USAID-botrány: Musk véleménye szerint a kormányzati támogatások világszerte vallási intézmények korrupciójához vezetnek.


A szervezettel való részletesebb foglalkozásunk két évvel ezelőtt kezdődött, amikor Samantha Power, a szervezet vezetője Magyarországra érkezett. E látogatása során hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok kormánya körülbelül hétmilliárd forintnak megfelelő támogatást kíván biztosítani a "demokrácia fenntartása" érdekében Közép-Európában.

Több külföldi kormány már régóta gyanúsítja az USAID-ot, hogy tevékenysége valójában nem más, mint a rendszerváltások és rezsimdöntések előmozdítása, amely mögött a Központi Hírszerzési Ügynökség vagy hasonló intézmények állhatnak. A Foreign Policy magazin kifejti, hogy bár a USAID-t világszerte a humanitárius segélynyújtás szinonimájaként ismerik, a szervezet története során jelentős szerepet játszott a hírszerzési tevékenységekben és a segélyezettek politikai életébe való beavatkozásban is.

A szervezet 2023 szeptemberében bejelentette, hogy globális szinten fokozott együttműködést kíván kialakítani vallási közösségekkel. A hitalapú szervezeteket a humanitárius munkában "stratégiai partnerekként" ismerik el, azonban a kritikusok szerint ez a lépés...

Ez a tevékenység nem annyira a jótékonyságról szól, mint inkább a washingtoni érdekek előmozdításáról, amely egyfajta missziós célt szolgál.

Elon Musk, Trump minisztere szerint a radikális baloldali ügyek korábbi amerikai kormányzati finanszírozása "megrontotta a vallási intézményeket belföldön és világszerte", ugyanakkor nem tért ki rá bővebben, mit is ért ez alatt.

A szervezet támogatási listájának élén a Catholic Relief Services nemzetközi humanitárius szervezet áll, de számos evangéliumi segélyszervezet is szerepel, illetve olyan keresztény médiaoldal is, mint "keresztény nacionalisták" ellen rendszeresen cikkeket megjelentető a Christianity Today.

2023 szeptemberében Samantha Power, a USAID vezetője, a stratégiai vallási szerepvállalás politikájának bevezetésekor hangsúlyozta, hogy a vallási szervezetekkel való együttműködés elengedhetetlen. Nyilatkozatában kifejtette, hogy ezek a szervezetek kulcsszerepet játszanak a közösségek életében, hiszen nemcsak a hitet képviselik, hanem széleskörű kapcsolati hálózattal és helyi tudással is rendelkeznek. Power rávilágított, hogy a vallási közösségek által végzett munka – legyen szó humanitárius segítségről, oktatásról vagy egészségügyi szolgáltatásokról – alapvető fontosságú a tartós és fenntartható fejlődés érdekében. Az együttműködés lehetőséget teremt arra, hogy a különböző nézőpontok és értékek közelítsenek egymáshoz, így hatékonyabb és inkluzívabb megoldások születhessenek a globális kihívásokra.

"Ha figyelmen kívül hagyjuk a vallás jelentőségét, akkor elveszítjük a világ legerősebb hatalmát, amely képes lenne megváltoztatni a dolgokat."

Power elhatározta, hogy szembenéz a stratégiai vallási szerepvállalással kapcsolatos negatív előítéletekkel és az egyház-állam szétválasztásának megsértésével kapcsolatos félelmekkel. Meggyőződése volt, hogy bár jogi aggályok valóban felmerülhetnek, az Egyesült Államoknak mégis fontos kapcsolatokat ápolnia olyan vallási vezetőkkel, akik hozzájárulhatnak céljainak előmozdításához.

Related posts