A MÁV végleg eltemeti a távmunkát Lázár parancsára.
A vezérigazgató-helyettes belső körlevél formájában értesítette a munkatársakat, hogy visszavonja az egy héttel ezelőtt a távmunka engedélyezésére vonatkozó utasítását. Ezzel egyidejűleg minden eddigi kérelmet érvénytelenít, és a már kiadott engedélyeket is visszavonja.
Dányi Gábor, a MÁV-csoport gazdasági vezérigazgató-helyettese hétfőn arra utasította a vasúttársaság vezető beosztású munkatársait, hogy senkinek nem engedélyezhetik a távmunkát. Pedig éppen egy hete adta ki rendelkezését arról, hogy a távmunkát engedélyezik.
"A MÁV-csoport munkavállalóinak a távolról végzett munka engedélyezésének lehetősége tárgyában, 2025. január 27. napján, 967/2025/MAV számon kiadott MÁV Zrt. gazdasági vezérigazgató-helyettesi rendelkezést azonnali hatállyal, a mai nappal visszavonom" - írta február 3-án. Így pontosan egy hetet élt a távmunka lehetőség a MÁV-nál.
A vezérigazgató-helyettes egyértelművé tette, továbbra is a nyáron kiadott, a home office munkavégzést tiltó rendelkezése érvényes. "A tulajdonosi jogkörgyakorló 15/2024. (VII. 04.) számú rendelkezése értelmében a MÁV-csoportnál továbbra sem megengedett home office, távmunka és távolról végzett munka engedélyezése, a munkavállalók a munkaszerződésük szerinti munkavégzési helyen kötelesek munkát végezni, személyes jelenléttel." Dányi minden, távoli munkavégzés engedélyezésére vonatkozó egyeztetési eljárás megszüntetését, a kiadott engedélyek visszavonását, a megkötött megállapodások felmondását kéri beosztottjaitól.
A Pénzcentrum az engedély kiadása után három nappal, január 30-án a Korrekt Vasutas Szakszervezet oldalán megjelent tájékoztatója alapján írta meg, hogy bő fél év után ismét bevezetik az otthoni munkavégzést a MÁV-VOLÁN-csoport munkavállalóinál. Azon munkavállalók számára, akik saját háztartásukban nyolc éven aluli gyermeket nevelnek, legfeljebb a gyermekük nyolcéves koráig, továbbá a súlyos egészségügyi állapotban lévő hozzátartozójukat gondozzák, heti legfeljebb két napra engedélyezhető a távolról végzett munka. A különös méltánylást érdemlő élethelyzetben lévő munkavállalók esetében - várandósság, kemoterápiás kezelés, mozgáskorlátozottság - hetente legfeljebb egy napra, kivételes esetben legfeljebb három hónapra a cégcsoport gazdasági vezérigazgató-helyettese engedélyezheti a távolról végzett munkát.
A vasutasok öröme nem tartott sokáig: aznap délután a tulajdonosi jogokat gyakorló szerv határozott cáfolatot adott ki. Lázár János, az Építési és Közlekedési Minisztérium képviseletében, utasította a MÁV-csoport vezetőit, hogy sem jelenleg, sem a jövőben ne engedélyezzék a munkavállalók számára az otthoni munkavégzést. Azonban a minisztériumi közlemény egy aprócska kiskaput is tartalmazott: Dányi Gábor, a vezérigazgató-helyettes, lehetőséget kapott arra, hogy egyedi esetekben kivételt tegyen az általános tilalom alól. "A mentesség kizárólag Dányi Gábor, a HR területéért is felelős pénzügyi vezérigazgató-helyettes döntése alapján adható, főként a 8 éven aluli gyermekeket nevelő, valamint a Munka törvénykönyve 294. § (1) bekezdés n) pontjában említett gondozási feladatokat ellátó munkavállalók, illetve a különös méltánylást érdemlő élethelyzetben lévő kollégák számára."
Ekkor még úgy tűnt, hogy a MÁV-nál akad egy vezető, akitől az alkalmazottak kérhetik az otthoni munkavégzéshez szükséges engedélyt. Ám Dányi február 3-án, négy nappal később kiadott utasítása már nem említi a lehetőséget, hogy egyedi kérelem benyújtására lenne lehetőség. Sőt, minden engedélyezési folyamatot megszüntetett, és az eddig kiadott engedélyeket is visszavonta.
A Korrekt Vasutas Szakszervezet (KVSZ) a visszavonó vezérigazgató-helyettesi rendelkezés miatt másnap, február 4-én, kedden konzultációt kezdeményezett Hegyi Zsoltnál, a MÁV vezérigazgatójánál. Az érdekvédők úgy látják, kétségtelenül a munkavállalók nagyobb csoportját érintő sérelmes intézkedés született. A konzultáció során azt akarják elérni, hogy a szerintük jogsértő rendelkezést azonnali hatállyal vonják vissza, a munkaviszonyra vonatkozó előírások megtartásával biztosítsák a MÁV-csoportban foglalkoztatott munkavállalók számára is a humánus, jogszerű elbánást.
A szakszervezet álláspontja szerint a jogsértés abban rejlik, hogy a Munka Törvénykönyve (Mt.) értelmében, ha egy munkavállaló, aki 8 év alatti gyermeket nevel, távmunkavégzésre irányuló kérelmet nyújt be, a munkáltatónak a törvény 61. §-ában foglaltak szerint kell eljárnia. Ez azt jelenti, hogy a kérelem elbírálása kötelező, és ha a munkáltató elutasítja, akkor azt olyan alapos indokkal kell megtennie, mintha a munkavállalót elbocsátaná. Az elutasított kérelem jogorvoslatért bírósághoz fordítható. Tavaly már volt példa erre: a MÁV egyik dolgozója megnyerte a pert, amelyben a bíróság kötelezte a munkáltatót, hogy engedélyezze a 8 év alatti gyermekeit egyedül nevelő munkavállaló számára a távmunkát. A szakszervezet hangsúlyozza, hogy a hozzátartozók gondozása miatt szükségessé vált otthoni munkavégzés kérelmének elbírálásakor a humánus megközelítés és az Mt.-ben rögzített általános magatartási elvek figyelembevételét kéri a vezérigazgatótól. A törvény lehetővé teszi, hogy mind a gyermeknevelők, mind a gondozást végzők kérhessék a távmunkát. A KVSZ szerint a vezérigazgató-helyettes már a január 27-i távmunkát engedélyező intézkedésével is megsértette a Munka Törvénykönyvét, hiszen az nem tartalmaz időbeli korlátokat, és nem szabályozza, hogy a munkáltató hány napra engedélyezheti a távmunkát egy héten belül.
A KVSZ a konzultációra február 5-ét, szerdát javasolta, de nem kapott visszajelzést. Arra is felhívták a figyelmet, a vezérigazgató-helyettesi intézkedés végrehajtása jelenleg jogszerűtlen, mivel a Munka törvénykönyve szerint a kezdeményezett konzultáció tényleges elkezdésétől - eltérő megállapodás hiányában - számított hét napig nem hajtható végre.
A távmunkavégzést visszavonó vezérigazgató-helyettesi rendelkezéssel kapcsolatban megkerestük a MÁV-ot a visszavonás okáról, az egyedi esetekre vonatkozó engedélyzésről és a szakszervezettel történő egyeztetésről érdeklődve. Ha válasz érkezik a cégcsoporttól, közüljük, frissítve vele cikkünket.