Oregon államot komoly kihívás elé állíthatja az Intel leépítése, amely jelentős gazdasági hatásokkal járhat.

Annyi magasan képzett mérnök távozott a cégtől, hogy a helyi piacon már nincs elegendő lehetőség számukra, ahol a szakterületüknek megfelelően kamatoztathatnák tudásukat.
Az Intel létszámcsökkentése senkit sem érhetett váratlanul, hiszen a vállalat előre jelezte, hogy nyáron folytatják a munkavállalók számának mérséklését. Az Oregon Live beszámolója szerint Lip-Bu Tan, a cég új elnök-vezérigazgatója egy korábbi levelében egyszerű matematikai példával világította meg a döntés okait. Ebben arra hívta fel a figyelmet, hogy az NVIDIA és a TSMC összesen alig több alkalmazottal működik, miközben gazdasági mutatóik lényegesen kedvezőbbek az Intelhez képest.
A leépítések elkerülhetetlenek, és ezt valószínűleg senki sem tagadja. Azonban Oregon állam különösen súlyos helyzetbe került, mivel a vállalat itt legalább 5400 munkahelyet törölt el mindössze egy év alatt. Csak az elmúlt héten 2400 pozíció szűnt meg, ami azt eredményezte, hogy a cég helyi munkaereje 18 000 fő alá esett.
Ez Oregon számára különösen aggasztó hír, hiszen az állam gazdasága jelentős mértékben a tudásalapú iparágakra építkezett, és eddig ez a stratégia sikeresnek bizonyult. Most azonban nemcsak az Intel, hanem más nagy helyi intézmények is nehézségekkel küzdenek. A helyzet súlyosságát fokozza, hogy az oregoni törvényhozók néhány évvel ezelőtt radikálisan átalakították az adórendszert, elsősorban az olyan multinacionális cégek terheinek csökkentése érdekében, mint az Intel, melyek gyakran az államon kívül végzik üzleti tevékenységüket. A helyi vezetők azzal a céllal mentesítették az Intelt a legtöbb helyi ingatlanadó alól, hogy a vállalat jelentős tőkét fektessen be Hillsboróba, ami új munkahelyeket teremtene, és ezáltal növelné az állam költségvetését, amely az oktatástól a közbiztonságon át az egészségügyig számos közszolgáltatást finanszíroz. Az Intel, a Santa Clara-i techóriás, az elmúlt években több mint 1 milliárd dollárt takarított meg e kedvezmények révén, miközben Oregon állam is jelentős előnyökhöz jutott. A kérdés most az, hogy ez a kedvező helyzet meddig tartható fenn, és milyen hatással lesz a jövőbeli fejlődésre.
A fentiekből adódóan kulcsfontosságú, hogy az Intel stabil teljesítményt nyújtson a piacon, hiszen a vállalat működése erősen függ az Oregonban élő, magasan képzett mérnököktől. Az a tény, hogy 2400 munkavállalót elbocsátottak, hatalmas csapást jelent, mivel ezek a szakemberek a helyi munkaerőpiac egyik legértékesebb részét képezik, és aligha találnak más lehetőséget az államon belül. Beach Pace, Hillsboro polgármestere is felhívta erre a figyelmet, hangsúlyozva, hogy sokan közülük kénytelenek lesznek elhagyni a régiót. Ez pedig nem csupán barátokat és szomszédokat jelent az állam számára, hanem komoly tehetségek és adóbevételek elvesztését is.
Örömteli hír, hogy az Intel továbbra is kiemelt szereplőként tekint Oregont, amely a kutatási, fejlesztési és gyártási tevékenységek központja marad. Azonban az állam nem ússza meg a kialakult helyzetből adódó kihívásokat, hiszen az Oregoni Közlekedési Hivatal (ODOT) több száz munkavállaló elbocsátására készül a költségvetési nehézségek miatt. Roxy Mayer, Tina Kotek kormányzó szóvivője hangsúlyozta, hogy az Intel problémái nem az oregoni technológiai munkaerő színvonalát tükrözik, és elkötelezettek abban, hogy más technológiai vállalatokkal együttműködve megőrizzék a tehetségek helyben maradását.