Tojásválság keresztbe tehet Trump elképzeléseinek megvalósításában.


Soha nem látott magasságokba emelkedett a tojás ára az Egyesült Államokban - vannak boltok, ahol akár 11-13 dollárt (4-5 ezer forint - a szerk.) is elkérnek az Amerikában szokásos 12-darabos csomagolású termékért. Az ok nagyon prózai: a madárinfluenza miatt a tojótyúkok milliói pusztultak el vagy kellett őket levágni a közelmúltban.

Januárban a tojások ára átlagosan kevesebb, mint hat dollár volt, ami már akkor is rekordnak számított. Most azonban az árak meredeken emelkedtek, elérve a 8,47 dollárt. A piacon ráadásul hiánycikké váltak, és egyes bolt-láncoknál már hetek óta nem kaphatóak. Egy amerikai újságíró körbejárta az üzleteket, és a brooklyni KeyFoodsban 5,99 dollárt kértek fél tucat tojásért. A Foodtownban a 12 darabos csomagért már 11,99 dollárt kértek, míg a Trader Joe's-ban teljesen kifogytak a tojásból, holott a szórólapjukon 3,99 dolláros árat hirdettek.

Az átlagárak egy év alatt a két és félszeresükre mentek fel: tavaly év elején egy tucat tojás 3,27 dollár volt, most 8,47 dollárba kerül. Az elszabadult árak és a tojáshiány oka egyértelmű: az országban tombol a madárinfluenza. November óta a két legnagyobb tojástermelő államban, Iowában és Ohióban óriási csapást mért a tyúkállományra a betegség. A kevesebb tyúk kevesebb tojást jelent - ennek következtében a tojástermelők többet kérnek a nagykereskedőktől, a kiskereskedők pedig kénytelenek korlátozni, hogy egy vevő hányat vehet a ritka termékből.

A krízis következményeként az étteremárak folyamatosan növekednek. Az Egyesült Államok most Törökországból próbálja importálni a tojásokat, hogy enyhítse a súlyos helyzetet. Az amerikai mezőgazdasági minisztérium a járvány megfékezése érdekében minden olyan baromfiállományt eltüntet, ahol akár egyetlen állat tesztje is pozitív eredményt mutatott. Ez a drasztikus intézkedés egész farmokat hagy tojótyúkok nélkül; például az iowai Sioux megyében decemberben 4,2 millió tojótyúkot selejteztek ki. Ilyen mértékű beavatkozás után hónapok telhetnek el, mire a farmok visszatérnek a normál termelési szintre: előbb meg kell szabadulni a leölt állatoktól, aztán alapos fertőtlenítést kell végezni az istállókban, végül pedig fel kell nevelni a máshonnan beszerzett tojásokból kikeltett csirkéket.

Az USDA legfrissebb statisztikái alapján az amerikai baromfi-ipar súlyos válságon megy keresztül: a 2022-es baromfi-járvány óta körülbelül 163 millió szárnyas – köztük tyúkok és pulykák – vesztette életét a vírus hatásai miatt, vagy lettek leölve a fertőzés terjedésének megakadályozása érdekében. A helyzet továbbra is aggasztó, hiszen januárban 19,5 millió tojótyúkot kellett elpusztítani, ami a járvány kezdete óta a legmagasabb szám. Az Egyesült Államok lakossága, amely körülbelül 340 millió főt számlál, hagyományosan egy tojótyúkot tart fenn fejenként, hogy a fogyasztói keresletet kielégítse. Az USDA adatai szerint január 1-jén az országban 304 millió tojótyúk állt rendelkezésre tojástermelésre, ami 2-11%-os csökkenést jelent az előző évhez és az öt évvel ezelőtti adatokhoz képest.

A tojáskrízis komoly kihívást jelent Donald Trump amerikai elnök számára, aki ígéretet tett az élelmiszerárak csökkentésére, mivel ezek jelentős szerepet játszanak az infláció növekedésében. Az amerikai munkaügyi statisztikai hivatal adatai szerint az előző hónapban az élelmiszerárak emelkedésének körülbelül kétharmadát a tojás árának növekedése okozta. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy jelenleg nem engedélyezett a tojótyúkok vírusellenes oltása, és az új Trump-adminisztráció nem éppen az oltások lelkes támogatója.

Related posts