Szijjártó Péter: Magyarországon a szerelem teljesen szabadon szárnyalhat.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön New Yorkban hangsúlyozta, hogy Ukrajna uniós csatlakozása nem erősítené, hanem gyengítené az Európai Uniót. Rámutatott, hogy e lépés következtében a közösség a háborús feszültségeket is importálná, ezért Magyarország határozottan ellenzi az ország belépését az EU-ba.
Szijjártó Péter a CNN-nek adott interjújában kifejtette, hogy Ukrajna lehetséges jövőbeli belépése az Európai Unióba nem erősítené a közösséget, hanem éppen ellenkező hatást gyakorolna, hiszen ez a konfliktus importálásához vezetne. Emellett határozottan elutasította, hogy az Európai Bizottság javaslata, amely a következő hét évre több mint 300 milliárd euró támogatást szán Kijevnek, elfogadható lenne.
Ez igazságtalan, és számunkra teljesen elfogadhatatlan. Nem szeretnénk, ha a magyar adófizetők pénze Ukrajnába kerülne.
- figyelmeztetett. Ezt követően Richard Quest, a műsorvezető kérdésére válaszolva részletezte, hogy Magyarország jelenleg a történetének legnagyobb humanitárius akcióját valósítja meg Ukrajnában. Hangsúlyozta, hogy hazánk a szomszédos ország elsődleges áramexportőrévé vált, emellett a menekültek is jelentős támogatásban részesülnek.
Számos módon támogatjuk Ukrajnát, de fontos, hogy megőrizzük Magyarország jólétét is. A magyar emberek már hosszú ideje viselik a háború következményeit, holott nem ők idézték elő ezt a helyzetet.
- tette hozzá. Ezt követően rámutatott a kárpátaljai magyar közösség helyzetére is, kifejezve aggodalmát amiatt, hogy az ukrán hatóságok 2015 óta lassan, de biztosan csökkentik az anyanyelv használatának jogait.
Szijjártó Péter az amerikai vámemelésekkel kapcsolatos helyzetre reagálva hangsúlyozta, hogy bár a kihívások nem kicsik, Magyarország történelmi tapasztalatai alapján képes lenne alkalmazkodni a nehézségekhez. Kiemelte, hogy az Egyesült Államok a második legfontosabb kereskedelmi partnere hazánknak az Európai Unión kívül, ezért Magyarország érdeke, hogy a vámok a lehető legalacsonyabb szinten maradjanak.
A véleménye szerint az Európai Bizottság komoly tévedést vétett Donald Trump amerikai elnök januári hivatalba lépésekor. Szerinte azonnal el kellett volna törölniük az autóipari exportot érintő vámokat, ahogyan azt a magyar kormány is javasolta. Ezzel a lépéssel most sokkal kedvezőbb helyzetben lenne az unió.
A brüsszeli vezetést "rendkívül gyengének" titulálta, hangsúlyozva, hogy már hosszú idő óta nem képesek a blokk számára kedvező megállapodásokat kötni, ami jelentősen rontotta a kontinens versenyképességét. "Az Európai Unió egykoron meghatározó szereplő volt a globális politikában és gazdaságban, de sajnos ez már a múlté. Miért? Mert az európai vezetők sorozatosan hibáztak" - tette hozzá.
A miniszter végül az utolsó kérdésre reagálva leszögezte, hogy a Budapest Pride is bebizonyította, hogy Magyarországon "teljesen szabad a szerelem", mindössze azt várják el, hogy senki ne viselkedjen "nem megfelelő, provokatív" módon a nyílt utcán.
"Szerintem ha láttak fényképeket néhány, európai városban tartott Pride-felvonulásról, akkor teljesen megérthetik, mire gondolok (...) Az udvariatlan, kínos viselkedés a nyilvános helyeken elfogadhatatlan, de ezen kívül mindenki azt szeret, akit akar, s azzal él együtt, akivel akar, az államnak ehhez nincs köze" - mondta.