Titkos kezdeményezések és rejtett kapcsolatok létrehozásával Dubajból próbálja megkerülni a nyugati korlátozásokat az orosz propaganda.


A központ az Egyesült Arab Emírségek, azon belül is Dubaj lett.

Afshin Rattansi, a brit műsorvezető, politikai hírműsora, a Going Underground, az RT zászlóshajójának számított az Egyesült Királyságban. A műsor mottója így hangzott: "Mi azokat a kérdéseket tesszük fel, amelyeket a mainstream média elkerül." A Going Underground keretében például egyórás exkluzív beszélgetést folytatott Bassár el-Aszad szíriai vezetővel, valamint Seymour Hersh híres amerikai újságíróval, aki a műsorban kétségbe vonta Szergej és Julija Szkripal novicsokkal való mérgezésének körülményeit. A műsor az RT brit kábelcsatornáján, valamint egy külön YouTube-csatornán is elérhető volt, ahol Rattansi szerint 165 ezer feliratkozó és összesen 32 millió megtekintés gyűlt össze.

A nagy népszerűségnek örvendő közösségi platformok, mint a YouTube, eltávolították az RT-hez kapcsolódó profilokat, többek között a Going Underground csatornát is. Ennek ellenére a műsor továbbra is elérhető az X-en (korábban Twitter néven ismert), ahol jelenleg is több mint 150 ezer lelkes követője van.

A Novaja Gazeta Europe értesülései szerint a szankciók nem tudták megállítani Rattansit: közösségi médiás posztjai alapján Dubajba költözött, és onnan folytatja műsorának készítését, ahogyan eddig is tette. Jelenleg a kanadai Rumble platformot használja, amely laza szabályai miatt különösen népszerű a jobboldali bloggerek körében. Érdemes megjegyezni, hogy a Rumble felhőszolgáltatása üzemelteti a Donald Trump által alapított Truth Socialt is. Rattansi LinkedIn-profilja szerint ő most a Ghaf TV csatornán dolgozik, ahol legalább három másik korábbi brit RT-munkatárs is ott van: Maria Tokmakova, Jekatyerina Csekuskina és Farhan Ahmed, aki az RT UK közösségi média platformjait irányította. A Going Underground mellett a Ghaf TV egy másik műsort is készít Forecast News címmel, ahol Rattansi társműsorvezetője, Millie Pinch, az aktuális eseményeket elemzi.

Az Egyesült Arab Emírségek igyekszik fenntartani semleges álláspontját az orosz-ukrán háború kapcsán, ugyanakkor jelentős szerepet vállal az orosz szankciók megkerülését segítő párhuzamos import lebonyolításában. Egyes források szerint Rattansi nem az egyetlen olyan eset, ahol az RT-hez kapcsolódó projektek az Emírségek területére költöztek, és új néven folytatják működésüket. Emellett a csatorna pénzügyi és szervezeti háttere is itt összpontosul, amelyet orosz adófizetők tízmilliói támogatnak.

Related posts