Van olyan hely, ahol a bíróság már világosan kifejtette álláspontját: teljesen elfogadhatatlan, ha a diákok mesterséges intelligenciát alkalmaznak.

Egy massachusettsi középiskolás diák rossz osztályzatot kapott, mert mesterséges intelligenciát használt a házi feladatának megoldásához. Az eset felkeltette a szülők figyelmét, akik most felháborodva keresik a jogi megoldásokat. Az amerikai szülők gyakran nem riadnak vissza attól, hogy bírósági úton védjék gyermekeik érdekeit, és ez az ügy sem kivétel. Az ügyvédjük máris előkészíti a szükséges iratokat, hiszen úgy érzik, hogy a diák jogait megsértették.
Még az év elején perelték be egy massachusettsi középiskolás szülei a gyerek tanárát, a tankerületi oktatókat és a helyi iskolai bizottságot egy olyan büntetésért, amelyet a fiú azért kapott, mert mesterséges intelligencia eszközökkel kutatott és készített vázlatot egy történelemórai esszéhez. Az oktatási intézmény csalásként értékelte a diák MI-használatát, így a fiatal intést és rossz jegyet kapott.
A felháborodott szülők egyesült hangon követelték, hogy az iskola vonja vissza a vitatott döntést, és emelje meg gyermekük osztályzatát. Állításuk szerint az intézkedés súlyosan hátrányos helyzetbe hozza a tanulót az Ivy League főiskolákra való jelentkezés során. Érdemes megemlíteni, hogy a diáknak volt egy társa is a projektben, akit szintén csalás gyanújával osztályoztak le, azonban ők nem döntöttek a jogi lépések mellett.
A per tárgya különösen érdekes, ugyanis ma már szinte ki sem kerülhető a mesterséges intelligencia, és a szülők is azzal érveltek, hogy az iskola szabályzata nem tiltja a MI használatát.
A bíró végül az iskola javára döntött. Véleménye szerint a tanárok nem hozták meg döntéseiket elhamarkodottan, és a következmények sem voltak annyira súlyosak, hogy túllépjék a vádlottak mérlegelési jogkörét. Továbbá, kiderült, hogy a mesterséges intelligenciát nem csupán "kisegítő eszközként" alkalmazták, hanem válogatás nélkül másolták és illesztették be a Grammarly.com által generált szövegeket. Az így átvett szövegek olyan könyvekre hivatkoztak, amelyek nem is léteztek, köztük egy olyanra, amelynek a feltételezett szerzője Jane Doe volt — egy név, amit az Egyesült Államokban gyakran használnak, amikor a személyazonosság ismeretlen.
Az is kiderült, hogy az a tanár, aki a rossz jegyet adta, a tanév első hetében tisztázta diákjaival a MI használatával kapcsolatos elvárásait. Emellett küldött a tanulóknak egy dokumentumot is, amely arra utasította őket, hogy engedély nélkül ne használjanak mesterséges intelligenciát, illetve ne másoljanak be és illesszenek szövegblokkokat a feladatokba.
Az eset tanulsága világosan megfogalmazható: ha egy diák a tiltások ellenére sem tud ellenállni a mesterséges intelligencia vonzerejének, akkor fontos, hogy tudatosan és észszerűen alkalmazza ezt a technológiai segítséget. Továbbá fel kell készülnünk arra, hogy világszerte egyre több hasonló vitás ügy fog napvilágot látni. Ahogy az iskolák, munkahelyek és egyéb intézmények egyre inkább integrálják a generatív mesterséges intelligencia eszközöket az oktatás, a munka és más területek során, a massachusettsi eset jogi precedenst állíthat fel a fegyelmi intézkedések vonatkozásában.