális politikai diskurzust és a nemzetközi kapcsolatokat, mégpedig azzal, hogy eltüntették a kölcsönös tiszteletet a politikai párbeszédből. E helyett a vádaskodás, a zsarolás, a kioktatás és a mások megbélyegzése váltak a középpontba" - emelte ki.
- tette hozzá.
"Most, hogy új irányvonalak bontakoznak ki Washingtonban, a béke kérdésköre is újra a figyelem középpontjába került. Különösen hálásak vagyunk a kínai félnek, akik jelenleg a Biztonsági Tanács elnökségét töltik be, és akik ezt a fontos ülést kezdeményezték. Mindezt egy sor nehézség ellenére sikerült elérniük, miközben folyamatosan fenntartották a béke ügyét a nemzetközi politikai színtéren. Ezt például a Kínai vezetéssel létrehozott Béke Barátai Csoport alapításával is bizonyították az ENSZ keretein belül."
A miniszter üdvözölte a Szaúd-Arábiában folyó közvetlen amerikai-orosz tárgyalásokat, hangsúlyozva, hogy a két nagyhatalom közötti kapcsolatok normalizálása jelentős mértékben hozzájárulhat a globális biztonsági helyzet stabilizálásához.
"Az ukrajnai helyzet kapcsán úgy vélem, hogy most van a legnagyobb esély arra, hogy az elmúlt három év eseményeit figyelembe véve végre elérjük a békét. Jelenleg látható, hogy a háborúpárti európai liberális mainstream, akik még mindig aktívan részt vesznek a diskurzusban, most hangosan tiltakoznak, és különféle problémáik vannak, amiatt, hogy nem kapnak helyet az asztalnál. Azonban fontos megérteni, hogy az asztalnál ülők a béke elérésére törekednek. Olyan tárgyalások zajlanak, ahol a béke a középpontban áll, és itt a háborúpártiaknak nem lesz lehetőségük beleszólni."
Ezt követően kifejezte sajnálatát amiatt, hogy az ENSZ az utóbbi évek során nem alakult át a béke szószólójává. A világszervezet számos kihívással nézett szembe, és ezáltal komoly reformokra van szüksége a hatékonyabb működés érdekében.
A miniszter végül hangsúlyozta, hogy az új világpolitikai korszak kézzelfogható jele az, hogy a liberális mainstream nemzetközi beavatkozási politikája lezárult, és a szükséges forrásokat is megvonták ettől a megközelítéstől.
"Azok sikítoznak, akik eddig ennek a beavatkozásra épülő globális politikának a képviselői, a végrehajtói voltak, akiknek az volt az élete, hogy patrióta kormányokat destabilizáljanak" - mondta.
"Én azt gondolom, hogy az elmúlt hetekben, hónapokban a világ jobb hely lett, és a rijádi fejleményeket elnézve pedig most először az elmúlt három év során már lehetnek pozitív gondolataink is a jövőről" - összegzett.