Tanítunk, hogy te is taníthass!

Az ELTE pedagógusképzési nyílt napja tájékoztatókkal, személyes élményekkel és interaktív programokkal mutatta be a tanári hivatást.
A folyamatosan átalakuló képzési környezet és a felvételizők változó igényei miatt az ELTE 2024-ben első ízben szervezett pedagógusképzési nyílt napot. E rendezvény célja, hogy a tanári pálya iránt érdeklődő fiatalokat tájékoztassa. A Bölcsészettudományi Kar által házigazdákként fogadott esemény során a középiskolás diákok részletes információkat kaphattak az ELTE történelméről, a felvételi követelményekről, valamint a délelőtt további részében lehetőségük volt megismerkedni az egyetem pedagógusképzést nyújtó tanszékeivel a BTK termeiben.
A program reggel 8 órakor vette kezdetét egy interaktív befogadóórával, melynek keretében az egyetem Hallgatói Önkormányzata (HÖK) bemutatta az ELTE pedagógusképzését. Eközben a Gólyavár előterében elhelyezett információs pultoknál a résztvevők lehetőséget kaptak arra, hogy részletesebben megismerkedjenek a különböző szakokkal, a kisgyermekneveléstől kezdve egészen a gyógypedagógusi képzésig.
A rendezvény során Domboróczky Balázs, az EHÖK elnöke üdvözölte a résztvevőket, majd Borhy László, az ELTE rektora egy átfogó képet festett az egyetem életéről. Csapodi Csaba, az ELTE Tanárképző Központ főigazgatója a "Miért az ELTE pedagógusképzését válasszam?" című előadásában részletesen bemutatta az egyetem pedagógusképzési stratégiáját, hangsúlyozva a képzések előnyeit. Külön figyelmet szentelt a frissen bevezetett rövid ciklusú tanári mesterképzésnek, amely lehetőséget biztosít azoknak a hallgatóknak is, akik eredetileg nem pedagógusképzés keretein belül tanulnak, hogy tanári pályára lépjenek. A főigazgató a HVG Diploma 2025-ös rangsorára hivatkozva hangsúlyozta, hogy jelenleg az ELTE kínálja a legkiválóbb pedagógusképzést az országban.
Rapos Nóra a PPK színeiben, Márkus Eszter a BGGYK képviseletében, Lénárd András a TÓK tagjaként, és Gonda Zsuzsa a TKK csapatából.
A pódiumbeszélgetés középpontjában a tanítás és tanulás új kihívásai álltak, ahol Gonda Zsuzsa (TKK), Lénárd András (TÓK), Márkus Eszter (BGGYK) és Rapos Nóra (PPK) osztották meg gondolataikat. A beszélgetés fókuszában a pedagógusképzés jövője, a tanári hivatás társadalmi felelőssége, valamint az innovatív megoldások szerepe állt. A résztvevők hangsúlyozták, hogy a pedagógusi pálya nem csupán az oktatásról szól, hanem a diákok személyiségének kibontakoztatásáról, az egyénre szabott tanulási utak kialakításáról, valamint az élethosszig tartó tanulásra való nevelés fontosságáról is. A beszélgetés során elhangzott, hogy az ELTE pedagógusképzése erősen gyakorlatorientált, a hallgatók minden félévben valós iskolai környezetben szerezhetnek tapasztalatokat. Az egyetem kiemelt figyelmet fordít a nemzetközi mobilitásra is, lehetőséget biztosítva ösztöndíjprogramokon keresztül, például az Erasmus+ keretein belül, külföldi tanítási gyakorlatra. A digitális kompetenciák fejlesztése szintén fontos szerepet kap, a korszerű módszertani megoldások és online oktatási eszközök segítségével támogatva a hallgatók fejlődését. A felvételi eljárás részleteiről Lengyel Ágnes, az oktatási igazgatóhelyettes nyújtott tájékoztatást, kiemelve a képzés iránt érdeklődő hallgatók számára kínált lehetőségeket és az ELTE pedagógusképzésének sokszínű, modern megközelítését.
A nyílt nap során különböző pedagógusképzési programok várták az érdeklődőket, ahol szakok szerinti tájékoztatók, workshopok és mintaórák zajlottak. A bemutatkozók két időpontban mutatták be a különböző szakokat. A résztvevők játékos nyelvtanítási módszerekkel ismerkedhettek meg (BTK - angol nyelv és kultúra tanára), felfedezhették a faliabrosz és mémek világát (BTK - történelemtanár), megtudhatták, hogyan válhat valaki pedagógussá (PPK - pedagógia és pszichológia tanárszak), és bepillantást nyerhettek az innovatív fizikatanítás rejtelmeibe (TTK - fizikatanár). A tanító és óvodapedagógus alapszakok órái is telt ház előtt zajlottak. Az esemény iránti óriási érdeklődés magáért beszél: a helyszínen több mint 600 résztvevő kapcsolódott be, míg 182 fő online követte a központi előadásokat. Ez az aktív részvétel jól mutatja a tanári hivatás iránti fokozódó lelkesedést, valamint az ELTE pedagógusképzése iránti bizalmat.