Szijjártó Péter: Megdöbbentő emberi üldözés folyik Ukrajna városaiban.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter keddi brüsszeli sajtótájékoztatóján, amely az uniós külügyi tanácsülés szünetében zajlott, hangsúlyozta, hogy az Európa Tanács emberi jogi biztosának legújabb jelentése megerősíti: Ukrajnában brutális embervadászat folyik a sorozás kapcsán. Ezt a megállapítást a Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye is alátámasztja.
Brüsszelből jelentkezett be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, hogy sajtótájékoztatót tartson Orbán Viktor reggeli bejelentésével kapcsolatban.
A tárcavezető hangsúlyozta, hogy Michael O'Flaherty, az Európa Tanács emberi jogi biztosának legújabb jelentése helyi források alapján rendszerszintű jogsértéseket, erőszakos cselekményeket, veréseket és haláleseteket dokumentál az ukrán toborzásokkal összefüggésben.
Az a tény, hogy Ukrajnában az utcákon zajló sorozás során embervadászat folyik, megkérdőjelezhetetlen. Az is világos, hogy a sorozók rendkívül brutálisan bánnak az emberekkel. Az erőszakos sorozás során elkövetett elfogadhatatlan cselekmények csak tovább súlyosbítják a helyzetet. Az, hogy emberek életüket vesztik a sorozók brutalitása miatt, akik nem akarnak a frontra menni, nem kívánnak háborúzni, és nem kívánnak részt venni egy eszetlen öldöklésben, sajnos szomorú valóság. E tragikus helyzet legfrissebb áldozataként múlt héten egy magyar ember is életét vesztette.
- tájékoztatott az MTI hírei alapján.
A dokumentumban említésre kerülnek az ukrán parlament emberi jogi biztosának nyilatkozatai is, amelyek több fontos szempontot érintenek.
Hol rejtőznek ilyenkor a civil szervezetek, a független médiát képviselő újságírók, és az emberi jogok védelmét szolgáló csoportok?
- Kérdezte a miniszter, aki mélységesen elítélte és megdöbbentőnek tartotta az európai politikai elit közönyösségét.
Szijjártó Péter bejelentette, hogy a múlt héten egy magyar állampolgár is szenvedett a kegyetlen eljárás következtében, ezért a kormány szerdán hivatalosan is kezdeményezi azon ukrán katonai vezetők és tisztségviselők uniós szankciókkal való sújtását, akik felelősek lehetnek az eseményekért.
Szijjártó hangsúlyozta, hogy az Európai Unió globális szankciós rendszere éppen azért alakult ki, hogy lehetőséget biztosítson a közösség számára: ha a világ bármely táján rendszerszintű emberi jogi sérelmek történnek, akkor az elkövetőket felelősségre lehessen vonni és szankcionálni lehessen.
A holnapi nap folyamán elkészítjük a végleges beadványt, amelyet itt Brüsszelben be is nyújtunk. Ma, a külügyminiszteri tanács ülésén bejelentettem, hogy Magyarország kezdeményezi: az Európai Unió helyezze szankciós listára azokat az ukrán katonatiszteket, akik felelősek a magyar állampolgár halálos bántalmazásáért. Ez a lépés elengedhetetlen, és a legkevesebb, amit az Európai Uniónak tennie kell ebben az ügyben.
- fogalmazott a miniszter, kifejezve ezzel a véleményét.
Szijjártó Péter megjegyezte, hogy "kollégái" között fokozódik a háborús hangulat, és egyértelműen érezhető az a tendencia, hogy még több fegyvert és pénzt kívánnak Ukrajnába irányítani. Véleménye szerint a politikai elit többsége kizárólag az ukrán perspektívát veszi figyelembe a témában, figyelmen kívül hagyva az európai és a nemzeti szempontokat.
Jól láthatóan itt senkinek rajtunk kívül nem okoz problémát, hogy a növekedő fegyverszállítások árát az európai emberekkel fizettessék meg. Továbbra is óriási a nyomás rajtunk (...) arra nézvést, hogy Magyarország végre járuljon hozzá ahhoz, hogy Ukrajnával a csatlakozási tárgyalások érdemi szakaszba léphessenek, és Ukrajna gyorsított módon tagja lehessen az Európai Uniónak (...) Világossá tettem, hogy Magyarország ebben a kérdésben nem enged, hiszen kötelez minket több mint kétmillió magyar ember világosan kinyilvánított akarata, amely szerint nem akarunk Ukrajnával egy integrációba tartozni
- összegzésre jutott.