Több tucat ország képviselői gyűlnek össze, hogy megkezdjék a tárgyalásokat egy nemzetközi haderő létrehozásáról, amely Ukrajna támogatását szolgálja.

Kedden Párizsban több mint harminc ország képviselője gyűlik össze, hogy megvitatja Ukrajna biztonságának megerősítését célzó nemzetközi haderő létrehozását. A francia-brit kezdeményezés célja egy olyan koalíció kialakítása, amelynek tagjai "készen állnak és elkötelezettek" Ukrajna támogatására. A meghívott országok között európai, ázsiai és óceániai államok is megtalálhatók, azonban az Egyesült Államok nem kapott meghívást a tárgyalásokra.
Több mint harminc ország katonai tisztségviselői vesznek részt kedden Párizsban az Ukrajnának szánt nemzetközi biztonsági erő létrehozásáról szóló megbeszéléseken - közölte egy meg nem nevezett francia katonai tisztviselő az Associated Press (AP) hétfői cikke szerint. Egy ilyen nemzetközi erő célja az lenne, hogy "megnyugtassa Ukrajnát", és visszatartsa Oroszországot attól, hogy újabb offenzívát indítson az ukrajnai tűzszünet életbe lépése után.
Az európai tisztviselők az Egyesült Királyság és Franciaország vezetésével "a tenni akarók koalícióját" dolgozták ki egy esetleges ukrajnai tűzszünet kikényszerítésére. A francia-brit tervezetet a keddi tárgyalások első részében több mint harminc nemzet katonai tisztviselőinek mutatják be,
A keddi megbeszélés résztvevőinek listáján nemcsak európai államok, hanem ázsiai és óceániai országok is megtalálhatóak, akik távoli csatlakozással vesznek részt a tárgyalásokon. A találkozó nemzetközi összetétele jól tükrözi, hogy Franciaország és Nagy-Britannia egy széleskörű koalíció kiépítésén dolgozik olyan nemzetekkel, amelyek "készen állnak és elkötelezettek" Ukrajna védelmére irányuló közös erőfeszítésekben való részvétel mellett.
A keddi párizsi találkozón, amely egybeesik az ukrán és amerikai hivatalnokok szaúd-arábiai megbeszélésével, a NATO 32 tagállamának szinte minden képviselője jelen lesz. Emellett Írország és Ciprus vezérkari főnökeit, valamint egy osztrák képviselőt is várnak, még ha e nemzetek nem is tagjai a védelmi szövetségnek. Az eseményhez távolról csatlakozik Ausztrália és Új-Zéland, valamint Japán és Dél-Korea tisztviselői is. Ukrajnát egy katonai tisztviselő képviseli, aki a hazai biztonsági és védelmi tanács tagjaként is fontos szerepet játszik.
A megbeszélések második köre "pontosabb és konkrétabb" tárgyalásokat tartalmaz majd, ahol a résztvevőket felkérik, hogy mondják el, hogy hadseregük képes-e, és ha igen, hogyan tudna hozzájárulni a nemzetközi haderő létrehozásához. "Nem arról van szó, hogy "erre szükségünk van", sokkal inkább arról, hogy "mit tudtok hozzátenni a fazékhoz?"" - fogalmazott az AP francia forrása, aki azonban hangsúlyozta, hogy a végső döntést arról, hogy a nemzetek részt vesznek-e a haderőben, politikai szinten, a kormányok vezetői hozzák meg.