Vesekővel él? Ha ezeket a tippeket követi, jelentősen megkönnyítheti a mindennapjait!
Vesekő esetén az életmódra vonatkozóan vannak általános szabályok, például a bőséges vízfogyasztás, a helyes étrend azonban nagyban függ attól, mitől képződött a nem kívánt kő.
A legelső, általános érvényű ajánlás, hogy bőséges folyadékfogyasztásra van szükség (napi 2-3 literre), ezáltal a vizelet felhígul, ami gátolja a kőképződéshez szükséges bekoncentrálódást, másrészt pedig a bőségesebb vizelet mennyiség kimossa a homokszem nagyságú köveket a húgyutakból.
Legjobb a valamilyen gyógynövényből (hársfa, kamilla, bodza stb.) készített híg, cukrozatlan tea. Nem javasolt a fekete tea, a sok cukrot és szénsavat tartalmazó üdítőitalok rendszeres fogyasztása. Víz és ásványi anyagok pótlására alkalmasak a gyümölcsök, valódi gyümölcslevek is.
Az étrendnek jelentős folyadékbevitelt kell biztosítania, napi 2,5-3 liter mennyiségben, beleértve az éjszakai folyadékpótlást is. Emellett a sótartalmat mérsékelni kell, ugyanakkor fontos, hogy a kalcium tartalmát ne csökkentsük, hanem a kor és nem szerint ajánlott mennyiségeket tartsuk szem előtt. Az étrendnek oxálsavban szegénynek, valamint állati fehérjében viszonylag alacsonynak kell lennie. Kerüljük a következő alapanyagokat: kakaópor, csokoládé, spenót, sóska, rebarbara és kóla.
A kalciumbevitel csökkentését inkább a kenyérfélék, a péksütemények, a lisztből készült termékek elhagyásával, fogyasztásuk mérséklésével kell megvalósítani. A diétában jól alkalmazható a kevesebb kalciumot tartalmazó burgonyakenyér.
Az étrend gazdag folyadékforrásokban, amelyeket a nap 24 órájában folyamatosan ajánlott fogyasztani. Fontos, hogy a táplálékok alacsony fehérje- és purintartalmúak legyenek, így segítve a vizelet lúgos kémhatásának fenntartását.
Az lúgos kémhatású élelmiszerek közé tartozik például a tej és bizonyos tejtermékek, azonban az állati fehérjetartalmuk miatt fogyasztásukat mindenkinek egyénileg kell meghatároznia. Ezen kívül a mandula, a kókusz, valamint a legtöbb zöldség és gyümölcs is hozzájárul a lúgosító étrendhez. Ne feledkezzünk meg az alkalikus ásványvizekről sem, amelyek szintén segíthetnek a kémhatás egyensúlyának fenntartásában.
A purinban gazdag ételeink közé tartoznak például az állati húsok, a bőrük és a belsőségek. A purintartalom csökkentésére különböző konyhatechnikai eljárások alkalmazásával van lehetőség, amelyek segíthetnek enyhíteni a purinbevitel mértékét.
A húgysavköves betegek számára kidolgozott diétában a lúgosító hatású élelmiszerek beiktatása kiemelten fontos, ugyanakkor gyakran elengedhetetlen a cisztinköveket oldó gyógyszerek szedése is. Ajánlott, hogy a napi folyadékbevitel elérje a 3 litert, ezzel is támogatva a vesék megfelelő működését. A cisztinkövek kialakulásának megelőzése érdekében a diétának szegénynek kell lennie két fontos aminosavban: a cisztinben és a metioninban. Érdemes kerülni a tojás fogyasztását (naponta maximum 1 darab), valamint a hal- és szárnyashúsokat, a sovány húsokat, tejtermékeket, mint a sajt és a túró. Ugyanakkor fontos, hogy a napi fehérjeszükséglet (1 g/testtömeg kg) továbbra is biztosítva legyen az étrendben. Emellett ajánlott csökkenteni a szárazbab, lencse, rizs, káposzta, karfiol, kelbimbó és kakaó mennyiségét is, hogy minimalizáljuk a cisztinkőképződés kockázatát.
A jeges tea is hozzájárulhat a vesekő kialakulásához – fedezd fel az okokat!
A foszfátkő, különösen a kalcium-foszfát és az ammónium-magnézium-foszfát, akkor alakul ki, amikor a vizelet kémhatása lúgos irányba tolódik. Ennek megelőzése érdekében célszerű savanyító hatású diétát követni, amely segít a vizelet pH-jának csökkentésében. Az étrendnek gazdagítania kellene a savanyító élelmiszereket, mint például a húsokat, húskészítményeket, valamint a lisztből készült termékeket és a rizst. Ezzel szemben érdemes mérsékelni a zöldségek, főzelékfélék, valamint a tej és tejtermékek fogyasztását, mivel ezek lúgosító hatásúak, ami kedvezőtlenül befolyásolhatja a vizelet kémhatását.