Váratlan változás következhet be Donald Trump vámtervezetében.

Donald Trump megválasztott elnök tanácsadói olyan vámstratégiák kidolgozásán fáradoznak, amelyek globális hatályúak lennének, de kizárólag a kritikusnak ítélt importtermékekre vonatkoznának – legalábbis a kiszivárgott információk alapján. Egyes szakértők úgy vélik, hogy az amerikai kormány már jelenleg is ágazatspecifikus adatokat gyűjt az importról, ami jelentősen megkönnyítheti a vámok bevezetésének folyamatát.
Donald Trump megválasztott elnök tanácsadói olyan vámtervezeteket dolgoznak ki, amelyek univerzálisan alkalmazhatók lennének, de kizárólag a létfontosságú importtermékekre terjednének ki - nyilatkozta három, az ügy hátterét ismerő forrás. Ez a lépés jelentős eltérést mutat a 2024-es elnökválasztási kampányban bemutatott elképzelésektől - számolt be róla a The Washington Post.
Az, hogy pontosan mely importtermékeket vagy iparágakat érintenek a vámok, kezdetben nem volt egyértelmű. Az előzetes egyeztetések során azonban a Trump-adminisztráció által favorizált, kulcsszerepet játszó szektorokra helyeződött a hangsúly – tájékoztatták a lapot informátorok. E szektorok között szerepel a védelmi ipar ellátási lánca, amelyet az acélra, vasra, alumíniumra és rézre kivetett vámokkal kívánnak erősíteni. Továbbá a kritikus orvosi ellátmány is fókuszba került, ide értve a fecskendőket, tűket, injekciós üvegeket és gyógyszeripari alapanyagokat. Emellett az energiatermelés területén is várhatóak intézkedések, különös figyelmet fordítva az akkumulátorokra, ritkaföldfém-ásványokra, sőt, akár napelemekre is.
Nem teljesen világos, hogy ezek a tervek miként illeszkednek Trump nyíltan kinyilvánított szándékaihoz, amely szerint 25%-os vámot kíván kivetni Mexikóra és Kanadára, valamint további 10%-os vámot Kínára, amennyiben nem hoznak intézkedéseket a migráció és a kábítószer-kereskedelem csökkentésére. Számos üzleti vezető úgy véli, hogy ezek az intézkedések valószínűleg soha nem fognak életbe lépni, de néhány, az ügy hátterét ismerő forrás szerint a kulcsfontosságú iparágakra kivetett egyetemes vámokkal együttesen lehetne őket bevezetni.
A Federal Reserve decemberben kifejezte, hogy a tisztviselők mindössze két kamatcsökkentésre számítanak az idei év folyamán, mivel az inflációs nyomás továbbra is makacsabb a vártnál.
A Trump-csapat által kidolgozott tervek, ha megvalósulnak, évtizedek óta tapasztalható legnagyobb kihívás elé állíthatják a globális kereskedelmi struktúrát. Tanácsadói szerint ez az intézkedés elengedhetetlen ahhoz, hogy a gyártási munkahelyeket visszahozzák az Egyesült Államokba. Ugyanakkor fennáll a veszély, hogy ezek a lépések globális szinten válaszreakciót generálnak, ami végső soron a fogyasztók és a vállalkozások számára is áremelkedést eredményezhet.
Trump elnök olyan vámpolitikát ígért, amely megvédi az amerikai gyártókat és a dolgozó férfiakat és nőket a külföldi vállalatok és a külföldi piacok tisztességtelen gyakorlatától. Ahogy első ciklusában is tette, olyan gazdasági és kereskedelmi politikát fog végrehajtani, amely megfizethetőbbé és virágzóbbá teszi az életet nemzetünk számára
„Egyedivé kell tennünk a szöveget” – nyilatkozta Brian Hughes, a Trump átmeneti csapatának szóvivője egy hivatalos közlemény keretében.
Liberális és konzervatív kritikusok egyaránt úgy vélekednek, hogy Trump kereskedelmi kampányának akár a mérsékeltebb verziói is szélsőségesnek számítanak. Érvelésük középpontjában az áll, hogy az átfogó vámok bevezetése az amerikai fogyasztók és gyártók számára áremelkedéseket hozna magával. Míg Donald Trump és protekcionista támogatói azt hangoztatják, hogy ezek a vámok erősítik a hazai ipart, mivel ösztönzik a cégeket az amerikai befektetésekre, a két párt közgazdászai figyelmeztetnek: a vámok éppen ellenkező hatást válthatnak ki, hiszen megemelik a termelési költségeket.
Kimberly Clausing, aki korábban Joe Biden elnök pénzügyminisztériumának vezető közgazdászaként tevékenykedett, jelenleg a UCLA-n és a Peterson Institute for International Economics nevű washingtoni think tanknél folytatja munkásságát. Véleménye szerint az Egyesült Államokban importált áruk túlnyomó része nem késztermékekből áll, hanem a vállalatok ellátási láncában szereplő köztes termékekre vonatkozik.
A tervezett vámintézkedések a figyelem középpontjába állítják azt a kérdést, amely valószínűleg az új kormány egyik leglényegesebb célkitűzése lesz.
Donald Trump első hivatali periódusa alatt több mint 360 milliárd dollár értékben kivetett vámokat kínai termékekre, kiemelten az acél- és alumíniumiparra. Kereskedelmi fenyegetései főként Peking irányába mutattak, azonban hatásuk messze túlmutatott a kétoldalú kapcsolatokon, zavarokat okozva a globális kereskedelemben és komoly feszültségeket generálva az Egyesült Államok geopolitikai szövetségesei között.
Donald Trump Kínára kivetett vámjai nyomán az Egyesült Államokba irányuló import jelentős növekedésnek indult olyan országokból, mint például Vietnam. A gyártók a vámok elkerülése érdekében kreatívan átirányították az áruforgalmat, hogy kihasználják a kedvezőbb kereskedelmi feltételeket.
Mexikó jelenleg az amerikai acélimport több mint 87 százalékát adja, és a teljes szint közel 500 százalékkal haladja meg a történelmi alapszintet - derül ki a kereskedelmi korlátozásokat támogató Coalition for a Prosperous America nevű csoport által összeállított adatokból. A mexikói acél Egyesült Államokba történő beáramlásának megugrása egybeesett néhány amerikai gyár bezárásával, például a Zekelman Industries chicagói és kaliforniai üzemeivel.
Charles Benoit, a Coalition for a Prosperous America kereskedelmi jogásza úgy véli, hogy az amerikai kormány már jelenleg is gyűjti az importra vonatkozó, ágazatspecifikus adatokat, ami jelentősen megkönnyítené a vámok bevezetésének folyamatát.
A húsz százalékos általános vámok kiemelkedően előnyösek a bevételek növelése szempontjából. Ugyanakkor, ha a helyzet megkívánja, a vámtarifa-lista rugalmasan alakítható, így könnyedén testre szabható. Az eljárás nem jár többletköltséggel a megfelelés terén, és nincs szükség új szabályozások kidolgozására, ami az egész folyamatot igazán gördülékennyé és elegánssá teszi.
„Add saját színeidet a szavakhoz!” – javasolta Benoit.