Szijjártó Pozsonyban: Brüsszelben valótlan információkat terjesztenek, feszültséget keltenek a háború vonatkozásában, és ezzel kockáztatják az energiabiztonságunkat.

Nagy volt az egyetértés Szijjártó Péter és Juraj Blanár között a pozsonyi külügyminisztériumban tartott sajtótájékoztatón, ahol a magyar külügyminiszter durván támadta az Európai Uniót.
Brüsszel hazudik a gáztranzit ügyében, és Ukrajna érdekeit képviseli az uniós tagállamok érdekeivel szemben: ez volt az egyik fő gondolata Szijjártó Péternek a Juraj Blanárral való pozsonyi tárgyalása után.
A magyar külügyminiszter szlovák kollégája meghívására érkezett Pozsonyba. Legutóbb tavaly novemberben Budapesten tárgyalt a két miniszter, akkor még a nyelvtörvény szigorítása volt az egyik fő téma, de ezt mára jegelte a belső válságok feszítette szlovák kormánykoalíció.
A csütörtöki tárgyalás éppen akkor zajlik, amikor Brüsszelben az EU vezetői Ukrajna további támogatásáról folytatnak eszmecserét. Mind a magyar, mind a szlovák kormányfő kifejezte, hogy esetlegesen megakadályozhatják a megegyezés megszületését. Robert Fico azonban ma már más állásponton van; kijelentette, hogy amennyiben a végső megállapodásban szerepel egy utalás a Szlovákiába irányuló gáztranzit rendezésére, nem fog vétózni. Számos forrás szerint az uniós partnerek készségesen eleget tesznek Ficónak ezen kérésének.
Blanár hangsúlyozta, hogy a szlovák és a magyar fél nemsokára aláír egy új memorandumot az együttműködésről, amely lehetőséget adhat újabb határon átnyúló közös projektek megvalósítására. A miniszter konkrét részleteket azonban nem osztott meg. A megállapodás aláírását a szlovák-magyar együttműködési szerződés 30. évfordulója alkalmából tervezik, még márciusban.
A két fél egy új megállapodás lehetőségéről is diskurált, amely a határ menti egészségügyi segítségnyújtást érinti. Tavaly az RTL híradója beszámolt egy megdöbbentő esetről: egy 76 éves férfit a magyar Komárom kórházában nem hajlandóak kivizsgálni, míg a szlovákiai Komáromban azonnal megműtötték, így megmentették az életét.
A tárgyalás középpontjában az energiabiztonság állt, ami kiemelt jelentőséggel bír. Mindkét fél kiemelte, hogy a földgáz Szlovákiába való áramlása Magyarországon keresztül történik. Blanár hangsúlyozta, hogy a jövőben a nukleáris energia terén is szorosabb együttműködés várható, különösen a paksi atomerőmű fejlesztésével kapcsolatban. Azonban a miniszter további részleteket ezúttal nem osztott meg.
Blanár úgy véli, hogy léteznek bizonyos alternatívák az Egyesült Államok által tervezett védővámokkal kapcsolatban, de konkrét részleteket nem osztott meg róluk. A miniszter hangsúlyozta, hogy Szlovákia számára rendkívül kedvezőtlen következményekkel járna, ha Washington ténylegesen bevezetné ezeket a védővámokat az autóipar területén.
Blanár kiemelte, hogy az ukrajnai háborúval kapcsolatos álláspontjuk hasonló, mivel Szlovákia is a béke mellett kötelezte el magát. Ezzel szemben Szijjártó Péter határozottabb és harcosabb megközelítést képviselt. Véleménye szerint a patrióta és szuverenista erőknek soha nem volt még ilyen fontos a szoros együttműködés, hogy biztosítsák a béke létrejöttét és megőrizzék a szuverenitást.
"Mindkét kérdésben ellentétben állunk Brüsszellel. Mert míg ők a háború folytatása mellett érvelnek, addig a mi szuverenitásunkat folyamatosan támadják."
Szijjártó Péter szerint az európai politika az utóbbi három év során felerősítette a konfliktusokat, súlyosbítva a helyzetet, és komoly fenyegetést jelentve Európa biztonságára és gazdasági stabilitására. A magyar külügyminiszter úgy véli, hogy Brüsszel a nyugati világban egyedül maradt a háborúpárti megközelítéssel, és kizárólag ő döntött a háború folytatása mellett. Szijjártó ezt a lépést rendkívül aggasztónak és veszélyesnek tartja.
Szijjártó újabb súlyos vádakat fogalmazott meg az Európai Unióval kapcsolatban. Kifejtette, hogy „Brüsszel és Kijev részéről folyamatosan kihívásokkal nézünk szembe az energiabiztonságunk terén. Teljes mértékben elfogadhatatlannak tartjuk, hogy bármely ország energiabiztonságát veszélyeztessék. A már jól bevált energiaszállítási tranzitútvonalak elzárását is elítéljük. Továbbá, rendkívül felháborítónak tartjuk, ha valaki egy energiaellátási útvonalat támad meg. A legnagyobb botrány azonban az, hogy az Európai Bizottság nem a tagállamok érdekeit képviseli, hanem Ukrajna álláspontját helyezi előtérbe a velünk való szembenállás során. Ez teljesen tűrhetetlen” – nyilatkozta Szijjártó.
A magyar miniszter nyilatkozata szerint az Európai Bizottság már két feltételt megsértett az energiabiztonsági megállapodás keretein belül, amelyet csupán egy hónapja írtak alá.
Szijjártó Péter szerint Brüsszel szándékosan próbálja aláásni a magyar-szlovák együttműködést. "A brüsszeli döntéshozók azt állították, hogy a korábbi ígéretekkel ellentétben nem vonják be Magyarországot Szlovákia mellé az ukrán gáztranzit újraindításáról folytatott tárgyalásokba, mivel a szlovák fél nem kívánja ezt" - fogalmazott Szijjártó, aki úgy véli, hogy ezzel a brüsszeli vezetők hazugságon kapták magukat.
Szijjártó kifejtette, hogy az energiabiztonság terén teljes mértékben támaszkodhatunk egymásra: legyen szó földgáz- vagy kőolajszállításokról, illetve nukleáris energiáról, a magyar-szlovák együttműködésünk szilárd alapokon áll.
A földgázszállítás mennyisége Szlovákiába meghaladta a félmillió köbmétert, közölte Szijjártó, hozzátéve, hogy amíg Szlovákiának szüksége lesz rá, a magyar rendszerben minden kapacitást mozgósítanak. A magyar miniszter kiemelte azt is, hogy elérték, hogy a pozsonyi kőolajfinomítóban előállított orosz eredetű kőolajtermékeket Magyarországon is felhasználhassák.
A két miniszter nem foglalkozott a szlovákiai magyar kisebbséget érintő kérdésekkel, és a közelmúltban Pozsonyban történt késes támadást is figyelmen kívül hagyták, amely során magyarul beszélő fiatalokat bántalmaztak.