A Nobel-békedíjat most a hirosimai és nagaszaki atombomba túlélőinek képviseletében egyesületük vette át, ezzel is kifejezve a béke és az emberi jogok iránti elkötelezettségüket.

A hirosimai és a nagaszaki atombomba túlélőit képviselő szervezet, a Nihon Hidankio kedden átvette a Nobel-békedíjat, amelyet még októberben ítéltek oda neki.
A díjat az atomfegyvermentes világ megvalósításáért harcoló csoport három tagja ünnepélyes keretek között, az oslói városháza impozáns falai között vette át.
A Nobel-bizottság október 11-én hozott döntésének indoklása szerint a díjat az a szervezet kapta, amely elkötelezetten dolgozik egy olyan világ megteremtéséért, ahol a nukleáris fegyvereknek nincs helye, és mindent megtesz annak érdekében, hogy ezek a pusztító eszközök soha többé ne kerüljenek bevetésre.
A nagaszaki atomtámadás egyik túlélője, a 92 éves Terumi Tanaka, a szervezet nevében mondott el egy megható beszédet. Kifejezte mély szomorúságát és dühét amiatt, hogy napjainkban újra valós veszélyt jelent az atomfegyverek bevetése, amelyet a hibakusák teljes szívükből elutasítanak. Tanaka hangsúlyozta, hogy a nukleáris fegyverek nemzetközi használatát tiltó egyezmény hatályának kiterjesztése érdekében elengedhetetlen, hogy a döntéshozó országok rendszeresen figyeljenek a hibakusák tanúvallomásaira. Reményét fejezte ki, hogy így egyre többen értenek majd egyet az atomfegyverrel rendelkező országokban is, és ez arra ösztönözheti a kormányokat, hogy felülvizsgálják nukleáris politikájukat.
Jorgen Watne Frydnes, a norvég Nobel-bizottság elnöke beszédében hangsúlyozta, hogy "ezek a fegyverek képesek egyetlen pillanat alatt véget vetni emberek millióinak életének, miközben romba dönthetik a Föld éghajlatát és az emberi civilizációt".
A nukleáris fegyverek befagyasztását célzó atomcsendegyezményt aláíró országokat pedig arra kérte, hogy "vegyék komolyan kötelezettségeiket". Majd azon reményének adott hangot, hogy egyre több ország csatlakozik az egyezményhez, mert mint mondta, "a túlélésünk függ ettől".
Az amerikai hadsereg 1945. augusztus 6-án és 9-én atombombát vetett be a japán városok, Hirosima és Nagaszaki ellen a második világháború során. E tragikus események következtében körülbelül 214 ezer ember vesztette életét, és ezek a robbanások hozzájárultak Japán kapitulációjához, ezzel véget vetve a háborúnak.