Ursula von der Leyen az Egyesült Államok és Kína közötti feszültség kereszttüzében küzd és próbálja megtalálni a megfelelő irányt.


Amerika vámokkal szivatja Európát, Kína meg dörzsöli a kezét és arra készül, áruival árasztja el a kontinenst. Usrulára kétfrontos harc vár.

Az Európai Unió visszavág, májusban vezetheti be a viszontvámokat az Egyesült Államokkal szemben. Az intézkedések válaszlépésként szolgálnának azokra a minden országra kiterjedő vámtarifákra, amelyeket Donald Trump amerikai elnök hirdetett meg - írja az mk.ru.

Az eddigi információk szerint von den Leyen és a Európai Bizottság a jövő héten tervezi benyújtani a tagállamoknak a frissített válaszintézkedési csomagot, amelyről hamarosan szavazás is várható. A jogszabály véglegesítése és elfogadása április 15-én történhet meg, de a vámok tényleges alkalmazására csak egy hónappal később kerül majd sor.

Ahogy köztudott, április 5-én Maroš Šefčovič, az EU kereskedelmi biztosa telefonos megbeszélést folytatott Howard Latnick amerikai kereskedelmi miniszterrel. Latnick azonban valószínűleg csak korlátozott befolyással rendelkezik Donald Trumpra, mivel a vámügyekkel kapcsolatos döntésekért elsősorban Peter Navarro, Trump vezető kereskedelmi tanácsadója felelős. Egy névtelen forrásból származó információ szerint Navarro "nem az a személy, aki nyitott lenne bármiféle tárgyalásra".

Az intézkedések mögött Donald Trump április 2-i bejelentése áll, melyben "kölcsönös" vámok bevezetését helyezte kilátásba a külföldi importtermékek esetében. A tervek szerint a bevezetendő alapvám mértéke 10 százalék lesz, de az egyes országokra vonatkozó tarifákat az adott országok saját vámrendszere alapján fogják meghatározni. Az elnök hangsúlyozta, hogy e lépés célja az Egyesült Államok gazdasági függetlenségének megerősítése, emellett pedig hozzájárulhat a nemzeti adósság csökkentéséhez is. Különösen az Európai Unióból származó áruk esetében 20 százalékos vámot terveznek bevezetni.

Mindeközben szakértők szerint az ázsiai országok jelenlegi helyzete és kereskedelmi sokkja hatással lesz az Európai Unió amúgy is nehéz gazdasági helyzetére, Az európai tisztségviselőket pedig aggasztja a Kínai Népköztársasággal (KNK) való újabb feszültség esetleges kialakulása. Robin Winkler német közgazdász szerint a kínai gyártók igyekeznek majd többet értékesíteni termékeikből Európában és máshol, mivel az Egyesült Államokban hatalmas vámfallal néznek szembe.

Related posts